15 míst, které byste měli navštívit, než úplně zmizí ze zemského povrchu

23.02 2016|Cestování
15 míst, které byste měli navštívit, než úplně zmizí ze zemského povrchu

Náš svět je plný krásných míst, které turisté zaslouženě milují. Nicméně, kvůli řadě faktorů, jako jsou změny klimatu, znečišťování životního prostředí, antropogenní činnosti nebo dokonce záměrnému ničení, řada těchto míst postupně mizí.

Bohužel nepomáhá ani preventivní opatření. Mnoho světových památek, které jsou na seznamu světového dědictví UNESCO, čelí možnosti, že v blízké budoucnosti zcela zmizí z povrchu zemského. Ifenomén vám dnes připomíná 15 míst, které byste měli navštívit předtím, než zcela zmizí ze Země.

1. Velký bariérový útes

Vědci předpovídají, že Velký bariérový útes zcela zmizí do roku 2030. V průběhu posledních 30 let se křehké korály zmenšily zhruba o polovinu. Převážně díky stále rostoucím teplotám.

Velký bariérový útes


2. Tasmánské lesy

Lesům Tasmánie hrozí velké nebezpečí - na prvním místě je kácení kvůli vývozu a pak je to také nebývale velké množství požárů na severovýchodě Tasmánie, které vznikají v důsledku úderů blesků. Podvodní lesy v Tasmánii postupně mizí v důsledku změny klimatu.

Tasmania


3. Seychely

Tyto nádherné ostrovy se nacházejí v Indickém oceánu u pobřeží Madagaskaru. Seychely mizí v důsledku eroze půdy a stoupající hladiny moře. S největší pravděpodobností zmizí z povrchu zemského během 50 až 100 let.

Seychelly


4. Taj Mahal

Jedna z nejpopulárnějších atrakcí v Indii a jeden ze sedmi divů světa, Taj Mahal, trpí kvůli znečištěnému životnímu prostředí. Památce, která se nachází ve městě Agra, škodí průmyslový i demografický růst města. Mimo to ji nedělá dobře ani řeka Jumna, na které stojí.

Taj Mahal


5. Pyramidy a velká sfinga v Gíze

Starobylé egyptské památky trpí těžkou erozí způsobenou znečištěným ovzduším. Sfinga, která už postrádá nos, se dál postupně hroutí. Navíc, teroristická skupina "islámský stát" hrozí, že pyramidy i Sfingu zničí.

Pyramidy a velká sfinga v Gíze


6. Benátky

Benátky se potápí po celá staletí a tento proces se jen tak nezastaví. Za posledních 100 let se město potopilo o 23 centimetrů. Stále více a více vážných záplav situaci
ještě zhoršuje.

Benátky


7. Babylon

Babylon bylo hlavní město starověké Mezopotámie. Toto město vážně poškodila válka v Iráku. Díky ní byla řada objektů již nenávratně zničena nebo srovnána se zemí.

Babylon


8. Mrtvé moře

Mrtvé moře se nachází mezi Jordánskem a Izraelem. Za posledních 40 let se jeho hloubka snížila o 25 centimetrů. Hlavním důvodem je využívání vody z přítokové řeky Jordan a suché podnebí. Mrtvé moře by mohlo zmizet v příštích 50 letech.

Mrtvé moře


9. Zakázané město

Velká část oblíbené atrakce v Číně je ohrožena. Všechny pokusy o obnovení muzea pod širým nebem ztroskotaly - turisté ukradli nebo poničili starověké dlaždice, cihly i mramor. Při současném tempu ničení a rabování není známo, jak dlouho bude trvat, než Zakázané město v Pekingu zcela zmizí.
10. Konžská pánev v Africe

Konžská pánev v Africe je druhý největší tropický prales na světě. Najdete v něm více než 10 000 druhů rostlin, 1000 druhů ptáků a 400 druhů savců. OSN varuje, že už v roce 2040 mohou dvě třetiny z unikátního pralesa zmizet. Dúvody? Pytláctví, odlesňování, využívání zemědělské půdy a partyzánské boje.

Konžská pánev


11. Alpy

Alpy nepříznivě ovlivňuje změna klimatu, v důsledku čehož se tyto hory zmenšují více než jiné. Od 19. století se průměrná teplota v Alpách už dvakrát zvýšila. Každý rok je v Alpách o 3 % méně sněhu a ledu. Tento proces neustálet pokračuje.

Alpy


12. Velká čínská zeď

Největší umělá stavba na světě, která je více než 2000 let stará, je ohrožena kvůli přirozené erozi a lidem. Již téměř 2000 km (30 %) z Velké čínské zdi je ve špatném stavu nebo zničeno. Pokud se tomuto ničení nezabrání, tak Velká čínská zeď bude zničena do 20 let.

Velká čínská ze


13. Park Everglades na Floridě

Jedním z největších nebezpečí tohoto národního parku v USA je, že bude tato tropická rezerva zcela vyčerpána v důsledku lidského využívání přírodních zdrojů. Přírodní park na Floridě je nyní poloviční než před sto lety. Vzácné druhy rostlin a živočichů v parku jsou nyní ohroženy.

Everglades


14. Amazonské nížiny

Deštné pralesy v amazonské oblasti jsou největším pralesem na světě. Nicméně, zemědělské využívání půdy a odlesňování snižuje rozmanitost druhů v džungli i džungli samotnou.

Amazonské nížiny


15. Biosférická rezervace Monarch Butterfly

Pohled na migrující motýlí druhy v Monarch Butterfly je úžasný. Každé jaro se hejna motýlů ženou do stejného místa v mexických horách, které se stalo rezervací. Nyní je však tato rezervace ve vážném ohrožení kvůli odlesňování a zimním bouřím, které například v roce 2002 zničily celou populaci motýlů. Tyto bouře představují nebezpečí hlavně pro jemný hmyz.

Monarch ButterflyAutor: Jad

15 míst, které byste měli navštívit, než úplně zmizí ze zemského povrchu. Ifenomen vám dnes připomíná 15 míst, které byste měli navštívit předtím, než zcela zmizí ze Země.
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ