20 strašlivých faktů o rakovině

11.11 2016|Zajímavosti
20 strašlivých faktů o rakovině

Jedna věc je na rakovině dobrá, že je nestranná. Nikdy nerozlišuje mezi bohatými a chudými, dětmi a dospělými, nebo muži a ženami. Zachází s každým stejně. Rakovina je jedním z nejnebezpečnějších onemocnění na celém světě a každý rok na ní zemře obrovské množství lidí. V následujících řádcích se dozvíte 20 strašlivých skutečností o této hrozné nemoci, které vás možná překvapí.

1.

Rakovina není jen jedna nemoc. Jedná se o soubor onemocnění, které se vyznačují tím, že jsou mimo kontrolu a dochází při nich k abnormálnímu růstu buněk, které neumírají.

2.

Tyto buňky rostou a vytvářejí nádor. Existují dva typy nádorů, z nichž první je benigní nádor, který nezpůsobuje žádné další problémy.

3.

Druhým typem nádoru je zhoubný nádor, který je rakovinný a má tendenci se přenášet z jedné části těla na druhou přes proces známý jako metastázy.

4.

Existuje přibližně 200 různých druhů rakoviny. Mezi ty nejrozšířenější patří rakovina prsu, plic a prostaty.

5.

Muži jsou náchylnější k rakovině plic, tlustého střeva a konečníku, zatímco ženy mají tendenci trpět rakovinou prsu, tlustého střeva, žaludku, plic a děložního čípku.

6.

Lidé afro-amerického původu mají větší pravděpodobnost, že zemřou na rakovinu, než jakýkoliv jiný národ.

7.

Staří Egypťané poprvé objevili rakovinu v roce 1600 před naším letopočtem. Zmínka se nachází na papyrusu Edwina Smitha. Zmiňují se tam i postupy při odstraňování nádoru prsu nástrojem nazývaným "ohnivý vrták".

8.

Není pochyb o tom, že rakovina prsu je jedním z nejčastějších typů rakoviny u žen. Zajímavé je, že levé ňadro je náchylnější než pravé.

9.

Genetika přispívá k rakovině pouze v 5-10 % případů. Z 90-90 % rakovinu způsobují ekologické a environmentální faktory.

10.

Popcorn z mikrovlnné trouby, grilované červené maso a chované ryby jsou určitě chutnými pokrmy, ale zároveň se jedná o potraviny, které mohou způsobit rakovinu.

11.

Pokud se chcete vyhnout rakovině, vyhýbejte se potravinám, které mají v názvu napsáno "dietní" nebo "bez tuku", nebo je konzumujte alespoň ve velmi malém množství.

12.

33% případů rakoviny je způsobeno vysokým BMI, nedostatečnou konzumací ovoce a vegetariánské stravy, alkoholem a tabákem.

13.

Celosvětově je rakovina zodpovědná za více úmrtí než AIDS, tuberkulóza a malárie dohromady.

14.

Zlato aplikované do krevního řečiště pomáhá našemu tělu v boji proti rakovině.

15.

Výrobky Johnson and Johnson jsou synonymem pro péči o malé děti, ale raději si dvakrát rozmyslete, než je znovu koupíte, protože například dětský pudr této značky je spojován s rakovinou vaječníku.

16.

Lidé, kteří mají zrzavé vlasy, jsou k rakovině náchylnější než ostatní.

17.

Rakovinou netrpí jen lidé a zvířata, ale dostat ji mohou klidně i rostliny.

18.

Rakovina je častější u pilotů a letušek, protože jsou více než ostatní lidé vystaveni UV záření.

19.

Podle WHO se počet případů rakoviny v příštích letech zvýší na 70 %, ale zároveň se zvýší počet vyléčených případů.

20.

Oxid dusnatý (NO) pomáhá při léčbě rakoviny tím, že potlačuje růst rakovinných buněk a pomáhá růstu normálních a zdravých buněk.

Autor: Mak

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
10 potravin, které mohou být příčinou rakoviny
Rakovina a vitamíny jako prevence
Rakovina tlustého střeva – příznaky, prevence
Rakovina kůže - příznaky, prevence a léčba
10 varovných příznaků rakoviny děložního čípku

20 nejzajímavějších faktů o rakovině vás překvapí i šokuje. Rakovina je jedním z nejnebezpečnějších onemocnění na celém světě. Rakovina se
Zajímavosti a novinky

 551 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ