10 nejlepších míst pro život

13.02 2016|Cestování
10 nejlepších míst pro život

Odborníci z Economist Intelligence Unit (EIU) vydali žebříček Global Liveability Ranking pro rok 2015, který vybral 10 měst na světě, ve kterých jsou nejlepší podmínky pro život.

Při sestavování tohoto žebříčku se ratingoví specialisté zaměřili na 30 kvalitativních a kvantitativních ukazatelů v pěti kategoriích - stabilita, zdravotnictví, kultura-životní prostředí, vzdělání a infrastruktura. Každá z těchto kategorií byla hodnocena od 1 bodu (nesnesitelný) po 100 bodů (dokonalý). Posuzovalo se 140 měst. My pro vás dnes máme top desítku.

10. Toronto

Na 10. místě se umístilo Toronto. Město se v tomto žebříčku pravidelně umísťuje na vysokých pozicích a to hlavně kvůli životním nákladům, podnikatelskému prostředí, demokracii a bezpečnosti potravin. Toronto je rychle rozvíjející se město, které nabízí opravdu zajímavé podmínky k životu.

Toronto


9. Berlín

Deváté místo obsadil Berlín. Od pádu Berlínské zdi, která rozdělovala město na dva světové politické systémy, se město stalo technologickým centrem, které sbírá jeden úspěch za druhým. V Berlíně jsou relativně nízké náklady na bydlení. Berlín se může pochlubit rušným nočním životem i vysokou úrovní tolerance. Má krásnou architekturu, mnoho zeleně a klidnou a uvolněnou atmosféru.

Berlin


8. Mnichov

Další německé město obsadilo 8. místo žebříčku. Kvalita života v Mnichově je rovněž dost vysoko, stejně jsou na tom ovšem ceny, které jsou poměrně vysoké i na německé normy. V Mnichově se nachází více než 20 velkých parků. Bohatá zeleň dodává Mnichovu atmosféru malého města, a to i navzdory skutečnosti, že je město hlavním centrem oblasti a má přes 1,3 milionů obyvatel. V centru města nejsou žádné výškové budovy, systém veřejné dopravy funguje na jedničku a každoroční Oktoberfest přitahuje do Mnichova každoročně tisíce turistů z celého světa.

Mnichov


7. Tokio

Sedmička patří Tokiu. Tokio je místem paradoxů. I když zde žije přes 13,3 milionů obyvatel, žijí zde v pocitu klidu a pohody. Zejména díky dokonalému systému veřejné dopravy, která je čistá, bezpečná a rychlá. Na pozadí shonu si město udržuje atmosféru klidu a čistoty. V Tokiu se dokonalé mísí starobylé tradice s moderním způsobem života. Životní náklady jsou sice poměrně vysoké, ale na druhou stranu odpovídají úrovni zdejšího platu.

Tokio


6. Auckland

Největší město Nového Zélandu Auckland se nachází na 6 místě žebříčku nejlepších míst pro život. Auckland se může pochlubit krásnými zálivy a plážemi, které jsou ideální pro venkovní zábavu. Město je protkané přírodou i hezkou architekturou.

Auckland


5. Zurich

Pětka náleží Zurichu ve Švýcarsku. Město protínají dvě řeky a jezera, která zde vytváří dokonalý pocit míru a klidu. Navíc je skutečn7m centrem umění. V Zurichu je více než 50 muzeí a více než 100 galerií. Zurich je čisté a dobře řízené město. Dostalo vysoké známky za bezpečnost, nízkou kriminalitu, malý počet stávek a absenci zpoždění veřejné dopravy. Zurich zároveň zaujímá 4. místo v žebříčku nejdražších měst.

Zurich


4. Sydney

Čtvrté místo zaujímá australské Sydney. V Sydney je téměř po celý rok krásné, slunečné počasí, spousta zeleně, krásné pláže a vynikající kuchyně. Sydney je největší australské město s téměř 4 miliony obyvatel. Náklady na bydlení jsou zde velmi vysoké, ale ceny bydlení jsou zde podstatně nižší, než v jiných hlavních městech, jako je New York, Londýn nebo Hongkong.

Sydney


3. Melbourne

A je tu opět Austrálie. Třetí místo v žebříčku zaujímá australská metropole Melbourne. I zde žijí téměř 4 miliony obyvatel různých národností i etnických skupin. Melbourne je pokládáno za město gastronomie Austrálie, které bravurně kombinuje širokou škálu národních kuchyní i kulturních tradicí.

Melbourne


2. Vancouver

Kanadský Vancouver se objevil v žebříčku nejlepších míst k životu na druhém místě. Po celý rok je zde krásné počasí. Je to velmi zelené město, které i přes značný rozvoj zachovává kouzlo a krásy zdejší přírody. Ve Vancouveru existuje velké množství příležitostí pro zábavu, od muzeí, nočních klubů, restaurací či obchodů. A i když nejsou náklady na bydlení ve srovnání s jinými metropolemi na světě tak vysoké, na kanadské standardy je poměrně drahé.

Vancouver


1. Vídeň

Nejlepším městem pro život se v roce 2015 stala Vídeň. Rakouská metropole uchvátí každého svou majestátnou architekturou i kulturou. Patří k jedněm z nejoblíbenějších turistických destinací na světě. Je zde vysoká úroveň zaměstnanosti a nízk8 míra kriminality. Úroveň zdraví je rovněž vysoká a náklady na bydlení mírné.

VídeňAutor: Liv

10 nejlepších míst pro život. Odborníci z Economist Intelligence Unit (EIU) vydali žebříček Global Liveability Ranking pro rok 2015, který vybral 10 měst na světě, ve kterých jsou nejlepší podmínky pro život.
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ