56 fascinujících faktů o Indii

09.10 2017|Zajímavosti
56 fascinujících faktů o Indii

Indie je země pozoruhodné rozmanitosti. Nádherná krajina, bohatá fauna a flóra, dlouhá historie, vynikající jídlo a přívětivost místních obyvatel na jedné straně. Špína, chudoba a byrokracie na straně druhé.

1.

Indie má zhruba třetinovou velikost jako Spojené státy, ale přesto je to druhá nejlidnatější země na světě s 1 166 069 217 obyvateli.

2.

Indie je sedmou největší zemí světa s rozlohou 1,27 milionu čtverečních kilometrů.

3.

Více než milion Indů jsou milionáři. Většina Indů však žije za méně než dva dolary denně. Odhaduje se, že 35 procent obyvatel Indie žije pod hranicí chudoby.

4.

Indie je největší demokracie na světě.

5.

Tradičně Indové považovali toaletní papír za špinavý a dávali přednost očistě levou rukou. Kvůli tomu je v Indii levá ruka považována za nečistou a nikdy se nepoužívá k jídlu.

6.

Krávy můžete v Indii najít volně na ulici. Jsou považovány za posvátné a často nosí tilak - hinduistický symbol štěstí. Krávy jsou považovány za jednu ze sedmi matek lidstva, protože nabízejí mléko.

7.

Indie je rodištěm šachů. Původní název šachů je sanskrtsky "chaturanga", což znamená čtyři členové armády - to jsou většinou sloni, koně, vozy a pěší vojáci.

8.

Indická vlajka má tři horizontální pásy barev - šafránová jako symbol odvahy a oběti, bílá jako symbol pravdy a míru a zelená jako symbol víry, plodnosti a rytířství.

9.

Indové významně přispěli k rozvoji matematiky, trigonometrie a algebry. V roce 100 př.n.l. byl vynalezen desetinný systém. Koncept nuly jako čísla má na svědomí také Indie.

10.

Nejstarší bavlna na světě byla spřádána a tkaná v Indii. Římští císaři si oblékali jemnou bavlnu z Indie, kterou nazývali "tkané větry". Mongolští císaři tkaninu nazývali "ranní rosou" a "tekoucí vodou".

Indický chrám


11.

Himaláje se nazývají podle sanskrtského "hima", což znamená sníh a "alaya", což znamená příbytek. Himaláje se nacházejí na severu Indie. Každý rok tyto hory vyrostou o 2,5 centimetru. Nachází se v nich několik starověkých indických klášterů.

12.

Kumbh Mela nebo taky Grand Pitcher Festival je obrovský hinduistický náboženský festival, který se koná v Indii každých 12 let. V roce 2001 se ho zúčastnilo 60 milionů lidí, čímž festival překonal rekord a stalo se z něj největší setkání na světě.

13.

Indie je největší producentem sušených fazolí a cizrny na světě. Rovněž vede i ve vývozu banánů. Na druhém místě je Brazílie.

14.

Se 150 tisíci poštami má Indie největší poštovní síť na světě. I přesto se stává, že doručení dopisu do 50 kilometrů vzdáleného města trvá přes dva týdny.

15.

Indové zaujímají mnoho zajímavých významných míst ve velkých společnostech po celém světě. Příkladem jsou spoluzakladatel společnosti Sun Microsystems Vinod Khosla, tvůrce čipů Pentium Vinod Dahm, zakladatel společnosti Hotmail Sabeer Bhatia neboRajiv Gupta z Hewlett-Packard.

16.

Alexandr Veliký (356-323 př.n.l.) byl jednou z prvních významných osobností, která propojila Indii se Západem. Po jeho smrti došlo k obnovení vztahů mezi Evropou a Východem až v roce 1498, kdy do Indie připlul portugalský průzkumník Vasco da Gama (1460-1524).

17.

V Indii je zastoupené každé velké světové náboženství. Kromě toho tam vznikl hinduismus, buddhismus, jainismus a sikhismus.

18.

Indické národní zvíře je tygr bengálský. Kdysi se vyskytoval po celé Indii. Nyní je těchto divokých tygrů méně než 4 tisíce.

19.

Britská nadvláda v Indii trvala od roku 1858 do roku 1947. Britský vliv je stále vidět v indické architektuře, vzdělávacím systému, dopravě i politice. Mnoho z nejhorších hladomorů Indie je spojeno s britskou vládou v zemi.

20.

Indie má největší filmový průmysl na světě. Sídlí ve městě Bombaj - odtud název Bollywood. Téměř všechny filmy z Bollywoodu jsou muzikály. Bollywood zahrnuje i jiné filmové společnosti působící v jiných jazycích.

21.

Bombaj je největší město Indie. Má 15 milionů obyvatel. V roce 1661 vytvořili britští inženýři cestu, která spojila všech původních sedm ostrovů Bombaje do jediné zemské půdy.

22.

Mohandas K. Gandhí (1869-1948) je po celém světě známý jako Mahatma, což je čestný titul, který ve starověkém indickém jazyce Sanskrit znamená "Velká duše". Gandhí věnoval svůj život osvobozování Indie od britského vlivu. Jeho narozeniny 2. října jsou státním svátkem. Gandhí byl zavražděn v roce 1948.

23.

Lotos je posvátný pro buddhisty i hinduisty. V Dillí stojí gigantický chrám ve tvaru lotosu. Je známý pod jménem Lotosový chrám.

24.

Indický fíkovník je považován za symbol nesmrtelnosti a je zmiňován v mnoha infických mýtech a legendách. Tato samovolně obnovující se rostlina je indickým národním stromem.

25.

Indická architektura


Národním sportem Indie je hokej. Indický hokejový tým získal v roce 1928 olympijské zlato. Nejpopulárnějším sportem je kriket.

26.

Aby zabránili znečišťování prvků (oheň, voda, země, vzduch), nepohřbívají potomci zorostrianismu v Indii své mrtvé. Místo toho nechávají těla mrtvých v budovách nazývaných "Věže mlčení", kde se jich zhostí supi. Poté, co kosti mrtvých vyschnou, jsou pohřbeny do centrální hrobky.

27.

Květy měsíčku jsou používány jako dekorace pro hinduistické manželství a jsou symbolem štěstí a radosti.

28.

Národním ovocem Indie je mango. Národním ptákem je páv, který byl zpočátku chován k jídlu.

29.

Většina historiků se shoduje v tom, že první zmínka o plastické chirurgii se nachází ve starých indických sanskrtských textech.

30.

Úředními jazyky Indie jsou hindština a angličtina. Indická vláda uznává ještě dalších 17 jazyků. Kromě nich se v zemi používá ještě zhruba 1652 dialektů.

31.

Řeky hrají v populární kultuře a folklóru Indie zásadní roli. Byly uctívány jako bohyně, protože přinášejí vodu do jinak suché země. Koupání v řece Ganga smyje z člověka jeho hříchy. Není ani neobvyklé pohřbívání mrtvých do Gangy.

32.

Venkovská indická společnost je do značné míry závislá na mlékárnách. Indie patří k největším producentům mléka na světě.

33.

Chrámy Khajuraho jsou proslulé svými erotickými sochami a patří k nejoblíbenějším turistickým atrakcím v Indii. Vědci stále diskutují o účelu takového explicitního zobrazení pohlavního styku, který někdy zahrnuje i zvířata.

34.

Indie má třetí největší silniční síť na světě. Je dlouhá 1,9 milionů kilometrů. Má také druhou největší železniční síť na světě. Ta je zároveň největším civilním zaměstnavatelem na světě. Zaměstnává 16 milionů pracovníků.

35.

Raziya Sultana (1205-1240) byla první vůdkyní Indie. I když její vláda trvala pouhé tři roky, byla považována za skvělou vůdkyni. Po třech letech vládnutí byla zavražděna.

36.

Na pohřeb se v Indii nosí tradičně bílé oblečení. Bílou nosí i vdovy během smutku.

37.

Celá Indie je má jedno časové pásmo.

38.

V Den nezávislosti 15. srpna 1947 byla země rozdělena na Indii a Pákistán.

39.

Mnoho indických spisovatelů se stalo v uplynulých letech známými po celém světě. Mezi nejznámější indické autory a jejich díla patří Salman Rushdie a jeho dílo Satanské verše, Vikram Séth a jeho román Vhodný nápadník nebo Arundhati Roy a její novela Bůh maličkostí.

40.

Královský palác Taj Mahala postavil císař Shah Jahan (1592-1666) pro svou milovanou manželku Mumtaz Mahal (1531-1631). Tuto architektonickou krásu stavělo 22 tisíc pracovníků 22 let.

41.

Himalaje


Tanec patří mezi nejrozvinutější umělecké díla Indie a byl nedílnou součástí uctívání ve vnitřních svatyních každého chrámu. Indický tanec je typický výraznými pohyby rukou.

42.

Indie každoročně prožívá šest období - léto, podzim, zimu, jaro, letní monzun a zimní monzun.

43.

Indie je největším světovým výrobcem čaje a čaj (chai) je tam nejoblíbenějším nápojem.

44.

První a největší civilizace ve starověké Indii se vyvíjela kolem údolí řeky Indus (nynější Pákistán) kolem roku 3000 př.n.l. Nazývala se kultura poříčí Indu nebo také Harappská kultura a její počáteční říše byla větší než ostatní říše, včetně Egypta a Mezopotámie.

45.

Alexandr Veliký napadl Indii částečně proto, že chtěl rozluštit tajemství "oceánu", o němž se říkalo, že je to obrovské, nekonečné moře, které krouží kolem země. Když dorazil k Indickému oceánu, obětoval několik býků Poseidonovi, aby ho dovedl k cíli.

46.

Poté, co se v roce 2000 př.n.l. rozpadla Harappská civilizace, přicestovala do severozápadní Indie skupina Indo-Evropanů, kteří se nazývali Árjové (ušlechtilí). Směs myšlenek z Harappské kultury a Árjů byla základem hinduismu a bohů Shiva, Kali a Brahma - všichni tito bohové měli árijské kořeny. Árjové také zapisovaly Védy a představili kastovní systém založený na etnickém původu a povolání.

47.

Indie produkuje 70 procent světového koření.

48.

Řecké sochařství silně ovlivnilo zobrazení indických bohů a bohyň, zvláště po dobytí Alexandra Velikého kolem roku 330 př.n.l. Ze začátku mívali indičtí bohové řecké rysy. Později se objevovaly i odlišné indické.

49.

V Londýně je více indických restaurací než v Bombaji nebo Dillí. Ve Velké Británii se také nachází největší indická restaurace na světě - The Aakash, která může v jeden čas hostit až 750 lidí.

50.

Indie je domovem největší rodiny na světě. Muž jménem Ziona Chana má 39 žen, 94 dětí a 33 vnoučat. Všichni žijí společně v jednom domě se 100 pokoji.

51.

Indie má nejnižší spotřebu masa na osobu na světě. Největší spotřebu má Lucembursko.

52.

Asi 80 procent Indů jsou hinduisté. Největší menšinou v Indii jsou muslimové, tvoří asi 13 procent populace země. Indie má po Indonésii a Pákistánu třetí největší populaci muslimů na světě.

53.

Zlatý chrám v Indii živí vegetariánským jídlem více než 100 tisíc osob denně bez ohledu na rasu, náboženství a kastu.

54.

Více než 14 milionů dospělých a dětí jsou v dnešní Indii moderními otroky. V Indii je těchto případů nejvíce na světě.

55.

V Novém Dillí je nejznečištěnější vzduch na světě.

56.

Mnohem více lidí v Indii má přístup k telefonu než k toaletě.

Autor: Liv

56 fascinujících faktů o Indii. Indie patří mezi nejpestřejší a nejzajímavější státy na světě. Drahá nejlidnatější země na světě.
Zajímavosti a novinky

 567 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ