14 úžasných zajímavostí o divoké Sibiři
Podivné vlastnosti všech znamení zvěrokruhu
42 fascinujících zajímavostí o lásce
49 zajímavostí o Itálii
45 zajímavých faktů o tsunami
56 zajímavostí o fascinující Etiopii
39 šokujících faktů o znečišťování životního prostředí
40 úžasných faktů o Bibli
Jak zažádat o odstranění dopravní značky?
Podivné vlastnosti všech znamení zvěrokruhu
42 fascinujících zajímavostí o lásce
49 zajímavostí o Itálii
45 zajímavých faktů o tsunami
56 zajímavostí o fascinující Etiopii
39 šokujících faktů o znečišťování životního prostředí
40 úžasných faktů o Bibli
Jak zažádat o odstranění dopravní značky?
14 úžasných zajímavostí o divoké Sibiři
Lidstvo je na vrcholku potravinového řetězce z různých důvodů. Určitě však ne proto, že bychom byli nejsilnější nebo nejchytřejší. I když bychom rádi věřili, že tomu tak je.
Je to kvůli naší extrémní přizpůsobivosti. Lidé jsou nejpřizpůsobivějším druhem na planetě. Jen díky tomu jsme dokázali jako druh přežít tak dlouho. Můžeme žít v místech, kde ostatní druhy nežijí a přitom se tam můžeme po celé generace cítit pohodlně. Jedním z takových míst, kde si lidé dokázali vybojovat své živobytí, je Sibiř.
Sibiř je místem, kde lidé žijí v neuvěřitelně těžkých podmínkách. Je to místo s fascinující historií, geografickými zázraky a nejmilovanějším psím plemenem na světě. Ve spojením se Sibiří se dá mluvit o spoustě věcech, ale dnes jsme pro vás vybrali těch 15 nejzajímavějších a nejvíce fascinujících.
V Bajkalském jezeře žije okolo 1200 druhů živočichů, z nich tři čtvrtiny jsou endemité, což znamená, že se vyskytují pouze zde. Do Bajkalu ústí 336 řek a říček. Z jezera však odtéká pouze řeka Angara, která ústí do Jeniseje. Voda v jezeře Bajkal je tak čistá, že můžete vidět do hloubky až 50 metrů.
Svědci událost popisují jako výbuch tělesa, které přiletělo z kosmu, ve výšce asi 5-10 km nad Zemí. Exploze byla tak silná, že vyvrátila a zpřelámala 60 milionů stromů na 2000 km². Předpokládalo se, že vybuchlým tělesem byl meteorit. V oblasti exploze však žádný meteorit nebyl nikdy nalezen. Vědci už tuto záhadu zkoumají přes 100 let a stále se jim nepodařilo ji rozluštit. Odhadují však, že dopad meteoritu měl asi 1000 krát větší vliv než atomová bomba, která byla na konci druhé světové války shozená na Hirošimu.
Jejich vznik je datován do doby před 10 000 lety. Zajímavé je, že neustále se rozšiřují. Jsou tvořeny více než 800 tisíci malých jezer. V bažinách pramení mnoho řek, které jsou hlavním zdrojem vody v celém regionu.
Vasjuganské bažiny jsou zdrojem obrovského množství rašeliny, a tím, že vážou kyslík, působí proti skleníkovému efektu. Žije zde mnoho ohrožených druhů zvířat i rostlin, které ohrožují průzkumy týkající se ropy a zemního plynu. Kromě toho rakety vystřelované ze kosmodromu Bajkonur přinášejí na území zbytky nespáleného heptylu.
Většina permafrosu v Rusku se nachází právě na Sibiři. Důvodem, proč se o tom zmiňujeme, je problematika změny klimatu na Sibiři. Ukazuje se, že metan, který se v permafrostu nachází, se díky globálnímu oteplování postupně uvolňuje, což znamená, že metanu v budoucnosti bude mnohem méně. Navíc, čím více permafrostu bude po celém světě tát, tím výše budou stoupat hladiny moře.
V 19. století se plemeno přes obchodníky rozšířilo do Severní Ameriky. Obrovskou popularitu získal sibiřský husky v polovině dvacátých let našeho století. V zimě 1925 vypukla v Nome, středisku zlatokopů na Aljašce, epidemie záškrtu a bylo tam nutno co nejrychleji dopravit sérum. Nor Leonhard Seppala se svým spřežením sibiřských huskyů překonal 300 km ve sněhové bouři a dovezl léky právě včas. Na památku této události se dodnes jezdí nejdelší závod saní tažených psy, Iditarod, na trati Anchorage-Nome, tedy více než 1930 km (běh Iditarod).
Poté, co byly vyřízeny všechny formality, začali se v Kemerovo v roce 1922 usazovat první kolonisté z celého světa. Nejdříve mluvili anglicky, ale později se naučili rusky. Pro Sovětský svaz začalo být město Kemerovo problém, protože se ukázalo, že lidé z celého světa spolu mohou bez problému spolupracovat a vytvořit fungující společnost. V důsledku toho bylo město v roce 1928 rozpuštěno.
Sibiřané si nejčastěji kupují vozy, které byly vyrobeny na Sibiři, protože dovážené automobily nemají šanci se vyrovnat s tamními podmínkami. Pokud se vaše auto porouchá uprostřed ničeho, pravděpodobně zemřete. Jedinou záchranou je, pokud pojede někdo kolem a pomůže vám. Pomoc druhých je na Sibiři naštěstí zcela běžná. Kdyby si lidé na Sibiři vzájemně nepomáhali, jen stěží by přežili.
Nebezpečná není jenom zimní jízda. Do prekérních situací se dostávají i řidiči během léta. To se však většinou týká nákladní dopravy, jejíž řidiči musí v Sibiři občas bojovat s nehostinnými podmínkami.
Lesy před tundrou, na Sibiři i ve zbytku Ruska, jsou nebezpečné i díky skrytým bažinám. Zcela běžně se vám může stát, že půjdete lesem po travnaté pěšince a najednou se propadnete několik desítek a možná i stovek metrů pod zemi a už vás nikdo nikdy nenajde. Ruské lesy jsou prorostlé trsy trávy, které vyrůstají z tenké vrstvy zeminy, která leží na bažinách. Skryté bažiny se koneckonců staly osudnými i tisícům nacistů s tanky i bez, kteří se centrálním Ruskem chtěli během druhé světové války dostat k Moskvě.
Svou zásluhu na dobrém zdraví má kromě extrémním podmínkám také ruská baňa, což je obdoba finské sauny. Ruská baňa se od finské liší hlavně teplotou, která je nižší a tím přijatelnější, a stupněm vlhkosti, který dodává mírnější prostředí v prohřívárně. Sibiřané se navíc šlehají větvičkami z různých typů stromů, tzv. vjeniky a následně se válí ve sněhu nebo v ledové řece. Baňu má v sibiřských vesnicích každá domácnost, která ji navštěvuje zpravidla jednou týdně.
Autor: Liv
Sibiř je místem, kde lidé žijí v neuvěřitelně těžkých podmínkách. Je to místo s fascinující historií, geografickými zázraky a nejmilovanějším psím plemenem na světě. Ve spojením se Sibiří se dá mluvit o spoustě věcech, ale dnes jsme pro vás vybrali těch 15 nejzajímavějších a nejvíce fascinujících.
1. Sibiř tvoří většinu Ruska
Sibiř je území, které se rozkládá na tisících kilometrech čtverečních. Abychom byli přesnější, zabírá území o rozloze zhruba 9734 kilometrů čtverečních. Sibiř tvoří asi 57 % Ruska, což vlastně znamená, že Rusko je většinou tvořeno Sibiří. Pro porovnání, Sibiř je zhruba tak velká jako Kanada, která je druhou největší zemí na celém světě. Sibiř má hustotu osídlení nižší než 8 lidí na čtvereční míli. Cesta vlakem trans-sibiřskou magistrálou z Moskvy do Vladivostoku trvá týden.2. Na Sibiři je nejhlubší jezero světa
Sibiř je domovem unikátního jezera známého jako Bajkal. Bajkal je zhruba tak velký jako Holandsko. Je to nejhlubší a nejstarší sladkovodní jezero na světě. Stáří Bajkalu se odhaduje na 25-30 milionů let. Jeho maximální hloubka je 1642 metrů.V Bajkalském jezeře žije okolo 1200 druhů živočichů, z nich tři čtvrtiny jsou endemité, což znamená, že se vyskytují pouze zde. Do Bajkalu ústí 336 řek a říček. Z jezera však odtéká pouze řeka Angara, která ústí do Jeniseje. Voda v jezeře Bajkal je tak čistá, že můžete vidět do hloubky až 50 metrů.
3. Tunguský meteorit
Tunguský meteorit je jedna z nejpodivnějších astronomický událostí v historii lidstva, která se odehrála na Sibiři. 30. června 1908 došlo v prostoru centrální Sibiře, dnešním Krasnojarském kraji, k extrémně silnému výbuchu nad zemským povrchem.Svědci událost popisují jako výbuch tělesa, které přiletělo z kosmu, ve výšce asi 5-10 km nad Zemí. Exploze byla tak silná, že vyvrátila a zpřelámala 60 milionů stromů na 2000 km². Předpokládalo se, že vybuchlým tělesem byl meteorit. V oblasti exploze však žádný meteorit nebyl nikdy nalezen. Vědci už tuto záhadu zkoumají přes 100 let a stále se jim nepodařilo ji rozluštit. Odhadují však, že dopad meteoritu měl asi 1000 krát větší vliv než atomová bomba, která byla na konci druhé světové války shozená na Hirošimu.
4. Vasjuganské bažiny
Vasjuganské bažiny, které se rozprostírají na území Západní Sibiře mezi řekami Ob a Irtyš, jsou největšími bažinami na severní polokouli. Vasjuganské bažiny mají plochu o rozloze 53 000 km². Od západu na východ jsou dlouhé 573 km, od severu k jih pak 320 km.Jejich vznik je datován do doby před 10 000 lety. Zajímavé je, že neustále se rozšiřují. Jsou tvořeny více než 800 tisíci malých jezer. V bažinách pramení mnoho řek, které jsou hlavním zdrojem vody v celém regionu.
Vasjuganské bažiny jsou zdrojem obrovského množství rašeliny, a tím, že vážou kyslík, působí proti skleníkovému efektu. Žije zde mnoho ohrožených druhů zvířat i rostlin, které ohrožují průzkumy týkající se ropy a zemního plynu. Kromě toho rakety vystřelované ze kosmodromu Bajkonur přinášejí na území zbytky nespáleného heptylu.
5. Kouzelný svět permafrostu
Rusko je často spojováno se zimou a není to jen tak pro nic za nic. Většina území Ruska je tvořena permafrostem, což je neustále zmrzlá půda, která nerozmrzá ani v létě. Obecně řečeno je permafrostem nejsvrchnější číst litosféry, která má po dobu dvou let teplotu 0 °C a nižší. Mocnost permafrostu je od několika cm až po 1 450 metrů (promrzá nejen vlastní půda, ale i podloží) a značně kolísá od místa k místu.Většina permafrosu v Rusku se nachází právě na Sibiři. Důvodem, proč se o tom zmiňujeme, je problematika změny klimatu na Sibiři. Ukazuje se, že metan, který se v permafrostu nachází, se díky globálnímu oteplování postupně uvolňuje, což znamená, že metanu v budoucnosti bude mnohem méně. Navíc, čím více permafrostu bude po celém světě tát, tím výše budou stoupat hladiny moře.
6. Sibiřské řeky
Nejdelší řeku na světě má Egypt - Nil. Sibiř má však čtyři z deseti nejdelších řek na světě. Jsou to Ob, Amur, Lena a Jenisej. I když jsou to jistě zajímavé řeky, do popředí zájmu se před pár lety dostala řeka Daldykan. Nepatří sice mezi nejdelší řeky, ale vědce z celého světa udivila náhlou přeměnou své vody na krvavě červenou. Nakonec se v roce 2016 přiznala ruská těžařská a hutní společnost Norilsk Nickel, že červeně zbarvenou vodu v řece způsobil únik odpadních vod z nádrže.7. Nejodvážnější psi
Sibiřský husky je fascinující plemeno, které pochází ze Sibiře z okolí řeky Kolymy. Již od pravěku jej zde šlechtili obyvatelé těchto nehostinných končin - Čukčové. Jejich kočovný způsob života vyžadoval spolehlivého pomocníka a oddaného kamaráda. Husky jim sloužil především jako tažné zvíře jejich saní, ale také ho využívali k lovu. Husky je natolik odvážný, že dokáže i sám zaútočit na medvěda.V 19. století se plemeno přes obchodníky rozšířilo do Severní Ameriky. Obrovskou popularitu získal sibiřský husky v polovině dvacátých let našeho století. V zimě 1925 vypukla v Nome, středisku zlatokopů na Aljašce, epidemie záškrtu a bylo tam nutno co nejrychleji dopravit sérum. Nor Leonhard Seppala se svým spřežením sibiřských huskyů překonal 300 km ve sněhové bouři a dovezl léky právě včas. Na památku této události se dodnes jezdí nejdelší závod saní tažených psy, Iditarod, na trati Anchorage-Nome, tedy více než 1930 km (běh Iditarod).
8. Utopické město Kemerovo
Kemerovo na Sibiři vzniklo jako nezávislá utopie. Utopie je představa ideální lidské společnosti, obce nebo státu. Vedoucí představitelé mezinárodního odborového hnutí byli nadšení, když se dozvěděli o prvním socialistickém státu, který byl založen v roce 1917 a rozhodli se, že založí utopickou kolonii.Poté, co byly vyřízeny všechny formality, začali se v Kemerovo v roce 1922 usazovat první kolonisté z celého světa. Nejdříve mluvili anglicky, ale později se naučili rusky. Pro Sovětský svaz začalo být město Kemerovo problém, protože se ukázalo, že lidé z celého světa spolu mohou bez problému spolupracovat a vytvořit fungující společnost. V důsledku toho bylo město v roce 1928 rozpuštěno.
9. Hřbitov tanků poblíž Chita
Chita je obrovské město na sibiřském dálném východě, na hranicích s Čínou. Na pozadí krásné ruské krajiny za hranicemi města Chita vás překvapí obrovský hřbitov tanků. Stovky možná tisíce napůl zrezivělých tanků leží u města Chita již desítky let. I když má město docela zajímavou vojenskou historii, nikdo neví, jak a proč zde hřbitov tanků vznikl.10. Jízda autem na Sibiři se může rovnat životu nebo smrti
Jízda zimní Sibiří není vůbec jednoduchá. Když někam vyrazíte během zimy, musíte mít auto stále nastartované, i když je zaparkované, jinak už nenastartujete a budete čekat až do jara.Sibiřané si nejčastěji kupují vozy, které byly vyrobeny na Sibiři, protože dovážené automobily nemají šanci se vyrovnat s tamními podmínkami. Pokud se vaše auto porouchá uprostřed ničeho, pravděpodobně zemřete. Jedinou záchranou je, pokud pojede někdo kolem a pomůže vám. Pomoc druhých je na Sibiři naštěstí zcela běžná. Kdyby si lidé na Sibiři vzájemně nepomáhali, jen stěží by přežili.
Nebezpečná není jenom zimní jízda. Do prekérních situací se dostávají i řidiči během léta. To se však většinou týká nákladní dopravy, jejíž řidiči musí v Sibiři občas bojovat s nehostinnými podmínkami.
11. Na Sibiři žili jednorožci
Jednorožec je mýtické zvíře, které mohlo žít na Sibiři. Nejedná se o takové jednorožce, kterého známe z pohádkových knih. Sibiřští jednorožci byli spíše velcí, rohatí nosorožci. Vědci si mysleli, že žili před 350 000 lety, ale ukázalo se, že na Sibiři mohli žít před 29 000 lety. Vědci odhadují, že se živili kořínky rostlin, které jedli tvrdými a zrohovatělými rty, protože neměli zuby. Pravděpodobně vymřeli, když se na Sibiři oteplilo nebo je vyhubili naší předkové.12. Nebezpečná zvířata na každém kroku
Sibiř je domovem některých z nejobávanějších a nelítostných predátorů. Do sibiřského lesa si jen tak na procházku nezajdete, alespoň ne beze zbraně a určitě ne v zimě. Tamní lesy jsou plné hladových vlků, medvědů a na východě i tygrů. Jako by to nestačilo, můžete zde potkat obrovská hejna otravných komárů, kteří jsou schopni člověka i zabít.Lesy před tundrou, na Sibiři i ve zbytku Ruska, jsou nebezpečné i díky skrytým bažinám. Zcela běžně se vám může stát, že půjdete lesem po travnaté pěšince a najednou se propadnete několik desítek a možná i stovek metrů pod zemi a už vás nikdo nikdy nenajde. Ruské lesy jsou prorostlé trsy trávy, které vyrůstají z tenké vrstvy zeminy, která leží na bažinách. Skryté bažiny se koneckonců staly osudnými i tisícům nacistů s tanky i bez, kteří se centrálním Ruskem chtěli během druhé světové války dostat k Moskvě.
13. Super zdraví lidé ze Sibiře
Lidé na Sibiři se těší výjimečnému zdraví, což dává smysl vzhledem k tomu, že musí přežít v extrémních teplotách. S přibývajícím věkem se ovšem postupně stahují k mírnému pásmu Ruska, protože tam je život o něco jednodušší.Svou zásluhu na dobrém zdraví má kromě extrémním podmínkám také ruská baňa, což je obdoba finské sauny. Ruská baňa se od finské liší hlavně teplotou, která je nižší a tím přijatelnější, a stupněm vlhkosti, který dodává mírnější prostředí v prohřívárně. Sibiřané se navíc šlehají větvičkami z různých typů stromů, tzv. vjeniky a následně se válí ve sněhu nebo v ledové řece. Baňu má v sibiřských vesnicích každá domácnost, která ji navštěvuje zpravidla jednou týdně.
14. Sibiřané se na Sibiři cítí pohodlně
I když se lidé na Sibiři musí potýkat s extrémními podmínkami, cítí se zde poměrně pohodlně. Sibiřané nemají problém navštívit své přátelé, kteří žijí tisíce kilometrů daleko. Dlouhé jízdy pro ně nic neznamenají, protože na Sibiři je všechno daleko. Tamní lidé jsou zvyklí i na extrémní teplotní výkyvy. V létě tam může být i 45 stupňů Celsia, v zimě pak až -65 stupňů Celsia. I přes všechny nehostinné podmínky však pokládá většina místních obyvatel svůj život za pohodlný.Autor: Liv
14 úžasných faktů o divoké Sibiři. Ruská Sibiř je místem nebezpečných dobrodružství i tvrdého života. Sibiř je bohatá na historii a zajímavou krajinu
Zajímavosti a novinky
558
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ