Co je to ambidextrie a jak ji rozvinout?

07.04 2018|Zajímavosti
Co je to ambidextrie a jak ji rozvinout?

Ambidextrie (z latinského ambi – oba a dexter – pravý) je vrozená nebo vytrénovaná schopnost používat obě ruce na stejné úrovni, aniž by jedna ruka byla upřednostňována, se stejnou rychlostí a efektivitou. Lidé, kteří to umí, jsou obvykle nazýváni obourukými nebo dvojrukými.

Zajímavá fakta o ambidextrii

Obourucí mohou být nejen lidé, ale také zvířata.

Jestli umíte psát oběma rukama stejně dobře, pak jste ambidextr a patříte mezi 1 procento lidí na celém světě, kteří mají takovouto schopnost.

Jak tvrdí odborníci, pravo, levo a obourukost ne nutně stanovuje konečné preference daného člověka. Většina lidí používá určitou úroveň křížové dominance – upřednostňuje jednu ruku na určité úkoly, i když není dominantní a mezi těmi, kteří používají obě ruce, jsou ještě drobnější rozdíly. Ambidextry nazýváme ty, kteří umí obě ruce používat stejně, tak jako praváci používají pravou ruku, zároveň však nepoužívají obě ruce stejně tak, jako pravák používá svou levou ruku (tzn. neobratně a nemotorně).

Na rozdíl od praváků, kteří projevují silnou dominanci levé hemisféry mozku, hemisféra ambidextrů se vyvíjí téměř symetricky.

Ambidextrii mají většinou ti, kteří vlastní gen LRRMT1, který je spojen se schizofrenií. Studie ukazují, že většina pacientů trpící schizofrenií jsou ambidextři nebo leváci.

Ambidextři se hůře než leváci či praváci poperou s různými úkoly, zejména s aritmetickými, paměťovými a logickými cvičeními. Mívají také problémy s jazykem a trpí poruchou pozornosti.

Ambidextrie je také spojena se zrychleným snížením objemu mozku během stárnutí.

V dávných dobách byli velice ceněni obourucí vojáci. V moderních kontaktních sportech to není výjimkou. Takovémuto sportovci je velice náročné čelit, protože umí používat obě ruce stejně dobře a může snadno změnit postoj i taktiku.

Takzvaná střelba po makedonsky, metoda střílení z pistole oběma rukama, byla již dlouhou dobu prováděna speciálními službami různých zemí během výcviku spolupracovníků.

Přes některé nedostatky může být použití obou rukou užitečné nejen ve sportu, ale také ve vědě, umění a hudbě. Mezi ty, kteří ovládají obě ruce stejně, patří známé osobnosti jako Leonardo da Vinci, Nicola Tesla, Paul McCartney, Benjamin Franklin, Mark Knopfler a Keanu Reeves.

Jak rozvinout ambidextrii?

Je dávno známo, že nedominantní ruka je spojena s nepodstatnou hemisférou mozku. Pravá s levou, zodpovědnou za logiku a levá s pravou – tvůrčí. Když tedy používáte nedominující ruku při práci, jsou aktivovány obě hemisféry, což může vést ke změně myšlení a zvýšené kreativitě.

Jednoduchým způsobem, jak rozvíjet ambidextrii, je zrcadlové kreslení. Na stůl položte prázdný list papíru a vezměte si tužku. Současně kreslete oběma rukama zrcadlově symetrické obrázky a písmena. Při provádění tohoto cvičení byste měli cítit uvolnění očí a rukou, protože se současnou prací obou hemisfér se zlepšuje účinnost celého mozku.

Hlavní je projevit vytrvalost a disciplínu. Každý pište a kreslete 20 – 40 minut, plus různé každodenní aktivity. Z počátku zaměňujte ruku v jednoručních činnostech: nejprve můžete pouze jednoduše položit druhou ruku za záda. Poté vyměňujte role v obouručních činnostech. Pokud se začnete plést, zastavte se a sledujte obvyklé staré pohyby. Pak je zrcadlově opakujte tou druhou rukou. Když se vám to podaří – střídejte dominantnost rukou denně.

V prvních chvílích to bude těžké, nepohodlné, neobratné a pomalé. Brzy to bude jednodušší a lepší. Postupně rychlost zvládnutí nových pohybů nebude záviset na (nyní vědomě vybrané) hlavní ruce.

Autor: Tar

Co je to ambidextrie a jak ji rozvinout? Obě ruce stejně šikovné měly osobnosti, jako Leonardo da Vinci nebo Nicola Tesla. Ambidextrie je spojena s uměleckým talentem
Zajímavosti a novinky

 564 
  Komentáře ( 3 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Teo|04.08 2018 10:56
Jiří Trnka také maloval oběma rukama
Odpovědět
 8 
Jaroslav|21.05 2020 14:28
Dobrý den , chtěl jsem se zeptat zda metod jak rozvíjet slabší ruku je více než jen psaní textu nebo kreslení.
Odpovědět
 3 
Michal Chrzibek|05.09 2022 08:17
Psát tužkou pravou,na počítači v pravé myš, levou na klávesnici, a jiné činnosti tak napůl
Odpovědět
 1