Představa o štěstí - rybář a bankéř

18.11 2016|Zajímavosti
Představa o štěstí - rybář a bankéř

Bankéř stojí na molu v malé mexické vesnici a sleduje rybáře sedícího v křehkém člunu, který chytil obrovského tuňáka. Bankéř rybáři popřál štěstí a zeptal se, jak dlouho trvá chytit takovou rybu.

"Pár hodin," odpověděl rybář.

"Proč jste nezůstal na moři delší dobu a nechytil další ryby?" ptal se překvapený bankéř.

"Jedna ryba je dost na to, aby moje rodina měla z čeho zítra žít," odvětil rybář.

"Ale co jste dělal po zbytek dne?" zajímal se bankéř.

"Spím až do poledne, pak jdu na pár hodin na ryby, pak si hraji s dětmi a pomáhám mé ženě Marii uspořádat siestu, pak jdu do vesnice na procházku a večer vypiji víno a zahraji si s přáteli na kytaru. Zkrátka, užívám si života."

"Já jsem absolvent z Harvardu," řekl bankéř. "Pomohu vám s tím, co děláte špatně. Jeďte na celý den na ryby a pak si kupte větší loď.

"A pak?" ptá se rybář.

"Pak budete chytat více ryb a můžete si koupit několik člunů, dokonce i lodě, a jednoho dne budete mít celou flotilu," radí bankéř.

"A pak?" zajímá se rybář.

"A pak namísto prodeje ryb zprostředkovateli můžete ryby prodávat přímo továrnám, čímž zvýšíte zisky a můžete otevřít svůj vlastní závod," pokračuje bankéř.

"A pak?"

"Pak můžete nechat tuto bohem zapomenutou vesnici a vydat se do Mexika nebo Los Angeles, kde si můžete otevřít luxusní kancelář."

"A jak dlouho by to všechno trvalo?" zeptal se mexický rybář.

"15-20 let," odpověděl bankéř.

"A co pak?"

"A pak, zasmál se bankéř, pak přijde to nejpříjemnější. Budete mít možnost prodat svou společnost za několik milionů a stanete se velmi bohatým."

"A potom?" zajímá se rybář.

"A potom budete moci přestat pracovat, přesunout se do malé vesnice na pobřeží, budete spát až do poledne, trochu rybařit, hrát si s dětmi, odpočívat s vaší ženou, procházet se po vesnici,
pít víno ve večerních hodinách a hrát se svými přáteli na kytaru," řekl bankéř.

Autor: Liv

Moudrá pohádka o štěstí. Jak vidí štěstí bankéř a jak vidí štěstí mexický rybář. Kdo má pravdu? Bankéř stojí na molu v malé mexické vesnici a sleduje rybáře
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ