10 zajímavých faktů o Gruzii, které vás přesvědčí k návštěvě

14.11 2018|Cestování
10 zajímavých faktů o Gruzii, které vás přesvědčí k návštěvě

Gruzie nepatří mezi destinace masové turistiky. Na jedné straně je to obrovská škoda, protože se zde skrývají opravdové přírodní i historické skvosty, na druhé straně je to dobře, protože zdejší příroda zůstává zachována ve své původní, divoké podobě. Dnes pro vás máme 10 faktů, které vás přesvědčí k návštěvě této úžasné země.

1. Gruzie je kolébkou vína

Gruzie je jednou z nejstarších vinařských oblastí světa. Úrodné údolí jižního Kavkazu je podle mnoha archeologů prvním místem na světě, kde se před 8000 lety začala pěstovat vinná réva a vyrábět víno. Bylo archeologicky prokázáno, že kořeny gruzínského vinařství sahají do období mezi 9000 – 7000 lety před našim letopočtem. Lidé z Kavkazu víno v zimě skladovali v hliněných nádobách kvevris, které se uchovávaly v mělkých jámách. Kvevris se přikrývaly dřevěným víkem a utěsněné dokázaly uchovat víno až 50 let.

Vinice


2. Unikátní abeceda

Na světě existuje 14 nezávislých abeced a jednou z nich je i ta gruzínská. Gruzínské království Iberia konvertovalo ke křesťanství v roce 326 našeho letopočtu. Historikové se domnívají, že stará gruzínská abeceda se použila při tvorbě Bible v gruzínštině. Ta byla napsaná ve 4. nebo 5 . století, nedlouho po konverzi. Nejstarším nesporným příkladem gruzínské abecedy je Asomtavruli – nadpis z roku 430 n.l. v kostele v Betlémě.

Gruzínské písmo


3. Památky na seznamu UNESCO

Na seznamu světového dědictví UNESCO najdeme gruzínské starobylé město Mtskheta, masivní komplexy katedrál Bagrati a Gelati a horský region Svaneti. Katedrála Bagrati byla pojmenována po králi Bagratovi III., který byl prvním králem sjednocené Gruzie. Stavba katedrály začala na konci 10. století a byla dokončena na konci 11. století. I když byla v roce 1691 částečně zničena Turky, nedávno byla zrekonstruována a stále jsou zde pořádány pravidelné bohoslužby.

Bagrati


Klášter Gelati, jehož hlavní budovy byly postaveny mezi 12. a 17. stoletím, je dobře zachovalý komplex budov s nádhernými mozaikami a nástěnnými malbami. Katedrála i klášter reprezentují rozkvět středověké architektury v Gruzii.

Gelati


Historické kostely v Mtsketa, bývalém hlavním městě Gruzie, jsou vynikajícím příkladem středověké církevní architektury v Kavkaze.

Mtskheta


Horský region Svaneti, který byl díky své poloze dlouhá léta izolován, je mimořádným příkladem horské scenérie s vesnicemi středověkého typu. Obec Chazhashi má stále více než 200 neobvyklých domů, které se používaly jako obydlí i jako ochrana proti nájezdům útočníků, kteří trápili region.

Svaneti


4. Nejvyše postavena osada v Evropě

Ušguli je pokládáno za nejvyšší osídlenou osadu v Evropě. Tamní domy jsou postaveny ve výšce mezi 2086 až 2200 metry nad mořem. Symbolicky nejvýše je položena osada Mount Shkhara, která je zároveň nejvyšší plochou v Gruzii. V pozadí je pak sněhový ledovec, který dosahuje výšky až 5200 metrů. Region je známý svými pohostinnými lidmi, domorodými tradicemi a ohromující krajinou. Svaneti má také vlastní pozoruhodnou kuchyni, která se nápadně odlišuje od ostatních částí Gruzie a je pod ochranou UNESCO.

Ushguli


5. První evropská civilizace

Nedávné vykopávky v Dmanisi odhalily, že Hominidé před 1,75 miliony lety osídlovali místa mimo Afriku. V Dmanisi objevili několik stop jedinců Hominidů spolu s dobře zachovalými zbytky fosilních zvířat a kamennými artefakty.

Dmanisi


6. Fauna a flora

Gruzie je jednou z nejvíce přírodně rozmanitých zemí na světě, s klimatickými pásmy od subtropů, až po alpinské polopouště. Gruzie je domovem zcela neporušené divoké přírody, včetně jednoho z největších národních parků na evropském kontinentu. Nedotčené mokřády a horská orlí hnízda dělají z Gruzie nejoblíbenější observatoř pozorovatelů ptáků. V hustých kavkazských lesích můžete narazit na medvědy, rysy a dokonce i levharty.

Shatili


7. Nekonečné možnosti cestovního ruchu

Gruzínský cestovní ruch nabízí snad úplně všechno, co by si nadšený cestovatel mohl přát. Můžete se zde oddávat dobrodružství, objevovat tajemství výroby vína, lyžovat v nejlevnějších střediscích v Evropě, kochat se krásami jedné z nejlepších středověkých architektur na světě, prozkoumávat podzemní jeskynní města nebo relaxovat na plážích světového kalibru.

Vardzia


8. Celoroční dovolená

Návštěva Gruzie je ideální po celý rok. V moři de můžete plavat až do listopadu, což z Gruzie dělá destinaci s nejdelší plaveckou sezonou na evropském kontinentě. Od listopadu až do konce dubna se můžete vydat do hor, které mají každoročně ideální podmínky pro lyžování i snowboarding. V jakékoliv roční době se může vydat k léčebným pramenům i za historickými krásami.

Tbilisi


9. Hory a trekking

Díky své dostupnosti mohou horské trasy v Kavkazu směle konkurovat i Himalájím. Rozkládá se zde pět vrcholků, které jsou vyšší než Mont Blanc (4808 metrů). Velký Kavkaz je srovnatelný s evropskými Alpami, akorát je mnohem méně navštěvovaný. Bájná oblast Svaneti, zasazena hluboko v těchto horách, je místem magie i strachu a to i pro samotné Gruzínce. Přístup k hoře Šchara (5201 metrů) a Mount Ushba (4710 metrů) a možnost ubytování v horské vesnici umožňuje prožít kulturní i horské dobrodružství skoro celé rodině.

Kavkaz


10. Rychlý rozvoj

Gruzie v poslední době prochází rychlým rozvojem v oblasti infrastruktury a ubytování. Jsou zde zpřístupňovány památky i turistické trasy. Téměř každý týden se v Gruzii objeví nová turistická příležitost. Cestovní ruch nabízí zážitkovou, vinařskou či kulturní turistiku, ekoturistiku, loveckou, extrémní, speleo, horskou, archeologickou, kulinářskou, etnografickou nebo vzdělávací turistiku. The New York Times zařadil Gruzii mezi 52 nejlepších světových turistických destinací. Tbilisi se stalo jedním z nejbezpečnějších měst, jehož bezpečnost je srovnatelná s Lisabonem nebo Vídní.

Kavkaz 2Autor: Jad

10 zajímavých faktů o Gruzii. Proč navštívit Gruzii? Gruzie - zapomenutý magický kraj plný úchvatné přírody a dobrodružství.
Zajímavosti a novinky

 516 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Milena|18.01 2016 21:57
Vypadá to nádherně. Do Gruzie mě to nikdy nějak nelákalo, ale když vidím ty obrázky, tak si ji přidávám na svůj seznam vysněných destinací. Je úžasná :)
Odpovědět
 7