Zajímavá fakta o podzemí Moskvy

08.04 2020|Zajímavosti
Zajímavá fakta o podzemí Moskvy

Moskva jako taková je všem dobře známá a prozkoumaná. Město je poseto obrovským množství památek. Každý zájemce se tak může seznámit s historií tohoto starobylého města, které bylo poprvé zmíněno v letopisech z roku 1147, svým způsobem. Ale je tu i podzemí Moskvy, které je opředena mnoha mýty a legendami.

Knihovna Ivana Hrozného

Jednou z nejslavnějších legend o podzemí Moskvy je ta o proslulé knihovně Ivana Hrozného. Po mnoho století se ji badatelé pokoušejí najít, ale bezúspěšně. Překladateli starých knih, Johnu Wettermanovi, se poštěstilo vidět tento depozitář knih ještě v 16. století. Nadšeně tenkrát prohlásil, že kdejaký evropský monarcha dá bez váhání polovinu svého majetku za takovouto knihovnu. Ano, existuje i názor, že tato knihovna už v Moskvě dávno není. Ivan Hrozný ji mohl vyvézt v roce 1565 do Alexandrovi Slobody, když se rozhodl opustit trůn a odejít z hlavního města.

Tajná chodba pod Moskvou

V 17. století se car Alexej Michajlovič rozhodl vybudovat tajnou podzemní chodbu pod řekou Moskvou. Vést tuto stavbu bylo nařízeno mistru Azančeevovi. Zda byl tento projekt dokončen, zůstalo tajemstvím, ale Vasilij Martemyanovič Azančeev brzy obdržel moskevskou šlechtu. V dávných dobách se především v centru Moskvy objevilo obrovské množství tajných tunelů, o kterých je dodnes málo známo. V nich se mohou nacházet neslýchané poklady, obezřetně ukryté předešlými obyvateli Moskvy.

Podzemní řeky Moskvy stojí za to, abychom se o něm zmínili zvlášť. Nejznámější je řeka Neglinka, která byla ještě na počátku 19. století zazděna v podzemním potrubí. Výzkumem podzemní Neglinky se více jak před 100 lety zajímal slavný novinář Vladimir Giljarovskij. Ale podobný osud neměla jen Neglinka. V různý čas se pod zemí ukázaly řeky Kabanka, Rybanka, Čara, Gniluška, Černuška, Presnja a mnoho jiných říček, které kdysi protékaly Moskvou.

Tajné metro

Ne méně podzemních tajemství se váže k období Sovětského svazu. Například v době přestavby se v novinách objevila informace o tom, že v hlavním městě je ještě „Metro – 2“ – celá síť tajných struktur určených pro pohyb nejvyšších představitelů státu a také jako útočiště v případě války. Spisovatel Vladimir Gonik prohlašoval, že právě za postavením „Metra – 2“ byl Jurijovi Andropovi v roce 1974 udělen titul Hrdina socialistické práce.

Stalinův bunkr

V blízkosti stanice metra „Taganskaja“ se nachází podzemní bunkr Stalina nazvaný „Bunkr 42“. Je umístěn v hloubce 65 metrů, je silně chráněn před možným bombardováním. Podzemní tunel spojoval bunkr s Kremlem a v tunelu mohlo snadno projet i auto. V současnosti je zde pobočka Centrálního muzea ozbrojených sil. Mezi exponáty je zařazena i osobní dýmka „vůdce národů“. Od roku 1996 je bunkr dostupný prohlídkám.
Autor: Tar

Zajímavá fakta o podzemí Moskvy. Moskva je plná úchvatných památek. Méně známé už je ale její podzemí, které je provázáno řadou tajemství a legend.
Zajímavosti a novinky

 557 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ