10 fascinujících faktů o Norsku
56 fascinujících faktů o Indii
Jak zažádat o odstranění dopravní značky?
40 úžasných faktů o Bibli
39 šokujících faktů o znečišťování životního prostředí
50 zajímavých skutečností o Taiwanu
Zajímavá fakta o podzemí Moskvy
Ptačí genocida. Jak se příroda pomstila Číňanům za vrabce
10 šokujících faktů o radioaktivním záření
56 fascinujících faktů o Indii
Jak zažádat o odstranění dopravní značky?
40 úžasných faktů o Bibli
39 šokujících faktů o znečišťování životního prostředí
50 zajímavých skutečností o Taiwanu
Zajímavá fakta o podzemí Moskvy
Ptačí genocida. Jak se příroda pomstila Číňanům za vrabce
10 šokujících faktů o radioaktivním záření
10 fascinujících faktů o Norsku
Led! Anders Breivik! Ryby! Vynález slova "slalom"! Socialistická noční můra o dokonalé zemi, která záleží na tom, jak moc máte rádie Bernieho Sanderse! Ptáte se, co může být předmětem tohoto výčtu? Může to být přece jedině fascinující Norsko. Podívejme se na pár faktů, které jste o této zmrzlé zemi plné štěstí dost možná nevěděli.
10. Norsko zachránilo Japonské sushi
Ještě před tím, než se Japonci začali soustředit exkluzivně na tvorbu animáků a ignorování opačného pohlaví, jedli ryby. Jedli dříve tolik ryb, že japonští rybáři měli zakázáno lovit ryby jinde než v japonských rybářských zónách. Nakonec s pomocí všech svatých Norové spustili dvacetiletou kampaň, pomocí které chtěli naučit Japonce jíst lososa. Dokud Skandinávci nepřijeli, Japonci nikdy lososa při výrobě sushi nepoužívali. Takže ono sushi sašimi, na které jste narazili, je ve skutečnosti je vlastně jakousi fúzí.Nedostatečný kvótní systém a příliš moc rybářů vedlo k tomu, že japonské zdroje klesaly. Konzumace se ale stále pohybovala kolem pěkných 60 kg na osobu. Arne Hjeltnes, šéfkuchařka zodpovědná za Cruena digital advertising agency v Oslu, je toho názoru, že to, že Japonci vkládají lososa do kusu rýže, je možná jeden z největších norských úspěch v oblasti za posledních 20 let. Možná jde ještě o lepší inovaci, než byl norský plátkovač sýru. A všichni víme, jak byl tento plátkovač důležitý.
9. Nejdražší benzín na světě
Nejdražší benzín na světě lze najít právě v Norsku, kde řidiči platí za cca 3,7 litru kvalitního benzínu v přepočtu asi 222 českých korun. Země má výjimečně velké rezervy ropy, takže na místo toho, aby využila peníze k dotování pohonných hmot, investuje spíše do sociálních potřeb, jako je bezplatné školství a spořících fondy. Pro srovnání - v Saúdské Arábii platí za stejné množství benzínu asi desetinu, nezdá se ale, že by to Nory nějak zvlášť zajímalo.99 % energie si země produkuje sama pomocí geotermálních zdrojů. Norsko je patnáctým největším producentem ropy a jedenáctým největším vývozcem na světě. Také je největším producentem ropy v západní Evropě. Vrcholné období produkce je sice dlouho míjelo, ale moudří Norové investují chytře do své budoucnosti.
8. Norsko, malíř a vulkán
Edvard Munch je poměrně známým malířem, a to především díky tajuplnému až strašidelnému díle plné beznaděje - The Scream. V pozadí utrápené duše je vidět šedohnědá až červená obloha, ze které lze vycítit něco hrozivého.Údajně, když autor maloval The Scream, vzpomínal záměrně na události z doby, kdy byl mladší, aby tomu dodal ten správný efekt. Jedna z takových vzpomínek je právě krvavě červená obloha. Když začínala kolem roku 1883 erupce sopky Krakatoa, byl Munch na půli cesty kolem světa světa - v Indonésii. Obloha pod vulkánovým prachem zčernala na mnoho let. Astronomové dlouho hledali lokaci, která je na obraze a zjistili, že Munch mohl oblohu opravdu vidět.
"Bylo opravdu uspokojující, stát přesně v tom bodě, kde umělec," řekl profesor Olson. "To nejdůležitější při hledání lokality, bylo vyloučit vlastní úhel pohledu na malbu. Vypadá to, že Munch se díval na jihozápad - přesněji tam, kde se zatmění Krakatoou objevilo v zimě 1883-1884.
7. Norsko není socialistické
Sociální demokracie byla po nějakou dobu skandinávským modelem. Není překvapením, že mnoho lidí z nejrůznějších důvodů křičelo "Podívej se na ten obrovský stát! Norsko je socialistické! Fuuj!" nebo "Podívej, věci zadarmo! Norsko je tak socialistické! Jupí!"Samozřejmě oba tito imaginární lidé se mýlí. Určitě víte, že ne každý politický model se hodí ke každému národu - ale zdá se, že ten skandinávský vyhovuje všem malým severským populacím. Životní spokojenost konzistentně patří těmto zemím, Norsko je velmi blízko vrcholu a věk dožití se pohybuje nad 80 lety.
Kromě toho je Norsko nejlepším místem na výchovu dětí a lidé zde mají spoustu volného času. Průměrný pracovní týden má 37 hodin, a k tomu mají Norové ještě spoustu prázdnin. Už možná chápete, proč lidé tuto zemi považují za typický příklad socialistického režimu. Přitom je kapitalistou skrz naskrz, a to i přes to, že je zde vysoké danění sociálních programů a státní organizace. Možná by Norsko svůj charakter mohlo lidem jednou provždy nějak objasnit.
6. Stát má právo zabavit vám děti
Jednou takovou známou státní organizací je Barnevernet, což je jsou norští sociální pracovníci. Existuje bizarní případ, kdy organizace efektivně unesla 5 dětí z rodiny imigrantů. Podle nich totiž děti bylo potřeba umístit do bezpečí. Případ odstartoval tím, že se dvě z dětí hádaly v autobuse. Pak začalo vyšetřování dotazováním rodiny. Ptali se na jejich víru, zvyky a tak dále. Nakonec byly děti umístěny v dětských domovech v Norsku.Do nebe volající případ se však stal poté, co sedmiletá holčička přiznala sociální pracovnici, že občas dostane na zadek. To je totiž v Norsku považováno za trestný čin, proto Barnevernet obvinili otce z týrání dětí a holčičku matce okamžitě odebrali, a tak rodinu téměř celou rozdělili. Otec měl zakázáno děti vidět. Matka měla svolení je navštěvovat dvakrát týdně za přítomnosti zdravotní sestry. Zbylá dvě děvčata nebyla s rodiči v kontaktu skoro vůbec. Mohli spolu pouze 10 minut telefonovat. Do té doby do případu nijak nezasáhl soud. Zdá se, že Norsko je skvělé místo k žití, pokud se dokonale řídíte nařízením vlády.
5. Norsko není členem Evropské Unie
Pro někoho je novinkou, že Norsko odmítlo vstoupit do EU. "Argumentem, proč řekli ne, bylo, že členství by ohrožovalo suverenitu Norska - rybářský průmysl a zemědělství by utrpělo. Tohle členství by vedlo k nárůstu centralizace a mizely by tolik příznivé podmínky pro rovnost a sociální stát."Norsko má stále přístup k evropské komunitě díky vysokému clu, které platí, ale Norové jsou spokojení, když jsou integrovaní a zároveň oddělení od EU: Lidé tak volili a s jejich vysokou zaměstnaností a silnou ekonomikou národ jednoduše nemá důvod tuto dohodu nějak porušit.
Norská krajina
4. Sigur I, přezdívaný Neporažený
Na začátku 12. století Sigurd I. Magnusson vedl křížové výpravy. Začalo to plavbou do Anglie, král a jeho muži zde strávili zimu s přátelskými šlechtici a poté se plavili na jih. Narazili přitom na mnoho Arabů ve Španělsku. Na cestě se například kamarádil s mladým princem na Sicílii, a nakonec zdemoloval každý roh Svaté země.Poté, co se vrátil po letech domů, byl Sigurd považován za je prvního křižáckého bojovníka, který se postavil Maurům v Balearech a jako kořist si přivezl hory. V každé legendě je prý kousek pravdy. Do důchodu šel jako nikdy neporažený. To není špatné na krále, o kterém jste nikdy neslyšeli.
3. Nejlepší místo na světě pro spisovatele
Být spisovatel v Norsku je zajímavé, nejen kvůli dostatku námětů. Za předpokladu, že vámi dokončená kniha bude mít úspěch, koupí vláda 1 000 kopií a umístí je do knihoven. Ještě lepší je, že dostanete autorský honorář, což vám umožní nakrmit hladovějící rodinu během toho, co budete pracovat na svém díle. Navíc pokud jste opravdový umělec, můžete získat grant na jeden až pět let na splnění vašich snů. Odůvodnění hledejte v tom, že norský trh je tak malý, že by autoři literatury a umění nikdy sami nemohli na domácí půdě přežít.2. Město, kde je nelegální zemřít
Ve městě Longyearbyen ve Svalbardu bylo téměř 80 let zakázáno pohřbívat zemřelé. Důvod? Jednoduše je moc zima a těla se ve zmrzlé půdě nerozkládají. Ve skutečnosti těla, která byla ledem konzervována, udržovala viry, které je zabily.Další obavou je, že v období globálního oteplování tající zmrzlá půda odhaluje mrtvá těla, a to by mohlo vzbudit pozornost sousedů - polárních medvědů. Ti jsou poměrně běžnými dravci po celém Svalbardu a určitě by se s radostí zakousli do čerstvě exhumovaného těla. Lidé se smrtelně nevyléčitelnou nemoci jsou proto odvážení někam jinam v Norsku, aby tam zemřeli.
1. Přehoupnutí k pravici
Všichni si pamatujeme hrozný teroristický útok Anderse Breivika v roce 2011. Tehdy to pro Norsko bylo záhadou. Ptali se, jak se taková věc mohla stát. Od konce druhé světové války bylo v zemi jen pár pravičáků. Jedná se téměř o homogenní národ. Norskou doposud nejvíc pravicovou politickou stranou byla Progress, jejíž zástupci se snažili prosadit daňové krácení a privatizaci. Přesto byla "červeno-zelená" koalice, která stála v čele celé desetiletí, v roce 2013 vytlačena středopravicovou koalicí.Další obávanou novinkou je fakt, že neonacistická skupina Nordfront, která vznikla ve Švédsku, Dánsku a Finsku, přijímala další a další členy. Nejméně v 6 dalších koutech Norska. Popoháněna je obavami ze zločinů, které páchají migranti v sousedních zemích. Čím méně je současná vládá řešit tyto problémy, tím více roste popularita pravice.
Autor: Ive
10 fascinujících faktů o Norsku. Norsko má nejdražší benzín na světě. Norsko zachránilo Japonské sushi. Stát má právo zabavit vám děti
Zajímavosti a novinky
558
1. je to ANIME
2. ignorování opačného pohlaví je blbost