56 zajímavostí o fascinující Etiopii
14 úžasných zajímavostí o divoké Sibiři
Podivné vlastnosti všech znamení zvěrokruhu
42 fascinujících zajímavostí o lásce
49 zajímavostí o Itálii
39 šokujících faktů o znečišťování životního prostředí
40 úžasných faktů o Bibli
Jak zažádat o odstranění dopravní značky?
56 fascinujících faktů o Indii
14 úžasných zajímavostí o divoké Sibiři
Podivné vlastnosti všech znamení zvěrokruhu
42 fascinujících zajímavostí o lásce
49 zajímavostí o Itálii
39 šokujících faktů o znečišťování životního prostředí
40 úžasných faktů o Bibli
Jak zažádat o odstranění dopravní značky?
56 fascinujících faktů o Indii
56 zajímavostí o fascinující Etiopii
Etiopie je kolébkou lidstva, ve které i dnes žijí desítky fascinujících kmenů, jež uctívají pradávné zvyklosti. Kouzelná země s nádhernou přírodou je pokládána za civilizaci skrytý drahokam, který čeká na své odhalení. I přes rychlý ekonomický růst patří Etiopie mezi nejchudší země světa.
1.
Etiopie byla založena roku 980 před naším letopočtem a je jedním z nejstarších národů na světě.
2.
Etiopané mají jednu z nejnižších délek života na světě. Aktuální údaje odhadují, že ženy se dožívají průměrně 50 let a muži 48 let.
3.
Některé z tradičních společností v Etiopii označují dvojčata jako "Mingi" neboli znamení smůly. Věří, že dvojčata mohou být prokletá nebo přilákat zlé duchy.
4.
Etiopský kalendář má 13 měsíců a je o 7 nebo 8 let pozadu za západní kalendářem. Podle etiopského kalendáře je rok 2009. Třináctý měsíc má v přestupném roce jen pět nebo šest dní.
5.
Velká příkopová propadlina je rozsáhlý geomorfologický jev, který probíhá v délce 6 000 km ze severu Sýrie (jihozápadní Asie) do oblasti Mosambiku (východní Afrika). Údolí má různou šířku v rozmezí od 30 do 100 km a hloubku od několika set do tisíců metrů. Východoafrická propadlina prochází celou Etiopií od severovýchodu až na jih. Tento jev je viditelný z vesmíru.
6.
Osli a velbloudi byli nejdříve domestikováni v Etiopii.
7.
Nejstarší lidští předci, kteří používali nástroje, byli vypátráni v Etiopii.
8.
Etiopané slaví Nový rok 11. září.
9.
Jméno "Etiopie" pochází z řeckého slova "aitho" a "ops", které dohromady znamenají "spálený obličej". Název vznikl, když se staří Řekové zmiňovali o lidech východní Afriky s tmavou pletí.
10.
I když jsou dětská manželství v Etiopii nezákonná, 49 % dívek se vdává před 18 lety a téměř každá pátá se vdává před 15. rokem. Téměř polovina dívek ve věku mezi 15-19 lety v regionu Amhara je vdána.
11.
Etiopané spotřebují průměrně 1850 kalorií za den, díky čemuž patří Etiopie mezi země s nejnižší denní spotřebou kalorií na člověka. S průměrnou denní spotřebou tuků 21 gramů se také řadí mezi nejhubenější národy.
12.
Aksum ležící v Etiopii je nejposvátnější místo všech etiopských křesťanů a představuje pro ně totéž, co Mekka pro muslimy nebo Jeruzalém pro Židy.
13.
Etiopský běžec Abebe Bikila byl první černý Afričan, který vyhrál olympijskou medaili na maratonu v roce 1960. Celý závod běžel naboso. O čtyři roky později závod znovu vyhrál v Tokiu a stal se první člověkem, který závod vyhrál dvakrát.
14.
Káva byla poprvé objevena etiopským pastýřem koz jménem Kladi, v regionu Kaffa, od kterého později vzniklo slovo "coffee". Slovo odvodil od "tančící" kozy, která jedla bobule z kávovníku. V současné době se odhaduje, že 4 z 5 Američanů pijí alespoň jednu kávu denně. Káva je pro 12 zemí světa hlavním vývozním artiklem. Dává práci více než 100 milionům lidí. Po ropě je druhou nejcennější komoditou.
15.
Etiopský císař Menelik II byl první Afričan, který v roce 1907 řídil auto.
16.
Etiopie je 5. nejchudší zemí na světě. Téměř 2/3 etiopské populace žije za méně než 1 USD denně.
17.
V Etiopii se čas počítá jinak. 6 hodin je 12:00 a 16:00 je 10 hodin. Etiopané to vysvětlují tak, že hodiny by měly začít, když začne den.
18.
Etiopie je jediná země v Africe, která nikdy nebyla formálně kolonizována. Aby ovšem zůstala nezávislá, musela porazit Itálii.
19.
Habešská kočka, která je 5. nejoblíbenějším kočičím plemenem na světě, vznikla v Etiopii.
20.
Etiopská podnikatelka Bethlehem Tilahun Alemu je zakladatelkou soleRobels, značky ekologické obuvi, která se vyrábí z recyklovaných pneumatik. Bethelem byla v roce 2011 vybrána mezi 20 nejmladších a nejsilnějších žen Afriky. SileRebels je vůbec první africká spotřebitelská značka, která otevřela svou samostatnou prodejnu v USA a prodává své zboží po celém světě.
21.
Tewahedo je etiopská pravoslavná církev a zároveň jedna z nejstarších forem křesťanství na světě. Do Etiopie přišla z Egypta, kde patřila ke koptské církvi. V současné době praktikuje křesťanství 40 % Etiopanů.
22.
V Etiopii prameni Modrý Nil, který společně s Bílým Nilem tvoří Nil - nejdelší řeku na světě.
23.
Etiopští rodiče obvykle nemají stejné příjmení. Děti mají příjmení po otci.
24.
Národním jazykem Etiopie je Amharic. V zemi se ovšem používá více než 82 jazyků a 200 dialektů nebo jejich variací.
25.
Hlavním městem Etiopie je Addis Abeba. V překladu to znamená "bílý květ". Město leží ve výšce 2400 metrů nad mořem a je čtvrtým nejvýše položeným hlavním městem na světě.
26.
Syrové maso je v Etiopii považováno za lahůdku.
27.
Etiopský císař Haile Selassie je mezi stoupenci jamajského náboženství rastafariánství považován za Božího Syna. Ve skutečnosti jméno "Rastafari" pochází z císařova rodiště - Ras Tafari znamená v amharštině "Princ Tafari". Jedním z nejznámějším stoupencem rastafariánství byl Bob Marley. Přestože rastafariánství se rozvíjelo hlavně na Jamajce, svůj původ má v Etiopii.
28.
Kromě Arabů jsou Etiopané jediní lidé v Africe, kteří mají vlastní abecedu.
29.
Některé africké země, jako například Ghana, přijaly vlajku ve stejných barvách, jako je ta etiopská (zelená, červená a žlutá), protože Etiopie byla první africká země, která porazila evropské vojenské síly.
30.
Etiopie je pátým největším producentem kávy a špičkový africký výrobce. Výroba a pití kávy je v Etiopii považována za rituál.
31.
První celosvětově uznávanou ženou, která byla hlavou Afriky, byla etiopská královna Zewditu, která vládla Etiopii od roku 1916 do roku 1930.
32.
Etiopie měla krátce židovskou královnu. Královna Judith, která vládla v Etiopii v 10. století, nechala spálit mnoho kostelů v zemi.
33.
Žena etiopského kapitána Astera Tolossa je údajně první ženská pilotka, která v roce 2000 sestřelila nepřátelskou stíhačku v eritrijském vzdušném prostoru, v blízkosti Asmara.
34.
Etiopie byla první zemí, která přijala islám jako náboženství a kryla proroka Mohameda, jeho rodinu a stoupence, když byli pronásledováni a zabíjeni pohanskými Araby. V současné době je 35 % Etiopanů muslimské víry.
35.
V některých částech Etiopie považují lidé za krásné zdobit si spodní ret velkým diskem.
36.
Garima evengelia je nejstarší ilustrovaná křesťanská kniha v Etiopii. Byla napsána okolo roku 494, mnichem jménem Abba Garima, který přijel do Etiopie z Konstantinopole (dnešní Istanbul). Podle legendy napsal knihu za jeden den.
37.
Etiopská pilotka Asegedech Assefa je první africká žena, která letěla letadlem.
38.
Císaři vládli Etiopii až do roku 1974 a všichni tvrdí, že jsou potomci krále Šalamouna a Makedy, etiopské královny ze Sáby. Haile Selassie byl posledním etiopským císařem.
39.
Více než 70 % afrických hor se nachází v Etiopii. Ta je někdy nazývaná "střechou Afriky".
40.
Danakilská proláklina je domovem nejnižšího bodu na Zemi, jímž je lávové jezero Dallol, které se nachází 116 metrů pod hladinou moře. Je také jedním z mála lávových jezer a nejteplejším místem na planetě.
41.
Etiopie je domovem černých Židů, známých jako Falashas nebo Beta Israel. Různé legendy tvrdí, že je to ztracený kmen Izraele či potomků krále Šalamouna.
42.
Australopitékus jménem Lucy žil před více než 3 miliony let a jeho pozůstatky byly nalezeny ve Velké příkopové propadlině v Etiopii v roce 1974. Lucy byla pojmenována podle písně Lucy in the Sky with Diamonds od Beatles, která hrála v rádiu ve chvíli, kdy byla nalezena. Starší pozůstatky předchůdce moderního člověka než Lucy byly nalezeny v Hadar v roce 2001.
43.
Etiopie byla prvním africkým národem, který vstoupil do Společnosti národů.
44.
Prvním muslimem, který svolával k modlitbě, byl Bilal Ibn Rabah. První mešita postavená mimo Arábii byla Al Nejashi v severní Etiopii.
45.
Dne 12. srpna se Etiopie stala první zemí v Africe a druhou na světě, která vlastní a provozuje Boeing 787 Dreamliner. Letoun byl vlastněn Etiopskými aerolinkami a byl nazván "Africa One" s číslem ET-AOQ.
46.
Etiopie je považována za původce medového vína nebo t´ej, které zbytek světa zná jako medovinu.
47.
První etiopská restaurace otevřená mimo Etiopii vznikla v roce 1966 v Kalifornii s pomocí císaře Haile Selassie.
48.
Etiopie je v Bibli zmíněna 40 krát. Je jednou z mála zemí, která je uvedena v Bibli, Koránu, Homérově Odessei i v mnoha dalších starověkých knihách.
49.
Když se Etiopané zdraví, navzájem si potřesou rukama a jemně si zaklepou na ramena. Tento pozdrav je známý jako pozdrav bojovníků a tradičně se používal mezi těmi, kteří bojovali v Derg, prozatímní vojenské správě socialistické Etiopie, která se podílela na svržení císaře Haile Selassie.
50.
Mezi Oromi (Oromové jsou nejpočetnějším národem Etiopie) dává vlastnictví dobytka svému majiteli vysoký společenský status. Ten, kdo vlastní vice než 1000 kusů dobytka, je oprávněn nosit korunu.
51.
Tradicionalisté věří, že náboženství Oromů, jejichž Bůh se jmenuje Waka, je nejstarší monoteistické náboženství na světě, a že Mojžíš si z něj vypůjčil Desatero.
52.
Po celá staletí Etiopané používali divoké byliny jako léky k léčbě takových onemocnění, jako je malárie, žloutenka, zápal plic nebo tasemnice. Vědci zdůrazňují, že západní léky jako aspirin nebo morfin, byly odvozeny z tradičních lidových léků.
53.
Etiopský běžec Haile Gebrselassie vytvořil světový rekord na maratonu v Berlíně v roce 2008. Získal dvě zlaté olympijské medaile v letech 1996 a 2000 v běhu na 10 kilometrů. Jako dítě Haile běžel každý den do školy a zpět 10 kilometrů.
54.
13 % etiopských dětí nemá jednoho nebo oba rodiče. Téměř čtvrtina z nich zemřela na AIDS.
55.
Ngunský boj s tyčemi je jedním z nejpopulárnějších sportů mezi Surmy v jihozápadní Etiopii. Cílem obou soupeřících bojovníků je prokázat, který z nich je silnější, neboli „býk“ (inkunzi). V moderní době se tahle tradice většinou objevuje jako součást svatebního ceremoniálu, kdy bojovníci z ženichovy domácnosti a území vítají bojovníky z nevěstiny domácnosti a území, aby se „seznámili“, což udělají utkáním se v boji jeden proti druhému. Ostatní skupiny bojovníků mohou také přijít a zapojit se.
56.
Buhe je etiopská verze Halloweenu a nastává každý rok 19. srpna. Té noci skupina chlapců chodí od domu k domu a zpívá písně, dokud nenasbírají hrstku chleba. Ve městech chlapci dostávají peníze, když předvedou nějaké vystoupení.
Autor: Liv
56 zajímavostí o fascinující Etiopii. Africká Etiopie je stát plný kontrastů, krásné přírody i bohaté historie. Etiopie je je domovem
Zajímavosti a novinky
561
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ