Kde se nachází stát Tuvalu?

15.04 2018|Zajímavosti
Kde se nachází stát Tuvalu?

Tuvalu je malý stát v Polynésii. Je možné o něm vytvořit ohromnou sbírku zajímavých faktů. Zde jsou některé z nich.

1.

Tuvalu se skládá ze tří ostrovů a šesti atolů, které se nachází v Tichém oceánu. Má rozlohu 26 kilometrů čtverečních a samotné ostrovy jsou od sebe vzdáleny od 67 do 172 kilometrů.

2.

Počet obyvatel tohoto malého státu je něco málo přes 10 000 lidí, přičemž 94 procent jsou zástupci původního obyvatelstva Tuvalu. Několik set lidí jsou potomky smíšených sňatků obyvatel Tuvalu se zástupci jiných národností. Cizinců je zde méně než 200.

3.

Pokud někdy na naší planetě dojde ke globálnímu oteplování, Tuvalu bude první obětí. Není to žádné překvapení – nejvyšší bod se nachází pouhých 5 metrů nad mořem. To je důvod, proč jsou představitelé Tuvalu nepostradatelnými účastníky všech mezinárodních fór týkajících se klimatu.

4.

Víte, co je největší vzácností pro tyto ostrovy? Sladká voda. Neexistují zde žádné sladkovodní řeky, proto musí obyvatelé sbírat dešťovou vodu a ukládat ji do nádrží. Dříve na Tuvalu byly studny, ale všechny se ukázaly kontaminované kanalizací. Velkým aktuálním problémem je také recyklace odpadků. Není je kde vozit a tak se stále více hromadí.

5.

V Tuvalu neexistují žádné ozbrojené síly, takže tento mini stát s nimi nemá žádné výdaje. Za to tam funguje policie. Mimochodem, trestní situace v zemi je poměrně napjatá. Za rok je zaznamenáno více než 2 000 trestných činů. HDP na obyvatele činí zhruba 1600 dolarů ročně, Tuvalu je tak jedna z nejchudších zemí světa.

6.

Od roku 1976 je měnovou jednotkou tuvalský dolar, jehož kurz se rovná australskému dolaru. Zajímavé je, že místní dolar existuje pouze ve formě mincí a ve formě bankovek je stále používán australský dolar.

7.

Není divu, že mince této malinké země jsou velice oceňovány mezi sběrateli. Říkáte si, že by země mohla získat dobré příjmy z cestovního ruchu, ale těch, co chtějí navštívit tuto vzdálenou zemi je málo – asi tisíc lidí ročně. Důvodem je absence hotelů s odpovídající úrovní a vysoká cena letenek.

8.

Mimochodem, v Tuvalu je jedno mezinárodní letiště. Nachází se na atolu Funafuti – je to jediné místo v zemi, kde bylo možné vytvořit přistávací dráhu.

9.

Ale výroba poštovních známek zda funguje výtečně. V nejlepších letech tržby z prodeje filatelistického materiálu činily 20 procent státního rozpočtu.

10.

Tuvalští sportovci mají ještě daleko do světových jedniček. Navzdory skutečnosti, že se na letních olympijských hrách zúčastnilo několik sportovců, výsledek nebyl úplně nejlepší. Je zde dokonce i národní fotbalový tým, ale není součástí FIFA, omezuje se pouze na vzácné zápasy s týmy z Oceánie.

11.

V roce 1972 způsobil cyklon „Bebe“ na Tuvalu hrozivé škody: téměř všechny domy a stromy byly zničeny. Můžeme říci, že země musela být znovu postavena.

12.

V blízkosti budovy vlády Tuvalu roste kokosová palma, vedle níž je skromný památník s označením, že palma byla zasazena v roce 2010 prezidentem Tchaj – wanu během jeho návštěvy na ostrově. Jak je vidno, zahraniční vládci Tuvalu často nenavštěvují.


Autor: Tar

Kde se nachází stát Tuvalu? O tomto státě jste pravděpodobně ještě neslyšeli. Tuvalu je tak vzdálený a izolovaný, že jej zná jen málokdo
Zajímavosti a novinky

 307 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ