10 nejznámějších firem, které začínaly v garáži

25.04 2017|Zajímavosti
10 nejznámějších firem, které začínaly v garáži

Garáž obvykle slouží jako kryté parkoviště pro auto a skladiště starého haraburdí. Nicméně, v globální podnikové praxi byly garáže často větším přínosem. Například v nich začala podnikat celá řada dnes úspěšných podnikatelů. Dnes pro vás máme 11 světoznámých firem, které svou hvězdnou cestu započaly právě v garáži.

1. Amazon

Internetový obchod, který je největším prodejcem knih na světě, byl založen v roce 1994 Jeffem Bezosem v jeho garáži na 10704 NE 28, Bellevue ve Washingtonu. Říká se, že první pracovní stůl budoucího online giganta zakladatel stloukl z desek. V kanceláři korporativního ředitelství ještě dodnes existují tyto typy stolu, jako vzpomínka a ukázka zaměstnancům, že výrobní náklady se dají minimalizovat. V roce 2013 měl Amazon čistý zisk 274 milionů USD. Počet zaměstnanců byl 88 400.

amazon-garaz.jpg


2. Apple

V roce 1976 Steve Jobs a Steve Vozniak ve věku 21 a 26 let založili společnost Apple Computers. Svou společnost zahájili prodejem 50 Apple počítačů místním maloobchodním prodejnám s elektronikou. Tuto malou dávku počítačů dali dohromady v garáži během 30 dní. V současné době je Apple jednou z nejpopulárnějších technologických firem, jejíž výrobky se staly doslova kultovními.

Apple garáž


3. Disney

V roce 1923 se Walt a jeho bratr Roy přestěhovali ke svému strýci Robertu Disneymu. V jeho garáži založili první Disney Studio a začali vytvářet své první animované filmy. 16. října 1923 získal Walt Disney svou první smlouvu. Byla to smlouva na vytvoření série kreslených komedií o Alici. A pět let později přišel nadaný animátor s legendárním Mickey Mousem. Dnes je Disney jedním z největších mediálních konglomerátů na světě s bohatou historií i ikonickými mediálními produkty.

Disney garáž


4. Google

Bez Sergeje Brina a Larryho Page bychom jen těžko dnes na internetu našli informace, které hledáme. Právě tito dva nadaní mladíci ze Stanfordské univerzity vytvořili v roce 1998 v garáži Susan Wojcicki to, čemu dnes říkáme Google. Když projekt dosáhl jakési funkčnosti, podnikaví mladí lidé jej nabídli společnosti Excite, aby jej odkoupila za 1 milion USD. Tehdejší vedení společnosti však nedokázalo rozeznat potenciál projektu a nabídku odmítlo. Dnes je Google společnost v hodnotě miliard dolarů s dominantním podílem na světovém trhu.

Google garáž


5. Harley Davidson

V roce 1901 21-letý William Harley vytvořil plán na vytvoření malé motorky. Během následujících dvou let on a jeho přítel z dětství Arthur Davidson shromáždili materiál na výrobu této motorky v malém přístřešku, který jim poskytli jejich přátelé. Pak postupně začali shromažďovat materiál na další, vyspělejší modely. Když William Harley a Arthur Davidson uslyšeli o tom, že se uvolnila nedaleká továrna, nezaváhali ani na minutu. Dnes je Harley Davidson nejznámější značkou v motocyklovém průmyslu na světě.

Harley Davidson garáž


6. Hewlett-Packard

V roce 1939 Bill Hewlett a David Packard založili společnost HP v Packardově garáži s počáteční investicí ve výši 538 USD. Jejich první produkt byl audio oscilátor a jedním z prvních zákazníků Walt Disney, který koupil 8 oscilátoru kvůli snímku Fantasy. HP měli garáž v Palo Alto, které je známé jako rodiště Silicon Valley a HP je dnes jednou z tamních nejznámějších high tech společností.

Hawlett-Packard garáž


7. Lotus

V roce 1948 Anthony Colin Bruce Chapman založil společnost Lotus, která sestrojila první závodní auto Lotus ve stájích poblíž Railway Hotel v severním Londýně. V roce 1966 byla výrobna Lotus přesunuta do moderní továrny hned vedle opuštěného vojenského letiště, které společnost použila jako zkušební dráhu. Automobily Colina Chapmana zvítězily více než 7 krát. Dnes je Lotus předním světovým výrobcem závodních vozů.

8. Maglite

V roce 1950 inženýr a vynálezce Anthony Maglica uprchl z války v Chorvatsku do USA. Téměř bez znalosti angličtiny se usadil v Los Angeles a začal pracovat. Od roku 1955 se mu podařilo ušetřit 125 USD, které použil na nákup soustruhu. Tony Maglica zahájil v malém měřítku výrobu přesných dílů v garáži za Los Angeles. V roce 1974 založil společnost Mag Instrument a v roce 1979 prodal svou první baterku. Dnes společnost Mag Instrument Maglite vyrábí standardní sady baterek pro každého policistu v USA.

9. Mattel

Název firmy Mattel dříve mnoho lidí neznalo. Mattel vyrábí světoznámou panenku Barbie, která mu přináší třetinu všech zisků. Kromě toho, produkuje i populární řadu Monster High. Firma Mattel byla založena v roce 1945 Mattem Matsonem a Elliotem Handlerem v garáží v jižní Kalifornii.

Mattel garáž


10. Microsoft

V roce 1975 Bill Gates a Paul Allen založili v garáži budoucí Microsoft. TV té době licencovali svůj první operační systém pro IBM za 80 000 USD. Později přišli s operačním systémem Windowds, který na počítačovém trhu dominuje až dodnes.

Autor. Mak

10 nejznámějších firem, které začínaly v garáži. Mnoho světových firem začínalo s nejnižšími náklady v garážích. Firmy, které vznikly v garáží
Zajímavosti a novinky

 561 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ