Poušť Atacama - 15 fascinujících zajímavostí, které vás překvapí

08.02 2017|Zajímavosti
Poušť Atacama - 15 fascinujících zajímavostí, které vás překvapí

Atacama, zvaná také Puna de Atacama, je jednou z nejvíce fascinujících pouští světa. Ptáte se proč? Jedním z důvodů je to, že podmínky v této poušti jsou do značné míry podobné těm na Marsu. Nejsušší poušť na Zemi, nacházející se v Jižní Americe, je nečekaně domovem více než 1 milionu lidí, kteří se snaží vytěžit něco z velkého množství nerostných surovin, které byly v poušti Atacama nalezeny.

1.

Poušť Atacama se nachází na náhorní plošině, která zabírá plochu kolem 1000 metrů čtverečních. Rozkládá se okolo Pacifiku od jižní hranice horského stát Peru až do centrální oblasti Chile. Atacama místy dosahuje nadmořské výšky až 5000 metrů.

2.

I když se poušť rozprostírá v Chile i v Peru, úplnou kontrolu nad touto pouští má Chile.

3.

Poušť je většinou tvořena lávou, která obsahuje živce a vyvřeliny křemene, písek, slaná jezera a kameny. Dříve se v poušti Atacama nacházely řeky, ale ty před 12 000 lety vyschly.

4.

Atacama je považována za nejsušší poušť na světě. Podle studiích provedených NASA, se do poušti nedostává více srážek než 1 mm za rok. V poušti nebyly pořádné srážky od roku 1570 do roku 1971. Ve středu poušti se nachází oblasti, kde podle měření neprší po stovky až tisíce let.

5.

Vědci předpokládají, že v Atacama neprší kvůli přítomnosti dvou horských pásem (Andy a Chilský pobřežní masiv) na obou stranách této poušti. Tyto pohoří blokují vlhkost a mraky z Tichého a Atlantského oceánu.

6.

Kvůli nedostatku vody v poušti Atacama nežijí téměř žádná zvířata a není zde skoro žádná vegetace. Zvířata a lidé, kteří v poušti žijí, žijí v oblastech blízko oáz, kde mlha umožňuje růst alespoň lišejníkům, řasám a kaktusům. Ze zvířat zde můžeme nalézt racky, tučňáky, pelikány, lišky, jeleny, lamy a myši.

7.

Poušť Atacama je největším těžištěm dusičnanu sodného na světě. Dusičnan sodný se používá při výrobě výbušnin, hnojiva a podobně. Těžba byla velmi populární v roce 1940. V současné době je v poušti možné vidět celou řadu opuštěných těžebních lokalit.

8.

Kvalita písku a zeminy je v poušti Atacama do značné míry podobná tomu, který je přítomen na Marsu. To je důvod, proč NASA používá tuto oblast k testování satelitů a jiných předmětů, které mají být použity pro misi na Mars.

9.

Tato poušť je také místem pro testování NASA-funded Earth-Mars Cave Detection Program. Scény, které vidíte ve filmech nebo televizních seriálech o Marsu, jsou většinou natočeny zde.

10.

I když je poušť víceméně holá pustina, v roce 1800 se o ni v hořkém sporu hašteřily Chile a Bolívie. Důvodem je přítomnost vzácných minerálů a jejich snadná dostupnost. Válku vyhrála Chile.

11.

Teploty v poušti se mohou značně lišit. V dopoledních hodinách je zde kolem 40 stupňů Celsia, zatímco v noci klesne teplota až na 4 stupně. Obloha je většinou bez mraků a celou zde svítí měsíc a hvězdy.

12.

Nejstarší mumie, které kdy byly nalezeny, se nenašly v Egyptě, nýbrž v Atacama. Důvodem, proč se lépe dochovaly, je nedostatek vlhkosti. Nejstarší mumii z Atacama lze datovat do období 7020 před naším letopočtem, zatímco nejstarší egyptská mumie pochází z roku 3000 před naším letopočtem.

13.

Atacama se používá pro astronomická studia. Důvodem umístění v této poušti je především extrémně suché prostředí (vlhkost vzduchu zhoršuje pozorování a brání paprskům některých vlnových délek proniknout až k zemskému povrchu) dále velký počet bezoblačných dní a vzdálenost od lidských sídel, takže nic neruší pozorování noční oblohy.

14.

Nachází se zde největší pozemní dalekohled na světě - ALMA. Používá se ke studiu hvězd.

15.

Atacama má i přes extrémní podmínky co nabídnout, a to v podobě Národní rezervace Los Flamencos, Valle de la Luna či gejzíru El Tito, který je nejvýše položeným gejzírem na světě.


Autor: Liv

Poušť Atacama - 15 fascinujících zajímavostí, které vás překvapí. Atacama, zvaná také Puna de Atacama, je jednou z nejvíce fascinujících pouští světa.
Zajímavosti a novinky

 556 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
gbn bhjnm vfvjfd|01.05 2023 18:23
.............
Odpovědět
 -1