17 zajímavých faktů o londýnském metru

20.03 2017|Zajímavosti
17 zajímavých faktů o londýnském metru

Londýnské metro je nejstarší metro na světě, není proto divu, že se k němu pojí mnoho zajímavých faktů a legend. Dnes pro vás máme 17 nejzajímavější faktů z tohoto zajímavého historického místa.

1.

Londýnské metro bylo otevřeno 10. ledna 1863 a je nejstarší na světě. Na začátku metro poháněly lokomotivy, takže tunely byly silně naplněné kouřem. Poslední parní lokomotiva v londýnském metru dosloužila v roce 1961. Kvalita ovzduší v londýnském metru je však stále nízká.

2.

Výzkum z roku 2002 prokázal, že v prostorech metra je 70 krát špinavější vzduch než na povrchu a 20 minutová cesta metrem má na naše zdraví stejný vliv jako jedna vykouřená cigareta.

3.

Londýnské metro má celkem 270 stanic a 11 linek o celkové délce 402 km, přičemž 45 % z nich je v podzemí.

4.

Londýnským metrem denně jezdí více než 3 miliony lidí, z čehož vyplývá, že je po moskevském a pařížském metru třetí nejvytíženější metro v Evropě.

5.

Nejdelší přímá trasa bez přestupu má délku 54,9 km a vede z West Raislip do Eppingu.

6.

Během druhé světové války byly některé stanice uzavřeny a byly do nich umístěny dílny, sklady a velitelská stanoviště. Ve stanici Piccadilly byly skladovány exponáty z Britského muzea. Oblast centrální linie byla v úseku tří kilometrů přeměněna na leteckou továrnu. Informace o této továrně byly odtajněny až v roce 1980.

7.

V roce 1940, když Hitler začal své nálety na Londýn, našly útočiště v londýnském metru tisíce Londýňanů. Do konce války zde pendloval zvláštní vlak, který denně dodával 7 tun potravin a 11 000 litrů čaje a kakaa všem, kteří v metru spali.

8.

Za dobu existence londýnského metra v něm byly úředně registrovány tři případy narození dětí - v roce 1924 a 2008 dívky a v roce 2009 chlapec. Není známo, kolik dětí se pod zemí narodilo během obou světových válek.

9.

V londýnském metru spáchá ročně sebevraždu asi 50 lidí. Nejčastěji k sebevraždám dochází kolem 11 hodiny. Služba metro má svou vlastní psychologickou poradnu pro strojvedoucí, pod jejichž kola sebevrazi skočí.

10.

Existuje mnoho pověstí o duších, kteří se v tunelech londýnského metra objevují. Nejznámější z nich je "Křičící duch" Anne Naylor, která byla zabita v roce 1758. Podle legendy žije u nádraží Farringdon, kde cestující často slyší mrazivé výkřiky, které doprovázejí poslední noční vlak. Na stanici Covent Garden byl zase viděn duch herce Williama Terrise, který byl zabit v blízkosti stanice v roce 1897.

11.

Stanice Aldgate byla postavena na místě, kde se v roce 1665 nacházelo epicentrum Velké morové epidemie. Je zde pohřbeno téměř 1000 obětí této epidemie.

12.

Každý den se z metra odčerpá 75 milionů litrů vody. To by stačilo k naplnění standardního bazénu o rozměrech 10x25 metrů každých 15 minut.

13.

Prvním panujícím monarchou, který si udělal výlet londýnským metrem, byla královna Alžběta II. Královna byla váženým pasažérem nově spuštěné linky Victoria v březnu 1969.

14.

Čtrnáct stanic londýnského metra jsou tak blízko sebe, že cesta mezi nimi v průměru netrvá déle než jednu minutu. Rekordně krátkou trasou je trasa od Leicester Square do Covent Garden, která má jen 260 metrů a metro ji ujede za 20 sekund. Tato trasa patří mezi populární turistickou atrakci, která láká mnoho cestujících.

15.

V londýnském metru se nachází 426 eskalátorů, které za týden dohromady ujedou tolik, jako dvakrát při cestě kolem světa.

16.

V londýnském metru žijí komáři, kteří se nevyskytují nikde jinde na světě. Předpokládá se, že se do metra dostali z letiště Heathrow, kam přistáli v jednom z letadel a v průběhu času se z nich stal samostatný druh.

17.

Kouření bylo v londýnském metru zakázáno již v roce 1987, konzumace alkoholických nápojů v roce 2008.


17 zajímavých faktů o londýnském metru. Londýnské metro je nejstarším metrem na světě. Metro v Londýně je protkáno mnoha zajímavými fakty i legendami
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ