Dovolená na Korsice - dobrodružství v plážovém ráji

23.03 2016|Cestování
Dovolená na Korsice - dobrodružství v plážovém ráji

Když francouzský malíř, sochař a grafik Henri Matisse přijel před více než sto lety poprvé na Korsiku, čekal ho tak trochu šok. Byl doslova omámen tyrkysovou barvou tamního moře i úchvatnou krajinou. Jak sám říká, byla to láska na první pohled, která mu vydržela na celý život. Od toho momentu nenazval 180 kilometrů dlouhou a 80 kilometrů širokou Korsiku jinak, než "ostrovem krásy".

Ačkoliv je Korsika miniaturním ostrůvkem, na který si mnozí často ani nevzpomenou, může vám nabídnout mnohem víc, než kdejaké ostřílené letovisko. Středozemní ostrůvek nacházející se mezi Itálií a Francií vás uchvátí třpytivými zátokami s blankytně modrým mořem, pompézními pobřežními městy, úchvatnými údolími s hustými lesy, dech beroucími horami i záhadnými vesnicemi uprostřed divokých hor. Jak už jistě tušíte, dovolená na Korsice může být neuvěřitelně pestrá a dobrodružná.Korsika

Na dovolené na Korsice se můžete věnovat pěší turistice, sjíždění divokých řek, opalování se na osamělých plážích se sněhově bílým pískem, koupání, potápění, šnorchlování, objevování zdejší fauny a flóry, kultury, historie i testování neodolatelné kuchyně doplněné vynikajícím vínem. Ačkoliv je Korsika oficiální součástí Francie již 200 let, je od pevniny odlišná snad úplně ve všem. Místní obyvatelé rádi zdůrazňují svou korsickou identitu, která spočívá jak v jejich nátuře, zvycích a tradicích, tak i v jídle víně a melodické korsické hudbě.


Nejkrásnější pláže na Korsice

Dovolte nám, abychom vás v následujících řádcích pozvali na malý výlet po nejkrásnějších místech, která byste si při dovolené na Korsice rozhodně neměli nechat ujít.

JIH KORSIKY

1. Porto Vecchio

Nejstarší letovisko na Korsice Porto Vecchio se rozkládá na osmi kilometrovém pobřeží, které tvoří několik nepropojených malebných zátok. Porto Vecchio je oblíbené místo pro dovolenou především u párů a rodin s dětmi. V jeho středu se nachází obezděné staré město s několika náměstími, kostely, butiky a restauracemi. Většina hotelů a pláží je od centra vzdálená asi 10 až 20 minut jízdy autem.

Na severu se rozkládá nádherná pláž Cala Rossa s luxusním hotelem a několika plážovými bary uprostřed široké písečné pláže. Na jihu oceníte pláž s úžasně modrým mořem plnou borovic s názvem Palombaggia. Záliv Santa Giulia, kde se nachází, je typický pro své mělké laguny s tyrkysově modrým mořem a často láká rodiny s dětmi i nadšence do vodních sportů.

Palombaggia


2. Bonifacio

Bonifacio je korsické město a přístav s nejdramatičtějším panoramatem na ostrově. Přístav se nachází pod vápencovými útesy, na kterých se honosí staré město plné historie a romantických uliček. Nejvýraznější budovou Bonifacio je citadela postavena Janovany, schodiště Rastello a schodiště sv. Rocha.

V centru Horního města najdete románský kostel sv. Marie. Druhým městským kostelem je kostel sv. Dominika na západní straně citadely. Asi 15 minut jízdy na východ se nachází nejlepší golfové hřiště na ostrově - Sperone. Pokud budete ve městě, určitě si nenechte ujít výlety lodí do okolních jeskyní. Vstupenky si můžete zakoupit přímo v přístavu.Bonifacio

ZÁPAD KORSIKY

Západní pobřeží Korsiky je značně členité a nabízí celou řad zajímavých kulturních památek i některé z nejkrásnějších korsických scenérií. Cesta na západ prochází historickým městem Sarténe a několika menšími letovisky se širokými písčitými plážemi. Pokud toužíte po koupání v opuštěných zátokách, pak se musíte vydat směrem na sever. Zároveň je třeba vzít v potaz, že i cesty se tímto směrem zhoršují. Vzestupnými horskými serpentinami dojedete až k mimořádným červeným skalním útvarům zvaným Les Calanches.

4. Calanches

Oblast Calanches patří k bezesporu k nejkrásnějším přírodním divům na Korsice, ale i v celé Evropě. Podivuhodné útvary ze zvětralých červených skal vypadají jako z jiného světa. Skalní útvary Calanches de Piana jsou dokonce zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Oblast je skvělá pro turistiku. Ze skalních útvarů je nádherná vyhlídka.


Calanches de Piana

5. Sarténe

Pokud chcete poznat pravé korsické město, pak je Sarténe určitě tou nejlepší volbou. Okázalé historické město, vybudované místní mafií, nese od 19. století přezdívku "město obývané démony". Centrum města tvoří Náměstí osvobození (place de la Libertation). Určitě si nenechte ujít ani starobylou městskou část Santa Anna, která je tvořena labyrintem úzkých uliček a domů, které připomínají malé pevnosti. Nevynechejte ani náměstí Place Angelo-Maria-Chiappe, ze kterého se vám naskytne dech beroucí výhled na záliv Valinco. Milovníci historie by neměli na dovolené na Korsice vynechat archeologické muzeum Musée de la Préhistoire Corse.

Sartene


6. Propriano

Propriano je menší městečko na samém jihozápadě Korsiky. Nachází se 10 kilometrů od Sarténe na konci poměrně velkého zálivu Golfo di Valinco. Samotné městečko je poměrně moderní až na výjimky a historické jádro kolem kostela. Centrum je soustředěno kolem poměrně velkého přístavu (který může přijímat i větší lodě) a ulic táhnoucích se souběžně s pobřežím: Rue du 9 Septembre a Avenue Napoleon III.. Na západním okraji města se nachází pláže. Další krásné písečné plážičky jsou pak rozesety po celém zálivu. Za zmínku stojí pláž Portigliolo. V létě je Propriano rušné městečko se spoustou obchůdků, restaurací a barů.Il Golfo di Valinco

7. Ajaccio

Ajaccio je hlavní město ostrova Korsika. Je rodištěm Napoleona Bonaparte, proto jsou mnohé památky ve městě věnovány právě jemu. Připomínají ho četné sochy i jeho rodný dům s muzeem. Chloubou lukrativního města je palmami lemované nábřeží, navazující na bulváry Nového města plné obchodů, restaurací, barů a kaváren. Ze zdejšího přístavu denně vyplouvají lodě do Marseille, Toulon, Nice a na Sardinii.8. Porto

Pobřeží zálivu Porto je jednou z nejznámějších korsických krajin. Porto je zastrčené na konci zálivu a je ideální základnou pro pěší výlety do skalnatého parku Calanches. Za zmínku určitě stojí Janovská věž, která stráží skalní zátoku i oblázkové pláže. Svou krásou vás uhrane i údolí kolem řeky Resticona - Resticona Valley, které je plné jezer, útesů a roklí. Cestou můžete navštívit jezera Lac de Melo a Lac de Capitello. Asi 2 kilometry nad obcemi Ota a Evisa se vám naskytne krásný pohled na žulové stěny v oblasti zvané Spelunga Gorge.

Golfe de Porto


SEVER KORSIKY

9. Calvi

Město Calvi je jedním z nejfotogeničtějších míst na ostrově Korsika. Kolosální citadela je domovem pluku cizinecké legie a je zároveň i dominantou města. Typické uličky pod citadelou jsou plné butiků, restaurací a pouličních kaváren. Přístav hostí celou řadu luxusních jachet a zdejší 5 kilometrová pláž je lemovaná borovicemi a plážovými bary. Během sezóny město hostuje mnoho hudebních festivalů.Calvi

10. L´lle Rousse

L´lle Rousse je přímořské město, ležící na úpatí kopce Balange, které se může pochlubit plážemi s bílým pískem a rušným centrálním náměstím, plným živých kaváren, restaurací a cukráren. Město má jeden z nejteplejších mikroklimatů na Korsice a je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Relaxovat můžete na jedné ze tří písčitých pláží nebo se můžete vydat do hor k Janovské věži, odkud se vám naskytne báječný výhled.

Nad pobřežím se tyčí vesnice La Balange, která se v průběhu staletí změnila jen málo. Vesnický život je zde pomalý a ideální pro ty, kteří se chtějí dostat pryč od shonu života 21. století. Asi 5 kilometrů od L´lle Rousse se nachází tradiční vesnice Monticello s fantastickým výhledem na pobřeží.


L´lle Rousse

11. Ostrovy Lavezzi

Ostrovy Lavezzi se nachází mezi Korsikou a Sardinii. Na souostroví Lavezzi je nádherný pohled. První, co vás napadne, že je to ráj na zemi.Lavezzi

Skládá se z asi 10 malých ostrůvků, které se mohou pochlubit opuštěnými plážemi a zátokami s přirozeně vytvořenými bazény. Zdejší moře je ideální pro potápění i šnorchlování. Lavezzi jsou ideální destinací na celodenní výlet a jsou relativně snadno přístupné lodí z Bonifacio.


Lavezzi

12. Cap Corse

Na severovýchodě ostrova, směrem k francouzské pevnině, se nachází robustní a dobrodružná část Korsiky - Cap Corse. Divoké a opuštěné pláže, jízda po klikatých silnicích s nádhernou vyhlídkou na přímořské útesy je radostí pro duši o oči. Oblast je domovem mnoha majáků i jejich trosek. Dobrodruzi si zde určitě přijdou na své.

Cap Corse


Praktické informace

  • Sezóna na Korsice se táhne od dubna do října.
  • Nejfrekventovanější jsou turistická letoviska v červenci a srpnu, kdy se průměrné teploty pohybují kolem 28 stupňů.
  • Na Korsice se mluví francouzsky, i když Korsičané často používají italštinu nebo svůj vlastní, korsický jazyk.
  • Platí se zde eurem.


Dovolená na Korsice - dobrodružství v plážovém ráji. Kam během dovolené na Korsice. Nejkrásnější místa na Korsice. Počasí na Korsice. Dovolená Korsika
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře ( 2 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
liby|23.03 2016 22:36
Korsika je opravdu úžasná. Byla to s manželem naše nejlepší dovolena ve stredozemi
Odpovědět
 9 
David|26.06 2016 20:00
Nemůžu jinak, než souhlasit. Na Korsice jsme byli třikrát, dokonce jednou i v zimě a bylo to proste super. Mimo to je nádherná i Sardinie, dá se to zvládnout obojí.
Odpovědět
 6