28 působivých faktů o Bajkalu

10.11 2016|Zajímavosti
28 působivých faktů o Bajkalu

Jezero Bajkal se nachází v jižní Sibiři, mezi Burjatskou republikou na jihovýchodě a Irkutskou oblastí na severozápadě. Bajkalské jezero je největší, nejstarší a nejhlubší sladkovodní jezero na světě. Ifenomén pro vás připravil 28 nejzajímavějších faktů o tomto fascinujícím místě.

1.

Bajkalské jezero je pokládáno za nejhlubší jezero na světě. Jeho maximální hloubka dosahuje 1642 metrů, z toho 1185,5 metrů leží pod hladinou moře. Na dně jezera se nachází sedimentární vrstva, která je dalších 7 kilometrů hluboká, takže jezero je vlastně 8-11 kilometrů hluboké. Jezero se tak nachází v nejhlubší kontinentální trhlině na Zemi.

2.

Bajkal je starý asi 25 milionů let. Některé zdroje tvrdí, že dokonce 35 milionů let.

3.

Jezero vzniklo v příkopové propadlině a má 636 kilometrů na délku a 79 kilometrů na šířku. Celková plocha jezera je 31 722 kilometrů čtverečních.

4.

Je zajímavé, že Bajkal se každý rok rozšiřuje. Trhlina je geologicky aktivní a každý rok se rozšíří o 2 cm.

5.

Okolo Bajkalu v současné době neexistují žádné aktivní sopky. Jediné aktivní sopky lze nalézt v údolní kotlině, která je známá jako údolí Tunkinskaja. Kotlina je vlastně pokračování Bajkalské trhliny.6.

Na Bajkale existuje asi 100 plynových vulkánu.

7.

Rybáři a místní obyvatelé, stejně jako zástupci vědecké komunity mnohokrát nad Bajkalem pozorovali zářící koule. Nejčastěji tento jev lidé spatřili v okolí mysu Rytii. Podle místních obyvatel jsou to zdejší duchové, a proto by tam lidé neměli chodit.

9.

Na fotografiích pořízených z vesmíru byly na ledě jezera Bajkal nalezeny tmavé kruhy o průměru 5-7 kilometrů, které se objevují na stejných místech, ale ne každý rok.

10.

Čas od času se v jezeře a přilehlých řekách objeví velké množství mrtvých ryb. Vědci se domnívají, že je to způsobeno masivními emisemi zemního plynu.

11.

Ponorka "Mir" nalezla na dně Bajkalu obrovské množství metan hydrátu. Metan hydrát vzniká spojením vody a plynu. Jeden metr krychlový metan hydrátu může při mírném zahřátí vyprodukovat až 160-180 metrů krychlových zemního plynu. To je důvod, proč je metan hydrát nazýván palivem budoucnosti.

12.

Hory kolem Bajkalu jsou v neustálém pohybu - pohybují se nahoru a dolů. Nejrychleji, rychlostí 2,7 cm za rok, se pohybuje Severomujsky hřeben

13.

Jezero Bajkal zažije okolo 2000 zemětřesení ročně. Tsanaskoe zemětřesení v roce 1862 mělo více než 10 bodů Richterovy stupnice. Celých 200 kilometrů čtverečních půdy skončilo pod vodou. O domov přišlo více než 1300 lidí.

14.

Na jezeře Bajkal se odehrávají neskutečné bouře. Výška vln často dosahuje až 4-6 metrů.


15.

Z jezera Bajkal teče jediná řeka - Angara.

16.

Do Bajkalského jezera proudí asi 544 různých toků, z nichž některé jsou sezónní.

17.

Bajkal má 20 % veškeré sladké vody na planetě.

18.

Voda v Bajkalském jezeře je nejčistší na světě.

19.

Voda Bajkalu je nejtransparentnější ze všech sladkovodních jezer. V některých oblastech můžete vidět až do hloubky 40 metrů.

20.

Voda v jezeře se kompletně obnoví přibližně jednou za 383 let.

21.

Oblast jezera Bajkal je zhruba tak velká, jako celá Belgie.

22.

Ve vodách Bajkalu žije 1455 živočišných druhů, které nenajdete nikde jinde. Toto číslo se po každém novém průzkumu zvyšuje. Vzhledem k transparentnosti ledu a absence mraků v zimě, voda vypadá díky řasám, jako by pod ledem kvetla.

23.

V zimním období se na ledu tvoří trhliny, které mohou mít až 30 kilometrů délku a 3 metry šířku. Praskliny v ledu obohacují vodu o kyslík, díky čemuž mohou ryby dýchat.

24.

Na břehu jezera Bajkal existuje mnoho jeskyní. Když jezero v zimě zamrzá, vlny vytvářejí v jeskyních úžasné rampouchy.

25.

Na Bajkale je téměř vždy perfektní počasí.

26.

Na břehu Bajkalu byly nalezeny asi 550 let staré cedry.

27.

Bajkal je na seznamu světového dědictví UNESCO.

28.

Led na jezeře Bajkal je v mnoha místech zcela transparentní.


Autor: Liv

Jezero Bajkal je nejúžasnější jezero na světě. Bajkalské jezero má mnoho tajemství a legend. 28 nejzajímavějších faktů o Bajkalu
Zajímavosti a novinky

 513 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ