5 úchvatných chrámů z komplexu Angkor, které vám vezmou dech

17.01 2016|Cestování
5 úchvatných chrámů z komplexu Angkor, které vám vezmou dech

Je obtížné zprostředkovat dojem z návštěvy na takových místech, jako je obrovský chrámový komplex v Kambodži Angkor a každý cestovatel by měl už z úcty věnovat pár dní k návštěvě této jedinečné památky, která je od roku 1992 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Angkor je jedna z nejvýznamnějších kulturních památek a jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v jihovýchodní Asii. Na území chrámové komplexu Angkor leželo v období mezi 9. - 15. stoletím hlavní sídlo Khmerské říše. Jádro města se rozkládá na 24 kilometrech čtverečních. Kolem jádra se rozprostírá osídlení s celkovou rozlohou 3000 kilometrů čtverečních. Z období Khmerské říše se zde zachovalo obrovské množství dech beroucích památek. V chrámovém komplexu Angkor je možné vidět několik desítek majestátných chrámů, z nich každý má svou individuální charakteristiku.

1. Angkor Var

Památkou, kterou si rozhodně nesmíte nechat ujít, je hlavní chrám Angkor Vat, jež nechal vybudovat Súrjavarman II. jako svůj chrám i hrobku. Angkor Vat je největším náboženským monumentem na světě a je symbolem celé Kambodže. Dokonalý chrám obklopený vodním příkopem skvěle demonstruje klasickou khmerskou architekturu.
2. Bayon

Stejně jako Angkor Vat vás uchvátí i chrám Bayon, kterému dominují mohutné kamenné tváře. Bayon leží v centru khmerského města Angkor Thom a často je pokládan za khmerské baroko.

Bayon

3. Ta Prohm

Kromě hlavního Angkor Vat a Bayon doporučujeme navštívit také velmi působivý chrám Ta Prohm, který určitě znáte z populárního hollywoodského filmu Tomb Rider. Chrám Ta Prohm je prorostlý mohutnými stromy, které připomínají starověké mamuty. Gigantické kořeny dubů objímají ruiny chrámu tak dobře, že skoro splývají s hradbami a věžemi.

Ta Prohm

4. Preah Khan

Preah Khan je dalším chrámem, který byste si neměli nechat ujít. Působivý chrám plný ruin prorostlých hadovitými kořeny vás zaujme svou bohatou výzdobou v podobě garud, nágů a apsar. Chrám byl postaven ve 12. století jako symbol vítězství nad Chamy.

[preah-khan.jpg]


5. Banteay Srei

Banteay Srei se od předešlých chrámů trochu odlišuje. Leží asi 25 kilometrů od centra komplexu. Pokud si na komplex vyhradíte více než jeden den, pak tento chrám určitě nevynechejte. Banteay Srei je pro svůj něžný půvab označován jako citadela žen. Byl postaven v 10. století a nepostavil jej žádný panovník, nýbrž učenec, který jej zasvětil Šivovi.

Autor: Jad

5 úchvatných chrámů z komplexu Angkor, které vám vezmou dech. Chrámový komplex Angkor v Kambodži patří k nejúchvatnějším místům na světě
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ