50 zajímavých skutečností o Taiwanu

19.01 2018|Zajímavosti
50 zajímavých skutečností o Taiwanu

Taiwan je malý ostrov, který se nachází 180 kilometrů od Číny. Je známý pro svá moderní města, ale i tradiční čínské chrámy, horké prameny a fascinující horskou scenérii. Podívejte se s námi na 50 zajímavostí ze země, která se vzepřela Číně a prožila ekonomický zázrak.

1.

Taiwan se může pochlubit největší sbírkou čínského umění na světě.

2.

Předtím, než Portugalci objevili Taiwan, označovali Číňané ostrov jako "mudball" přes moře, který není hodný Číny.

3.

Taiwan se nachází v ohnivém kruhu, kvůli čemuž je tento drobný ostrov jednou z nejvíce zemětřesením postižených oblastí na světě. Taiwan zažívá každý rok přes 1000 viditelných zemětřesení a více než 17 tisíc neočekávaných zemětřesení.

4.

Jednou z nejoblíbenějších aktivit na Taiwanu je karaoke. Karaoke kluby nabízejí soukromé prostory, kde si karaoke může každý užít po svém. Mnoho rodin má vybavení pro karaoke i ve svých vlastních domech.

5.

Taiwan byl nazván "hlavním asijským městem masek", protože Taiwanci často nosí lékařské masky, aby se ochránili před nemocemi, sluncem nebo dýcháním škodlivých látek.

6.

V Taiwanu je považováno za hrubé, když řeknete "ne". Místo je lepší říkat "možná".

7.

Čílo 4 je v Taiwanu považováno za nešťastné, proto budovy, jako jsou nemocnice a hotely, nemají 4. patro.

8.

V srpnu Taiwan slaví festival "Hladový duch". Podle tradice se otevřou brány pekla a uvolní se hordy hladových duchů, které se živí penězi a potravinami. Za nešťastné se považuje, když v tomto měsíci uzavřete manželství, začnete podnikat nebo cestujete.

9.

V létě na Taiwanu prší téměř každé odpoledne.

10.

Nejnebezpečnější tajfun v historii Taiwanu zemi zasáhl v roce 2009. Tajfun Morakot (Kiko) zabil 673 lidí a způsobil škody ve výši 3,3 miliard dolarů.

11.

Pokud během japonské okupace Taiwanu (1895-1945) v některých nespokojených komunitách zemřel člověk, byl na hřbitov nesen pod černým deštníkem, aby nebyl pohřben pod japonským sluncem.

12.

Objet celý Taiwan trvá 8 hodin.

13.

Země, které chtějí mít diplomatické vztahy s Čínou, musí ukončit své formální vazby s Taiwanem. Čína považuje Taiwan za svou vlastní odpadlou provincii. Z tohoto důvodu byl v roce 1971 Taiwan vyloučen ze společné unie.

14.

V žebříčku nejšťastnějších národů je Taiwan 35. ze 156 zemí na světě. To je mnohem výše než Hongkong, Indonésii, Japonsko, Jižní Korea a Čína.

15.

Jednou z nejznámějších atrakcí v Taiwanu je maják Eluanbi, který byl postaven v roce 1882. Jeho jméno znamená "Světlo východní Asie" a je jediným vojenským majákem na světě a nejjasnějším majákem v Taiwanu.

16.

Vědci spekulují, že Taiwan byl během poslední doby ledové spojen s pevninskou Čínou pozemním mostem.

17.

Když Portugalci v roce 1590 objevili Taiwan, pojmenovali jej "Ilha Formosa" neboli "Krásný ostrov."

18.

Nejvyšší horou Taiwanu je Yu Shan v národním parku Yu Shan.

19.

Peskadorské ostrovy v Taiwanském průlivu kdysi používali piráti při útocích na Čínu. Dnes jsou ostrovy jedním z největších světových zdrojů korálů.

20.

Politickým, kulturním a ekonomickým centrem Taiwanu je Taipei, což v mandarinštině znamená "severní Taiwan". Je to zároveň největší město na ostrově.

21.

Jednou z nejdůležitějších a nejtragičtějších událostí v taiwanské historii, je incident z 28. února 1947, kdy čínská vláda, kterou vedla Čínská národní strana, zabila během protivládního povstání 10 tisíc civilistů.

22.

Černý medvěd ušatý je největším pozemským zvířetem, které žije na ostrově Taiwan a je symbolem země. Je zároveň jediným typem medvěda, který žije na Taiwanu.

23.

Taiwan má nejhůře znečištěné ovzduší v celé Asii, nejspíše proto, že je malý a hustě osídlený.

24.

Taiwan má asi půl milionu domorodců. Jejich předkové jsou Austroneiané, což znamená, že dorazili z Velikonočního ostrova, Madagaskaru a Nového Zélandu. Tvoří asi 2 procenta populace. Mají tmavší kůži, větší oči a ostřejší nos.

25.

Smrt na Taiwanu symbolizuje bílá barva. Používá se i při pohřbech. Na svatbách se používá červená barva, která symbolizuje štěstí.

26.

Jediným a nejdůležitějším prvkem taiwanských hodnot a přesvědčení je konfucianismus, který vychází z učení čínského učitele a filosofa Konfucia a zaměřuje se na udržování harmonie ve světě.

27.

Na Taiwanu je rodina nejdůležitější jednotkou společnosti. Děti se učí, že musí respektovat své rodiče a rodina je jejich primární povinností. Rozšířené rodiny často žijí společně, takže v jedné domácnosti může žít 10 až 50 členů.

28.

Na Taiwanu lidé běžné využívají služeb astrologa, aby určil, zda se k sobě páry hodí nebo ne. Astrolog také vybírá vhodné datum a čas svatby.

29.

V roce 1995 zahájil Taiwan program národního zdravotního pojištění, který poskytuje všem občanům univerzální zdravotní péči v čínské a západní medicíně. Je považován za jeden z nejlepších univerzálních systémů zdravotní péče na světě.

30.

Na Taiwanu byly vynalezeny instantní nudle a Bubble tea.

31.

K tradičnímu taiwanskému občerstvení patří ústřicová omeleta a sušené melounové semínka.

32.

Oficiálním názvem Taiwanu je "republika Číny, ale běžně se používá Taiwan.

33.

V pozdních šedesátých letech a na začátcích sedmdesátých let minulého století se v okrese Wanli na Taiwanu objevila populární futuristická "UFO" vesnice. Mnoho domů ve tvaru mimozemské lodě bylo později opuštěno, takže vznikl tajuplný UFO hřbitov.

34.

Ti, kteří se na Taiwanu narodili v letech 1980-1991, jsou starší generací nazýváni "jahodová generace", což je znechucující způsob, jak označit slabé, líné a snadno unavitelné lidi.

35.

Snake Alley je trh v Taipei, kde je možné koupit jedinečné lahůdky, jako je hadí krev, víno z jeleního penisu nebo krev a maso želvy.

36.

Současná vlajka Taiwanu byla přijata po sjednocení Číny, 17. prosince 1928. Její barvy - modrá, bílá a červená, představují tři principy taiwanských obyvatel - nacionalismus, demokracii a sociální blaho.

37.

Úředním jazykem Taiwanu je mandarínština, ale většina lidí raději mluví taiwansky nebo jazykem Hakka.

38.

Taiwan byl jednou z prvních zemí světa, která začala nabízet bezplatnou wi-fi svým občanům i zahraničním turistům.

39.

Taiwan byla první asijská demokratická republika.

40.

Téměř polovina Taiwanu je hornatá.

41.

Na Taiwanu jsou velmi populární loutky. Hrají důležitou roli při bohoslužbách a folklórních festivalech.

42.

Taiwan je nejlidnatější stát a největší ekonomika, která není členem Organizace spojených národů.

43.

Termín "Taiwanský zázrak" označuje transformaci ostrova na jednu z nejbohatších zemí světa. K transformaci došlo méně než před 50ti lety.

44.

Taiwanským národním sportem je baseball. Země drží většinu titulů Litlle League World Series.

45.

Taiwan má jednu z nejnižších porodností na světě. Ještě hůř jsou na tom Japonsko, Hongkong a Jižní Korea.

46.

Taiwan má pouze jednoho nositele Nobelovy ceny. Je jim Yuan T. Lee, který v roce 1986 získal cenu za chemii.

47.

Mezinárodně nejuznávanější celebritou je režisér Ang Lee, který získal dokonce i Oscara.

48.

Nejoblíbenějším příjmením na Taiwanu je Chen. Má ho přibližně 12 procent obyvatel.

49.

Taiwanci rádi žvýkají betelové ořechy. Protože jsou ale karcinogenní, má Taiwan bohužel jeden z nejvyšších výskytů rakoviny úst a hrdla.

50.

S více než 150 horkými prameny má Taiwan po Japonsku druhou nejvyšší koncentraci horkých pramenů na světě.


Autor: Liv

50 zajímavých skutečností o Taiwanu. Taiwan je fascinující ostrov vzdálený asi 180 kilometrů od Číně. Země plná nádherné přírody a nekonečných hor.
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ