43 alarmujících faktů o globálním oteplování

12.05 2017|Zajímavosti
43 alarmujících faktů o globálním oteplování

Globální oteplování je termín, který označuje změny v teplotě zemské atmosféry a oceánů. Jde o nárůst teploty, který byl vědci pozorován v několika posledních desetiletích.

Podle údajů OSN se průměrná teplota za posledních 100 let narostla o 0,74 °C a hladiny moří se díky tomu na některých částech země od roku 1870 zvedly v průměru až o 20 centimetrů. Světoví vědci se zatím nemohou shodnout na příčinách globálního oteplování. Jedni tvrdí, že za to mohou činnosti lidí, druzí v globálním oteplování vidí přirozený proces, na který lidská činnost nemá žádný vliv. Ifenomén pro vás připravil 43 faktů, které by vám o globálním oteplování mohly říct něco víc.

1.

První zvíře, které vyhynulo kvůli globálnímu oteplování, byla zlatá ropucha v roce 1989.

2.

Změna klimatu by mohla vést k zániku každého šestého druhu zvířat a rostlin.

3.

Průměrná globální hladina moře stoupla od roku 1870 o 0,2 metrů. Kromě toho se zvýšilo meziroční tempo vzestupu hladiny moře.

4.

Každý rok 21. století patří mezi nejteplejší od roku 1880.

5.

Množství tepla, které se akumuluje na Zemi kvůli lidským emisím, je zhruba ekvivalentem tepla, které by uvolnilo 400 000 bomb typu Hirošima vybuchujících každý den po celém světě.

6.

Říhání krav, jejich vylučování a uvolňování plynů vyrobí více než 13 milionů tun metanu ročně, což je o 70 % více emisí než v ropném a plynárenském průmyslu. Po oxidu uhličitém je metan nejrozšířenějším skleníkovým plynem.

7.

Globální oteplování umožňuje množení hejn obřích komárů v Arktidě. Vyšší teploty způsobují, že se komáří objevují dříve a zvětšují se.

8.

Švédský vědec Svante Arrhenius byl první, kdo v roce 1896 poznamenal, že spalování fosilních paliv by mohlo mít za následek globální oteplování.

9.

Přibližně 31 % bílých Američanů nevěří v globální oteplování. Naproti tomu jen 11 % Hispánců a 17 % černochů tvrdí, že neexistuje žádný pevný důkaz, že se Země otepluje.

10.

Globální oteplování ovlivní nejvíce Čad a nejméně Norsko.

11.

Za posledních 800 000 let je v atmosféře více oxidu uhličitého.

12.

Spojené státy představují méně než 5 % světové populace, ale Američané spotřebovávají 25 % energie na světě a vylučují 22 % průmyslových světových emisí oxidu uhličitého.

13.

Kdyby v atmosféře nefungoval skleníkový efekt, průměrná teplota na Zemi by byla -15 stupňů Celsia.

14.

Od roku 1950 se arktické ledy zmenšily o 15 % a průměrná doba, kdy jsou řeky a jezera pod ledem, se snížila o dva týdny.

15.

Více než 100 obyvatel ostrova Tegua v Tichém oceánu bylo evakuováno kvůli stoupající hladině moře a následným záplavám. Byli nuceni se v důsledku globálního oteplování přestěhovat.

16.

Pokud bude trend oteplování pokračovat, klimatické modely předpovídají ztrátu arktického mořského ledu dříve a rychleji než ztrátu antarktického ledu.

17.

V současné době existuje asi 25 milionů blesků ročně. Vědci předpovídají, že s každým nárůstem globálních teplot se počet blesků zvyšuje o 12%.

18.

Tím, jak rychle mizí arktický led, vědci věří, že Arktida zažije své první léto bez ledu již v roce 2040.

19.

Průměrné teploty v Arktických oblastech Aljašky, Kanady a Ruska vzrostly během minulého století na dvojnásobek celosvětového průměru.

20.

V roce 1910 se Glacier National Park v Montaně pochlubil 150 ledovci. Dnes jich tam je pouze 27.

21.

V důsledku vyšších teplot se po celém světě rozšiřují pouště. Na konci roku 2007 Austrálie ztratila v důsledku dezertifikace 25 % své rostlinné produkce.

22.

Spalování fosilních paliv v současné době uvolňuje do atmosféry každý rok téměř 6 miliard tun oxidu uhličitého. Oceány a lesy absorbují pouze polovinu tohoto množství.

23.

Trend odlesňování v současné době způsobuje 20 % globálního oteplování tím, že znemožňuje vstřebávání oxidu uhličitého.

24.

Od prvního Dne Země v roce 1970 do dnes lidské emise vyrobené skleníkovými plyny vzrostly o 70 %.

25.

Podle WWF by globální oteplování mohlo v příštích 20 letech vyhubit lední medvědy.

26.

Od 17. století se množství oxidu uhličitého v atmosféře zvýšilo o 34 %.

27.

Do konce tohoto století zemřelo více než 150 000 lidí kvůli příčinám spojených s horkem.

28.

Pokud množství oxidu uhličitého poroste, vzroste průměrná globální teplota do roku 2100 o 5,8 stupně.

29.

Jedna studie poznamenala, že změna klimatu negativně ovlivňuje porodnost po celém světě. Teplejší dny mají tendenci snižovat sexuální apetit lidí.

30.

Globální oteplování a vážné přírodní katastrofy zanechaly miliony bezdomovců a chudých, což vytvořilo velkou skupinu zoufalých lidí, která je ohrožena obchodováním s lidmi.

31.

Spojené státy jsou nejhorším pachatelem v globálním oteplování. Produkují asi 27 % celkových emisí oxidu uhličitého na světě. Po USA následuje Čína a Rusko.

32.

Auta vytvářejí 3/4 celkových emisí. Při současném tempu bude v roce 2030 existovat více než miliarda vozů a v roce 2050 ještě o miliardu více.

33.

Globální oteplování negativně ovlivňuje růst bambusu, který je téměř jediným zdrojem potravy pro ohrožené pandy velké. Odhaduje se, že 80-100 % bambusu zmizí do konce 21. století.

34.

Globální oteplování způsobuje, že amazonský prales se mění v poušť a Sahara se stává zelenější.

35.

Od počátku průmyslové revoluce se kyselost oceánu zvýšila přibližně o 30 %.

36.

Vzhledem k tomu, že hladiny moří na severu neustále stoupají, poprvé za stovky let jsou lodě schopny cestovat přes severozápadní průplav nad severní Amerikou.

37.

Zvýšení mořské hladiny jen o jeden jediný metr přinutí k přestěhování více než 100 milionů lidí.

38.

Náklady na změnu klimatu Spojených států jsou asi 100 miliard USD ročně.

39.

Přibližně 37 % Američanů si myslí, že globální oteplování je podvod. Asi 64 % věří, že globální oteplování se jich osobně netýká.

40.

Globální oteplování by mohlo změnit vinařské oblasti. Konkrétně, pěstitelé vína by své vinice museli přesunout do vyšších poloh, aby je ochránili před zvyšujícím se teplem.

41.

Paraziti se obvykle nacházejí v teplejších zemích třetího světa, nyní se však rozšiřují i ve Spojených státech, a to díky globálnímu oteplování. Již 60 milionů v USA je nakaženo virem Toxoplasma gondii.

42.

Mezi lety 1961-1997 světové ledovce ztratily 890 kubických mil ledu.

43.

Globální oteplování zpomaluje proudy oceánu, jako například mocného Golfského proudu. Golfský proud přesouvá více vody než všechny světové řeky dohromady. Oslabení mořských proudů, jako je ten Golfský, bude mít za následek vyšší hladiny moří a změny charakteru počasí.

44.

Globální oteplování mění listy v džungli na "junk food", což jsou potraviny s vysokým kalorickým obsahem a nízkou výživovou hodnotou, zkráceně nezdravé potraviny. To je špatné pro tamní zvířata, které se na nich živí.


Autor: Mak

43 alarmujících faktů o globálním oteplování. Způsobuje globální oteplování člověk, nebo je to přirozený proces? Globální oteplování a zajímavá fakta.
Zajímavosti a novinky

 560 
  Komentáře ( 2 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Zaloudek|22.06 2017 16:31
To je velká potíž. Věda je poměrně drahá záležitost. Vědci si na sebe halt nevydělají. Proto se řídí heslem, koho chleba jíž - toho píseň zpívej. A tak tu vědu i její výsledky dělají ti, co to platí. A podle toho to taky vypadá. I s těmi "vědeckými teoriemi".
Odpovědět
 1 
kkt|06.10 2021 11:36
velice špatné
Odpovědět
 1