21 míst, které si v Moskvě nesmíte nechat ujít

18.05 2016|Cestování
21 míst, které si v Moskvě nesmíte nechat ujít

Moskva je víc než jen hlavní město Ruska. Je také domovem slavných zahrad, muzeí a chrámů. Pomalu, ale jistě se Moskva začíná stávat jedním z nejnavštěvovanějších míst na světě, a to především proto, že má turistům mnoho co nabídnout.

Kostelík se zlatými baněmi sousedící se stalinským mrakodrapem. Malebný secesní monument obklopený budovami ze sedmdesátých let. Zatímco Petrohrad návštěvníka okamžitě okouzlí svou harmonickou architekturou, s Moskvou je to trochu složitější. Už od počátku vás překvapí chaotickým rázem architektury, kterého si nelze nevšimnout.
Hlavní město největší země světa utrpělo během sovětské éry masivním ničením kostelů, jedinečných hotelů i starých památek. Od pádu komunismu již proběhla v mnohých kostelech rekonstrukce a celé čtvrti byly zrenovovány. I přes svůj chaotický ráz je Moskva místem, které byste rozhodně měli navštívit. Ifenomén má pro vás 21 míst, které si v Moskvě nesmíte nechat ujít.

1. Rudé náměstí

Kdo by neznal Rudé náměstí v Moskvě. Je to obrovský prostor, na jedné straně lemován zdí Kremlu a na straně druhé dobře známým nákupním centrem Gum. Ačkoliv Rudé náměstí navštíví opravdu hodně turistů denně, vzhledem k jeho velikosti máte vždy pocit, že je poloprázdné. Oblíbenou, i když trochu morbidní památkou je mauzoleum Lenina, do kterého je ovšem často i tříhodinová fronta. Nabalzamovaného Lenina je zakázáno fotit a nesmí se u něj ani mluvit.

Rudé náměstí


2. Chrám Vasila Blaženého

Chrám Vasila Blaženého je dobře známý barevný chrám ze 16. století, který je dominantou jižní části Rudého náměstí. Chrám se skládá z několika nezávislých kostelů, pater a věžiček. Pokud budete mít štěstí, uslyšíte z jedné z hal mužský sborový zpěv. Chrám Vasila Blaženého je bezesporu nejzajímavější kostel v Rusku.

Chrám Vasila Blaženého


3. Kreml

Kreml znamená pevnost nebo citadela. V Rusku je takových kremlů více, například ve starých městech jako je Novgorod nebo Pskov. Moskevský Kreml je komplexem paláců, kostelů, administrativních budov, zahrad a expozic. V Kremlu ruští návštěvníci i zahraniční turisté tráví většinu svého času. Kreml má rozlohu jednoho kilometru čtverečního a připomíná lidem obětavost ruského lidu řídit se podle pravidel jejich vlády. Důležitou roli zde hraje policejní sbor, který dá návštěvníkům svou přítomnost pocítit okamžitě, jakmile projdou branami Kremlu.

Kreml


4. Uspenskij sobor

Poté, co strávíte nějaký čas v Kremlu, se vydejte rovnou do katedrály Uspenskij sobor. Ta slouží jako pohřebiště mnoha hlav ruské pravoslavné církve, které sloužili v období mezi lety 1320 až 1700. Uvnitř kostela budete žasnout nad obrazem Panny Marie. Mimo to vás určitě zaujme i zbytek krásného interiéru i exteriéru.

Uspenskij sobor


5. Zbrojnice v Kremlu

Zbrojnice dnes slouží už jen jako muzeum, ale má hodně co nabídnout hlavně těm, co chtějí vidět zbraně, které se mimo jiné objevily v mnoha válečných filmech. Zbrojnice patří mezi nejnavštěvovanější místa v Rusku a zároveň jedním z nejstarších muzeí v Moskvě. Nachází se ve velkém kremelském paláci.

6. Palác Teremnoy v Kremlu

Palác Teremnoy je historická budova v moskevském Kremlu, která v 17. století bývala hlavním sídlem ruských carů. Palác byl postaven za vlády Michaila Fjodoroviče v roce 1635 a je první kamennou stavbou v Rusku, která byla navržena pro každodenní život. Palác je fascinujícím kouskem architektury. Je ozdobený bílým kamenem a květinovými ornamenty.

Palác Teremnoy


7. Alexandrovská zahrada

Podél západní části Kremlu se rozprostírá Alexandrovská zahrada - první veřejný park v Moskvě. Alexandrovská zahrada je známá především díky fontánám s koněm a úchvatnými květinovými scenériemi. Probíhá zde také střídání stráží Kremlu.

Alexandrovská zahrada


8. Starý Arbat

Pod pojmem Starý Arbat se ukrývá nejstarší pěší zóna v Sovětském svazu. Jedná se o populární ulici s mnoha kavárnami, restauracemi a pouličními umělci. Ulice Arbat nese jméno arabského původu, jež znamená "předměstí" a utváří typickou čtvrť ruského hlavního města. Tuto ulici oslavuje ruský zpěvák Bulat Okudžava ve své písni "Arbat", kterou znají Rusové nazpaměť. Pokud vás vaše kroky zavedou do Starého Arbatu, určitě zavítejte do cukrárny Cinnabon, která je typická sladkými a velkými skořicovými koláči, které se můžete polít výtečnou omáčkou dle vlastního výběru. Na výběr je například ořechová s medem, vanilková nebo čokoládová.

Starý Arbat


9. Chrám Krista spasitele

Obrovský chrám Krista spasitele se rozkládá nedaleko centra, takže jej určitě budete mít při cestě. Interiér chrámu je vyzdobený nádhernými freskami. Zajímavostí je, že právě v tomto kostele protestovala skupina Pussy Riots proti znovuzvolení současného ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Chrám Krista spasitele


10. Tretjakovská galerie

Ruské umění, a především to nejnovější zůstává v Evropě nedoceněno. Cizinci znají jen výběr toho nejlepšího: Čechovovy divadelní hry, Čajkovského balety, hudbu od Musorgského, filmy od Tarkovského... nebo snad ještě politicky angažovaná antikomunistická díla například od Bulgakova nebo Solženicyna. Filmové festivaly zřídkakdy představují ruské filmy, o ruské malbě nemáme ani ponětí, i když se pár kousků skrývá v nejznámějších evropských galeriích. Pokud vás ruské umění přesto zajímá, určitě si nenechte ujít Tretjakovskou galerii. Tretjakovská galerie patří mezi nejznámější muzea světa. Vystavuje celou řadu zajímavých ruských i světových uměleckých děl a rozhodně
stojí za návštěvu.

Tretjakovská galerie


11. Stalinovy věže

Stalinovy věže je označení pro sedm známých betonových mrakodrapů, které v Moskvě rozhodně nepřehlédnete. Výškové budovy jsou vrcholem poválečného sovětského stylu Art Deco v městské architektuře. V jednom z mrakodrapů sídlí ministerstvo zahraničních věcí. Nachází se na konci ulice Starého Arbatu. V dalším z nich sídlí Lomonosova univerzita.

Stalinovy věže


12. Bolšoj těatr

Slavné moskevské divadlo Bolšoj těatr nebo-li Velké divadlo, se nachází v blízkosti Rudého náměstí. Pokud jste milovníci kultury, tak byste si určitě neměli nechat ujít nějaké známé představení na motivy ruských klasiků. Doporučujeme Labutí jezero nebo Louskáčka. Pokud netoužíte po kulturním zážitku, určitě si přijďte Bolšoj těatr prohlédnout alespoň zvenčí.

Bolšoj teatr


13. Státní historické muzeum

Státní historické muzeum v Moskvě si určitě nesmíte nechat ujít, alespoň tedy, pokud jste milovníky historie a umění. Muzeum disponuje miliony objektů, které můžete vidět každý den. Každá expozice je navržena s použitím různých nápadů a pojetí času dané doby a regionu. Muzeum se nachází na Rudém náměstí, v těsné blízkosti Kremlu.

Státní historické muzeum


14. Kolomenskoye

Kolomenskoye byla kdysi královská rezidence, a dnes je tou nejkrásnější památkou historie a kultury, která se rozkládá na 390 hektarech. Většina území Kolomenskoye je nedotčena příroda, mezi kterou se nachází mnoho historických a architektonických památek, zajímavostí a archeologických nalezišť.Mezi nejzajímavější památky patří palác cara Alexeje Michajloviče, který vznikl v roce 1667, kostel Nanebevzetí z roku 1532, přední brána z roku 1672, pomník Petra I., Muzeum dřevěné architektury, kostel Kazaňské ikony Matky Boží, kostel svatého Georgije a mnoho dalších. V Kolomenskoye probíhá celoročně mnoho kulturních a zábavních akcí.

Kolomenskoye


15. Arkhangelskoye

Arkhangelskoye je jedním z hlavních klenotů v blízkém moskevském předměstí. Nejméně jednou v průběhu léta se zde vydají téměř všichni Moskvané na klidnou procházku zelenými uličkami obrovského parku plného soch a umění, který obklopuje palác v klasicistickém stylu, který si jako rodinné sídlo nechal v 18. století postavit princ Nikolai Yusupov. Park ani zámek se od té doby prakticky nezměnili.

Uvnitř zámku se nachází muzeum, které bylo otevřeno v roce 1919. Jsou v něm vystaveny nejcennější sbírky obrazů s díly významných západních umělců. Pozornost byste při návštěvě muzea měli věnovat i sbírkám dekorativního a užitného umění. Zámek se pyšní i knihovnou s bohatou sbírkou vzácných knih (16 milionů ruských i západoevropských knih).
16. Tsaritsyno Park

Park a panství Tsaritsyno vzniklo na konci 16. století. V roce 1775 panství koupila císařovna Kateřina Veliká, pro kterou zde architekt Vasilij Bazhenov postavil Velký palác. Od té doby v něm bylo uskutečněno mnoho architektonických plánů, které parku dodávají současnou podobu. Kolem paláce se nachází celá řada altánů, pergol, umělých jeskyní, dekoračních můstků, jezer, chrámů a spousta dalších zajímavých míst. V roce 1984 bylo v parku založeno Tsaritsyno muzeum. Park najdete v blízkosti stanice metra Tsaritsyno.17. Kuskovo

Kuskovo byl letní dům rodiny Sheremetevových. Boris Petrovič Sheremetev jeden z nejbohatších lidí té doby, byl ruský polní maršál za cara Petra Velikého, který vedl ruskou armádu k vítězství nad Švédy v bitvě u Poltavy v roce 1707. Letní dům Kuskovo byl postavený v polovině 18. století. Kuskovo se rozkládá na 300 hektarech a nachází se na něm spousta zajímavých architektonických památek, včetně paláce v neoklasicistickém stylu, Holandského domu, několika kostelů a chrámů, oranžérie a jeskyní. Je také domovem ruského Státního muzea keramiky.

Kuskovo


18. Klášter Novodevichy

Novodevichy je pravděpodobně nejznámější klášter v Moskvě. Název v překladu znamená Nový dívčí klášter. Byl navržen tak, aby se lišil od starobylého dívčího klášteru v moskevskému Kremlu. Na rozdíl od jiných moskevských klášterů zůstal od 17. století prakticky beze změny. V roce 2004 byl zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Klášter se nachází v jihozápadní části historického města Moskvy a je obklopen parkem. Budova kláštera je obklopena vysokou zdí s 12 věžemi.
19. Vystavka Dostizheniy Narodnogo Khozyaystva (VDNKh)

VDNKh je výstaviště a zábavní park v Moskvě, kde se po celá desetiletí vystavuje to nejlepší ze všech oblastí, co vytvořil ruský stát a lid. Výstaviště vzniklo v roce 1935 za vlády Josepha Stalina. Výstaviště se rozkládá na 2,375 milionech metrech čtverečních. Území VDNKh je větší než knížectví Monako a má přibližně 400 budov.

V areálu se nachází výstavní pavilony, fontány, luna park, muzeum kosmonautiky a Moskvarium, ve kterém se nachází přes 8000 druhů mořských živočichů. V muzeu kosmonautiky je dokonce vystavena raketa, na které Gagarin jako první člověk doletěl do vesmíru. V zimě se část parku proměňuje do obrovského kluziště, které je největším ledovým kluziště v Rusku i v Evropě.20. Moskevské paleontologické muzeum

Orlovovo můzeum paleontologie bylo založeno paleontologickým institutem Ruské akademie věd v roce 1937, před zasedáním Mezinárodního geologického kongresu. Čtyři expozice se nachází v 6 místnostech, přičemž každá z nich vyobrazuje samostatné chronologické stádium vývoje života na naší planetě. V muzeu se vystavují exponáty všech fosilních organismů. Zvláště bohatá je sbírka dinosaurů z Mongolska, Therapsidů z Permského regionu a Precambrinaských fosílií ze Sibiře.
21. Stalinův bunkr na Tagance

Toto tajné zařízení v areálu o rozloze 7000 metrů čtverečních nemá na světě obdoby a je jediné svého druhu. Bunkr-42 je název muzea studené války, které se nachází v podzemí, v hloubce 60 metrů. Bylo vystavěno v letech 1950-1956.

Původně v záložním bunkru pracovalo 2,5 tisíce lidí. Objekt měl vše, co je potřeba v případě jaderné války. Vstup do bunkru chrání běžná dvoupodlažní budova se zdi tlustými 6 metrů. Kvůli spiknutí existovalo v domě večerní osvětlení, které bylo viditelné přes pseudookna. Vstup chrání hermetické dveře, pohyblivá deska o tloušťce jednoho metru a přímý vstup do schodišťové šachty o průměru 6 metrů. Turisté si mohou projít tunely bunkru, navštívit Minimuzeum ručních palných zbraní z dob sovětské éry, podívat se na komunikační technologie té doby a sledovat filmy o studené válce.Jak cestovat po Moskvě

Moskva se může pochlubit hned třemi mezinárodními letišti - Domodědovo, Šeremetěvo a Vnukovo. Z každého z nich se můžete pohodlně městskou hromadnou dopravou dostat za 1-1,5 hodiny do centra Moskvy. V samotné Moskvě je nejlepším a nejjednodušším způsobem přepravy metro.

Moskevské metro má 12 linek a 168 stanic. Pokud se chcete pohybovat jen v okolí všech nejdůležitějších památek, pak je pro vás nejvhodnější trasou metra číslo 5, hnědá. Rozhodně si nenechte ujít zastávky Majakovskaja, Novokuznetskaja, Taganskaja a Teatralnaja, které jsou považovány za nejkrásnější. Nové stanice metra jsou také elegantní, ale už o mnoho jednodušší.

Co si přivézt z Ruska

Matrjošky, malované talíře, pestré šátky, lakované krabičky, samovary, plakáty, předměty ze sovětských dob, jantarové a malachitové šperky, ušanky a samozřejmě láhve vodky. Stačí se jen potulovat a možná objevíte i vzácnou perlu! Jediná potíž je vybrat si ze všech turistických míst, obchůdků v muzeích nebo velkých obchodních domů.

Určitě nezapomeňte na všudypřítomné matrjošky, které patří mezi nejznámější suvenýry z Ruska. Matrjoška je do sebe zapadající skupina panenek z malovaného dřeva, symbolizující rodinu a plodnost. Najdete ji ve všech možných provedeních, počínaje vzhledem typických ruských venkovanek s červenými tvářemi, přes politiky, sportovce, rockové hvězdy až po disneyovské hrdiny.

Určitě se vám budou hodit "škatulki" - malé krabičky, které se stanou nezbytností pro uchování suvenýrů z vašich cest. Ty s miniaturami z Palechu okamžitě přitáhnou váš pohled svými obrázky
v živých barvách na černém pozadí, ale svým jemnějším půvabem vás zaručen dostanou ty z březové kúry!

Autor: Jad

21 míst, které si v Moskvě nesmíte nechat ujít. Moskva je víc než jen hlavní město Ruska. 21 následujících míst v Moskvě musíte určitě vidět, vyrazí vám dech
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře ( 4 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Dandy|30.04 2018 19:18
Wooow, vůbec to není špatné... Proč nikdo nejezdí do Ruska, možná kvůli nutnosti mít vízum... 
Odpovědět
 3 
mjk|31.08 2019 10:43
Diky za vyborne tipy!
Odpovědět
 3 
Magdalena|17.12 2019 11:09
Dobrý den, prosím nějaká adresa muzea bunkru-42? Nedaří se mi dohledat :
Děkuji
Odpovědět
 3 
Jana|17.12 2019 12:54
Dobrý den,
koukněte tady, měly by tam být všechny potřebné informace i mapa

https://bunker-42.ru/?languageen

případně tady

https://www.tripadvisor.cz/Attraction_Review-g298484-d2141443-Reviews-Bunker_42_Cold_War_Museum_at_Taganka-Moscow_Central_Russia.html
Odpovědět
 2