42 fascinujících zajímavostí o lásce

30.05 2017|Zajímavosti
42 fascinujících zajímavostí o lásce

O lásce už toho bylo řečeno mnoho. Má tisíce podob. Přináší štěstí, radost, šimrání v žaludku, probdělé noci, ale i bolest ze zlomeného srdce.

Jeden moudrý citát praví, že pravou lásku nepoznáme v okamžiku, kdy nalezneme dokonalého člověka, ale v okamžiku, kdy ho jako takového začneme vidět. Pravá láska nejen, že existuje, ale dokonce ji lze i věděcky dokázat. Láska je zkrátka zajímavá nejen pro zamilované, ale i pro odborníky z různých oborů, kteří ji zkoumají skrz na skrz. Pár desítek z jejich zjištění jsme pro vás dnes vybrali.

1.

Pot byl v minulosti aktivní složkou parfémů i nápojů lásky.

2.

Někteří jedinci, kteří tvrdí, že nikdy nepocítili romantickou láskou, trpí hypopituitarismem, vzácným onemocněním, které člověku neumožňuje, aby cítil extázi z lásky.

3.

Zásnubní prsteny se často nosí na čtvrtém prstu levé ruky, protože staří Řekové tvrdili, že tímto prstem vede vena Amoris nebo "žíla lásky", která běží přímo do srdce. První snubní prsteny se objevily ve starém Egyptě a kruh reprezentoval věčnost stejně jako mocné Slunce a Měsíc božstev.

4.

Když dostanete kopačky, často to vede k tomu, že začnete ještě více milovat, kdo vám je dal.

5.

Sperma může potenciálně přispět k romantické lásce. Výzkumy naznačují, že kapalina, která obklopuje spermie obsahuje dopamin (chemické potěšení), norepinefrin a tyrosin, aminokyseliny, které vyrábějí dopamin.

6.

Přetrvávající symbol lásky "Amor" pochází z chaosu a představuje primitivní síly, lásky a touhy.

7.

Pojem láska pochází ze sanskrtského "lubhyati", což znamená "touhu".

8.

Slovo "lesba" je odvozeno od řeckého ostrova Lesbos, kde básnířka Sapfó skládala své slavné básně pro své ženské milenky.

9.

Růže jsou tradičním symbolem lásky a v závislosti na jejich barvě se odvíjí nuance lásky. Například červená růže ukazuje na vášeň a pravou lásku. Světle růžová růže naznačuje touhu, vášeň a energii. Tmavě růžová růže naznačuje vděčnost. Žluté růže znamenají přátelství nebo žárlivost. Levandule nebo trny na růži znamenají lásku na první pohled. Bílé růže ukazují na ctnost a oddanost. Kombinace různých barev pak vytváří složitější významy.

10.

Evropští muži podvědomě vyhledávají ženy, jejichž obvod pasu je asi 70 % z jejich boků. Tento poměr pasu a boků měly ikony jako Audrey Hepburn, Venus de Milo a dokonce i Twiggy.

11.

Muži a ženy s velmi symetrickými tvářemi mají tendenci být většími milovníky a mají z čeho vybírat. Muži se symetrickou tváří začnou mít sex o 4 roky dříve a mají ho více, než jejich asymetričtí vrstevníci. Ženy mají tendenci mít více orgasmu se symetrickými muži.

12.

Když se člověk zamiluje, ventrální tegmentální oblast v mozku zaplaví nucleus caudatus s dopaminem. Caudatus pak signalizuje, že chce více dopaminu. Čím více dopaminu, tím krásněji se člověk cítí. Stejný systém se aktivuje, když někdo bere kokain.

13.

Ve starověkém Řecku bylo symbolem lásky jablko. Symbolu jablka věřili i Keltové, kteří byli přesvědčeni, že je symbolem lásky, protože jeho utrhnutí trvá tak dlouho.

14.

Rozchod s někým, koho milujete, aktivuje činnost ve stejné části mozku, která je zodpovědná za fyzickou bolest.

15.

Antidepresiva mohou ohrozit romantickou lásku, protože zvyšuje hladinu serotoninu. Vyšší hladina serotoninu otupuje emoce a zabraňuje obsesivním myšlenkám o milovaném, což jsou klíčové složky lásky.

16.

Čtyřlístek je často považován za symbol štěstí, ale v Irsku slouží jako součást milostného rituálu. V některých částech Irska, pokud žena sní čtyřlístek a myslí přitom na určitého muže, pravděpodobně se do ní zamiluje.

17.

Někteří psychologové tvrdí, že když se zamilujeme někoho, kdo je podobný někomu z rodičů, s nímž máme nevyřešené problémy z dětství, snažíme se prostřednictvím tohoto vztahu vyřešit problém z dětství.

18.

Když se někdo podívá na novou lásku, nervové obvody, které jsou obvykle spojeny se sociálním úsudkem, jsou potlačeny.

19.

Studie ukazují, že když muž potká ženu nebo žena muže v nebezpečné situaci, například na třesoucím se mostu, je víc pravděpodobné, že se do sebe zamilují, než kdyby se setkali na obyčejném místě, jako třeba v kanceláři.

20.

Tajemnost a svádění jsou často rozhodujícími prvky v romantické lásce. Někdy se to nazývá efektem Romea a Julie. Jinými slovy, situace s výzvami nebo překážkami zvýší vášeň pro milovaného člověka.

21.

Načasování výrazně ovlivňuje lásku. Jedinci se do sebe pravděpodobně více zamilují, pokud hledají dobrodružství, touží po odchodu z domova, jsou osamělí, v cizí zemi, přechází do nové fáze života nebo jsou finančně a psychicky připraveni sdílet či založit rodinu.

22.

Ženy po celém světě se s větší pravděpodobností zamilují do partnerů s ambicemi, vzděláním bohatstvím, respektem, statusem a smyslem pro humor, které jsou vyšší než u nich samotných. Ženy také preferují výrazné lícní kosti a silnou čelist, které jsou spojeny s hladinou testosteronu. Během ovulace mají ženy větší zájem o může s příznaky testosteronu.

23.

Mexický náčelník Montezuma považoval čokoládu za "drogu lásky". Denně před návštěvou svého harému s 600 ženami vypil 50 šálků čokolády.

24.

Plato ve svém Symposiu tvrdí, že původně byli všichni lidé hermafrodickými bytostmi se čtyřmi rukama, čtyřmi nohama, dvěma identickými tvářemi, jednou hlavou na krku, čtyřmi ušima a dvěma sadami genitálií. Když se tyto krásné a silné bytosti pokusily svrhnout boha, Zeus je rozdělil na dvě - na muže a ženu. Z toho vznikla přirozená touha člověka spojit zase obě části v celek.

25.

Odhaduje se, že 40-70 % vražd žen páchají jejich milenci a manželé.

26.

V jednom z mnoha průzkumů na toto téma se 60 % amerických mužů přiznalo k nevěře. Nevěru přiznalo také 40 % amerických žen.

27.

Javorový list je symbolem lásky v Číně, Japonsku a severní Americe.

28.

Vědci naznačují, že, když se budete dívat do očí jiné osoby, je to silným předpokladem, že se do ní zamilujete. V jistém experimentu byli cizinci opačného pohlaví umístěni společně do jedné místnosti na 90 minut, kde se mluvilo o intimnostech a vzájemně se museli při konverzaci dívat jeden druhému do očí. Mnoho z nich k sobě začalo pociťovat hlubokou přitažlivost a dva z nich se o šest měsíců později dokonce vzali.

29.

Muži v lásce vykazují vyšší aktivitu ve vizuální části mozku, zatímco ženy v lásce vykazují vyšší aktivitu v části mozku, která řídí paměť. Vědci spekulují nad myšlenkou, že muži se zajímají o vizuální stránku ženy, aby zjistili, zda může rodit děti, zatímco ženy sledují aspekty chování muže, aby zjistily, jestli bude adekvátním chlebodárcem.

30.

Mnohé kultury používají uzly jako symboly věčné lásky, která nemá žádný začátek ani konec. Mladé muslimky posílají milostné zprávy svým obdivovatelům pomocí složitých uzlů.

31.

Čím delší a promyšlenější námluvy, tím lepší jsou vyhlídky na dlouhé manželství. Lidé, kteří mají rychlé a intenzivní románky typu Hollywood, se rozvádějí s větší pravděpodobností.

32.

Romantická láska trvá něco málo přes rok. Je to proto, že mozek nemůže věčně udržovat stav romantické blaženosti. Jak ubývá romantické lásky, přibývá stabilnější lásky. Chcete-li uchovat vášeň, experti doporučují provádět s partnerem uspokojující a vzrušující aktivity.

33.

Vysoké hladiny testosteronu mohou potlačovat oxytocin a vasopresin (chemikálie spojené s upevňováním lásky), což může vysvětlovat, proč muži s vyšší hladinou testosteronu mají tendenci méně se ženit, být více hrubí a častěji se rozvádět. Když muž drží dítě, jeho testosteron klesá, zřejmě v důsledku zvýšeného oxytocinu a vasopresinu.

34.

Ženy se často cítí milovány, když mluví tváří v tvář se svým partnerem. Muži se naopak často cítí emocionálně blíž, když pracují, hrají nebo mluví bok po boku.

35.

Nutkání zamilovat se je stejné jako potřeba uspokojit základní potřeby.

36.

Terapeuti radí párům, které chtějí lásku na celý život, aby si vzájemně aktivně naslouchali, kladli otázky, odpovídali, oceňovali se, zůstali pro sebe zajímaví, intelektuálně rostli, zahrnovali svého partnera do svého života, byli k sobě upřímní, měli důvěru, vzájemně se informovali o tom, co potřebují, přijímali své nedostatky, respektovali se, nikdy nehrozili tím, že odejdou, byli si věrní a pracovali na svém vztahu.

37.

Páry z celého světa, které se rozvedli, se obvykle rozvedli ve čtvrtém roce manželství. Mezi 4 a 8 rokem se manželství obvykle stabilizuje.

38.

Zamilovanost zvyšuje hladinu dopaminu, zatímco zlomené srdce hladinu dopaminu snižuje. Abyste si zvýšili dopamin, měli byste cvičit a užívat si slunce. Usmíváním se aktivují nervové dráhy, které mohou vytvářet pocity radosti.

39.

Jedním z největších předpokladů lásky je blízkost. Fyzická blízkost vede ke zvýšeným emocím, proto není neobvyklé, když slyšíme příběhy, kdy se šéf zamiloval do své sekretářky. Na druhou stranu, vědci si myslí, že v kritické době v dětství (někde mezi 4-6 rokem), chlapci a děvčata, kteří žijí v těsné blízkosti ztrácejí schopnost se do sebe zamilovat, pravděpodobně proto, aby se zabránilo destruktivnímu aktu míchání DNA s někým z blízkých příbuzných.

40.

Srdce je společným symbolem lásky a může představovat křídla holubice, která byla obětována ve starověkém Izraeli jako gesto lásky a která také sloužila jako symbol Afrodity, řecké bohyně lásky.

41.

Vědci naznačují, že většina lidí se před vstupem do manželství zamiluje přibližně sedmkrát.

42.

V průměru si muži berou ženy, které jsou o tři roky mladší než oni sami. Ve Spojených státech si muži, kteří se znovu oženili, berou ženy o pět let mladší. Pokud se žení potřetí, berou si ženy o 8 let mladší.

Autor: Liv

42 fascinujících zajímavostí o lásce. Láska očima vědců a odborníků z různých oborů. Kolik toho víte o lásce? Podívejte se na nejzajímavější fakta o nejkrásnějším lidském citu.
Zajímavosti a novinky

 562 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ