10 poučných faktů o vesmírném odpadu

17.11 2016|Zajímavosti
10 poučných faktů o vesmírném odpadu

Představte si, že jedete vysokou rychlostí v autě bez brzd a bez možnosti zabočit. Teď si představte tisíce ostatních řidičů se stejným problémem. Je jen otázkou času, kdy dojde ke kolizi. Je to v podstatě stejný osud, který nás čeká, pokud nebudeme bojovat proti stále rostoucímu množství vesmírného odpadu plovoucímu na orbitě naší planety. Zde je 10 spíše střízlivých faktů o vesmírném odpadu, které byste měli znát.

1. US Air Force sleduje a eviduje vesmírný odpad

Od začátku roku 1980 US Air Force udržuje specializovaný tým, který sleduje a zaznamenává tolik vesmírného odpadu, kolik je jen možné. US Air Force sleduje více než 20 000 jednotlivých položek o minimální velikosti malé kuličky i přes 500 000 velkých kusů trosek.

Každá z těchto položek cestuje kolem Země rychlostí zhruba 28 000 kilometrů za hodinu. Pokud se některé z nich srazí, ať už mezi sebou, nebo s živým satelitem nebo dokonce Mezinárodní kosmickou stanicí, důsledky by mohly být tragické. Dokonce i jediná špetka barvy, která se řítí kolem naší planety, může způsobit značné škody na kosmické lodi nebo zabít astronauta během vesmírné procházky.

2. Dohoda o vrácení vesmírného odpadu na Zemi

Jediný způsob, jak se vypořádat s vesmírným odpadem, je poslat jej zpět na Zemi a spálit jej v atmosféře během návratu. Jak přesně by to mělo probíhat v praxi, ještě není přesně dohodnuté, ale je to pokládáno za životaschopnou volbu vyčištění některých z trosek, které v současné době obíhají na oběžné dráze.

Bylo zjištěno, že když vědci správně předpověděli pád WT1190F (identifikační číslo konkrétního kusu odpadu) do Indického oceánu, je možné předpovědět pohyby všech objektů. Přistání WT1190F umožnilo vědcům pozorovat také účinky návratu kosmického odpadu do atmosféry, stejně jako otestovat své havarijní plány pro všechny gigantické kusy vesmírného odpadu, které jsou na cestě k nám.

3. ISS musela být kvůli odpadu v roce 2014 3x přesunuta

Vzhledem k tomu, že i mírná změna polohy trvá několik dní, musela být Mezinárodní kosmická stanice ISS přesunuta v roce 2014 třikrát, aby se předešlo potenciální katastrofální a smrtící kolizi s vesmírným odpadem. Co se týče těchto střetů, rok 2014 nebyl nijak neobvyklý. Tyto přesuny se dějí pravidelně.

Existují však situace, kdy si vesmírného odpadu pracovníci všimnou pozdě na to, aby byla ISS přesunuta. V těchto vypjatých situacích musí všichni astronauti utíkat do nouzových přístřeší v oblastech a úder přečkat.

4. Kritické nebezpečí při srážce se satelity

Pokud by byl satelit zasažen kusem vesmírného odpadu, byl by buď velmi poškozen nebo zcela zničen. Pokud by se to stalo několika hlavním satelitům, drasticky by to ovlivnilo život na Zemi. Ohrozilo by to živé televizní vysílání, internet, GPS i váš mobilní telefon.

I když se zdá, že jsou to kosmetické změny, v realitě by takové zničení družice mohlo vést ke konfliktům mezi národy. V dnešním podezřívavém světě může být nevinná nehoda satelitu zasaženého vesmírným odpadem zaměněna za útok na obranné schopnosti dané země, což může způsobit odvetné opatření.

5. Dálkově ovládání astronauti

Evropská kosmická agentura doufá, že se jí povede nasadit dálkově ovládané astronauty, pro které by vesmírný odpad nebyl tak nebezpečný, jako pro živé kosmonauty. Robot na dálkové ovládání se jménem Justin by chodil po prostoru namísto živých astronautů, díky čemuž by zabránil možnosti zasažení lidí vesmírným odpadem.

Robot astronaut by byl ovládán z laboratoře ESA Columbus na palubě Mezinárodní kosmické stanice operátorem s exoskeletonovou rukavicí. Elektronické senzory by pak reprodukovaly pocit dotyku, takže obsluha by se cítila, jako kdyby se dotýkala toho, čeho Justin.

6. Krychlové družice vytváří další problémy

Družice třídy CubeSat patří k nejmenším ve své kategorii: tvoří je standardní krychlové jednotky o délce strany 10 cm, takže poskytují přístup do vesmíru malým společnostem, výzkumným ústavům a univerzitám. Typicky jsou vypouštěné CubeSaty o velikosti jedné, dvou či tří standardních jednotek. Je snadné je dostat na oběžnou dráhu, ale díky tomu jsou také nekontrolovatelné. Jakmile jedna vstoupí na oběžnou dráhu, stává se z ní v podstatě kus vesmírného odpadu, který má stejnou pravděpodobnost, že narazí do něčeho jiného, jako kus vyhořelého raketového posilovače.

Nekontrolovatelná povaha družic CubeSat není jen nešťastným vedlejším produktem. Odhaduje se, že jedna pětina všech družic CubeSat vlastně porušuje mezinárodní předpisy pro likvidaci odpadů na oběžné dráze. K žádnému kolapsu s těmito družicemi zatím nedošlo, ale díky jejich rostoucímu počtu se neustále zvyšuje pravděpodobnost, že k tomu v blízké budoucnosti dojde.

7. Každá srážka způsobí stokrát větší potíže

I když došlo jen k velmi málo kolizím mezi aktivními satelity a kosmickými loděmi, způsobilo to mnohonásobně větší problémy. Říká se, že každá kolize vesmírného odpadu způsobuje 100 krát větší problém.

Když se srazí dva kusy vesmírného odpadu, vznikne z toho několik stovek nových kusů odpadů, které se musí začít sledovat. A sledovat a kontrolovat menší kusy je mnohem obtížnější. To je v podstatě hlavní problém pro ty, kteří hledají řešení problému vesmírného odpadu - úlomky, které jsou bez jakékoliv kontroly.

8. Projekt Space Fence

Program Space Fence je schopný snížit množství vesmírného odpadu na oběžné dráze a zároveň pomáhá americkému letectvu sledovat možné nebezpečí "zvenčí".

Space Fence je digitální radarový systém, který rozšiřuje virtuální plot kolem planety a hlásí nečistoty menší než 10 cm pomocí optických senzorů. Schopnost sledovat mnohem menší objekty pomáhá vědcům lépe předpovídat pohyby takovýchto objektů do budoucna a zabránit tak střetům. Je to sice jen malý krok správným směrem, ale bezpochyby je odrazovým můstkem k lepšímu řešení.

9. Obrovské finanční náklady

Existuje bezpočet myšlenek a teorií o tom, jak nejlépe bojovat s vesmírným odpadem. Jedna věc, která je spojuje, jsou obrovské finanční náklady. Díky těm vzniká stále větší tlak ze strany veřejnosti, kvůli plýtvání veřejnými penězi.

Jedním z návrhů, jak zatočit s vesmírným odpadem, je obrovská harpuna, která by lovila větší kusy vesmírného odpadu a přitahovala je na požadované místo. Dalším plánem je nasadit vesmírné sítě, které by shromažďovaly vesmírný odpad na různých místech a poté jej nechaly shořet v atmosféře.

10. Během několika staletí budeme kvůli vesmírnému odpadu v pasti

Pokud se nenajde žádný způsob, jak zastavit stále rostoucí množství vesmírného opadu plovoucího kolem naší planety, pak se předpokládá, že jen během několika málo stovek let bude naše Země v pasti z odpadu, který způsobí téměř jisté kolize a ztráty na životech. Existují i neznámé efekty, které může zvýšené množství vesmírného odpadu mít na Zemi.

Autor: Mak

Vesmírný odpad je vážným problém, který může mít v budoucnosti vážné dopady na naše životy. 10 poučných faktů o vesmírném odpadu
Zajímavosti a novinky

 556 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ