10 šokujících faktů o radioaktivním záření

07.04 2018|Zajímavosti
10 šokujících faktů o radioaktivním záření

Neznámé příšery z Pripjati, houby rostoucí z člověka a dvouhlaví zajíci – všechny tyto příběhy nevzrušují naší fantazii o nic méně, než hororové filmy. Ale existují i jiná, pravdivější fakta o radioaktivním záření, která vás v mnoha případech překvapí.

1.

Město Denver, hlavní město státu Colorado, je jedno z nejradioaktivnějších měst na světě. 11. září roku 1957 v továrně „Rocky Flats“ došlo k nehodě. V „Rocky Flats“ vyráběli díly pro jaderné munice a zbrojní plutonium. Do města Denver dorazilo mračno radioaktivního prachu. Úroveň záření je zde dvakrát tak vyšší, než normálně. Ale máme dobrou zprávu: toto záření nestačí k tomu, aby dnes obyvatelům způsobilo nějaké škody.

2.

Při letu z New Yorku do Londýna jsou cestující vystavováni stejné úrovni záření jako při rentgenu.

3.

Piloti a letušky, jak jste se dovtípili, mají tvrdý chleba. Za rok práce jsou tito zaměstnanci vystaveni silnějšímu záření, než pracovníci jaderných elektráren.

4.

Černobyl je jednou z nejradioaktivnějších oblastí na světě. Rudý les, známý také jako Červený les, absorboval silnou dávku radioaktivního prachu. Má červený nádech a na pohled působí docela silným dojmem.

5.

Na naší planetě neexistují pouze umělé jaderné reaktory, ale také přírodní. Jedním z nich je africký jaderný reaktor, který se zformoval z ložisek uranu 235.

6.

Ionizující záření může poškodit DNA a vést k mutacím. Vědci tvrdí, že i radiace mohla být jedním z faktorů evoluce.

7.

Během Studené války se ve Spojených státech začal hledat uran pro vojenské účely. Mezi uranové horníky vláda posílala indiány z kmene Navajo. Mimochodem, v té době dělníci nevěděli, že je jejich zdraví v ohrožení.

8.

Ve 20. století byla v USA velice populární dětská sada mladého fyzika. Tato sada obsahuje opravdový uran 238.

9.

Kouř obsahuje radioaktivní izotopy. Proto kuřáci, tedy kromě zjevných poškození, dostávají i nemalou dávku radioaktivního záření.

10.

Když Maria Currie objevila radium, tento prvek získal obrovskou popularitu. V té době se o radiaci vědělo velice málo. A proto bylo radium používáno všude: v kosmetice, v lécích, v domácnostech a dokonce i v potravinách. Netřeba dodávat, že mnoho lidí takto zaplatilo svým zdravím.


Autor: Tar

10 šokujících faktů o radioaktivním záření. O radioaktivním záření už se toho řeklo mnoho, některá fakta však dokáží šokovat i po letech.
Zajímavosti a novinky

 560 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ