Menorca – dovolená pro milovníky krásných pláží, přírody a klidu

13.03 2023|Cestování
Menorca – dovolená pro milovníky krásných pláží, přírody a klidu

Menorca je prvním španělským územím, na které dopadá svit vycházejícího slunce. Zdejší pláže jsou naprosto úžasné a na Středozemí překvapivě prázdné. Na rozdíl od jejich sester Mallorcy a Ibizy na Menorce nenajdete přeplněné hotelové komplexy ani hlučná letoviska plná diskoték. Menorca je protkaná krásnou přírodou a historii, a je zkrátka oázou klidu.

Ostrov Menorca je poměrně malý. Na šířku má 16 kilometrů a na délku 50 kilometrů, takže pokud si půjčíte auto, můžete jej během týdenní dovolené procestovat křížem krážem. Ostrov má rozlohu asi 688 kilometrů čtverečních. Část Menorcy o velikosti 270 kilometrů čtverečních je od roku 1993 biosférickou rezervací UNESCO, která je bohatá na faunu i flóru. V roce 2004 UNESCO rozšířilo svou ochrannou ruku i na široce rozptýlené archeologické naleziště, díky čemuž se daří poměrně účinně bránit výstavbě výškových bytů a hotelových komplexů. Místo toho zde vznikají malebné venkovské hotely tzv. agrotourismos.


Menorca a její historie

Historická stránka ostrova Menorca je pěkně zamotaná. Ostrov byl během staletí formován řadou kolonizátorů. V období starověku patřila Menorca nejdříve Kartágu, později Římu. V roce 1708 ostrov obsadili Britové, pak na chvíli Španělé, pak opět Britové, až konečně v roce 1803 se znovu vrátil do rukou Španělů a tam zůstal až dodnes. Architektonicky je pak Menorca výsledkem dědictví, které zahrnuje secesi, gotiku, baroko a dokonce i gruzínské styly.

Města na Menorce


Mao

Hlavní městem se stalo město na východě ostrova Mahon, které na mapě můžete najít také pod názvem Mao. Dominantou Mahonu je velký přístav, na který je skvělá vyhlídka z centra města, jež je vystavěno ve svahu. Přístav v Mao je druhý nejhlubší přírodní přístav na světě. Prvním je pak Pearl Harbour. V Mahonu též sídlí Rada ostrova Menorca. V historickém centru města najdete řadu pozoruhodných historických budov na kterých se odráží španělský, francouzský i anglický vliv. V historickém centru si určitě nenechte ujít zdejší kostel, náměstí nebo trhy, na kterých najdete vše od suvenýrů, až po místní speciality.

Mahon


Přírodní park Es Grau v Albufera
Nedaleko hlavního města se nachází přírodní park Es Grau. Přírodní park Es Grau v Albufera se rozkládá na 5 hektarech v severovýchodní části ostrova Menorca. Celým parkem prochází stezka Cami de Cavalls. V přírodní rezervaci se nachází velké množství volně žijících živočichů i překrásná flóra. Park se táhne kolem pobřeží, kde můžete objevovat tajemství starých obranných věží a majáků s překrásnou vyhlídkou na moře.Ciutadella

Druhým největším městem Menorcy je Ciutadella, která se nachází na opačné straně ostrova než Mao. Ciutadella je pokládána za jedno z nejhezčích měst ve Španělsku. V Ciutadelle se již projevuje vliv arabské a středověké architektury. Centrum města je tvořeno několika menšími náměstími, kostely, starými kláštery, uměleckými galeriemi, obchody i restauracemi. Určitě si nenechte ujít starý přístav, který se nachází pod starými hradbami. Dále pak osmimetrovou bronzovou sochu koně, který symbolizuje zdejší slavnosti rytířů, které se tradičně konají každý červen nebo katedrálu, jež stojí na základech mešity Moors. Stavba katedrále byla započata ve 13. století. Starověkou vstupní bránou do města byla Placa d´Alfonso III. Určitě vás zaujme i osmiboká věž Castell de Sant Nicolau ze 17. století, která označuje vstup do přístavu. Na náměstí Place des Born se vyfoťte u obrovského obelisku, který připomíná padlé při útoku pirátů v roce 1558. Jedním z nejstarších kostelů je L´Església de Sant Francesc. Pokud vám zbude chvilka, zajděte se od centra podívat k pobřeží na zajímavé skalní útvary a starobylý maják.


Naveta des Tudons
Po cestě do Ciutedelly se zastavte u Naveta des Tudons, což je slavná prehistorická hrobka ve tvaru lodi, která byla postavena z velkých čtvercových kamenů. Během vykopávek v 70. letech zde byly nalezeny kosterní pozůstatky asi 100 lidí, keramika, bronz a mnoho dalšího. Podle testů pocházely nálezy z roku 1400 před naším letopočtem.

Naveta des Tudons


Alaior

V centru ostrova Menorca se nachází malebná vesnička Alaior, která byla vystavěna kolem hlavního kostela. Vesnička plná historických budov je idylické místo pro pěší turistiku. Čekají na vás malé obchůdky, kavárny, bary i restaurace. Alaior je tradiční zemědělské městečko, které vyrostlo díky produkci mléka a obuvi. Pokud se sem dostanete, určitě vyzkoušejte typický sýr.

Aloir


Sant Lluis

Asi 2 kilometry od hlavního města Mahon se rozkládá město Sant Lluis, které je známé pro své zátoky s jemným pískem, obklopené útesy. V okolí města naleznete zemědělské podniky s typickou architekturou a talaits - prehistorické megalitické stavby. Okolí je ideální pro cykloturistiku, turistiku nebo vyjížďku na koni. Nedaleko Sant Lluis se nachází mlýn Moli de Dalt. V prehistorické osadě Binissafullet si můžete prohlédnout trosky domů kruhového tvaru.

Es Castell

Britské město Es Castell se nachází 15 minut od letiště a nedaleko od hlavního města Mahon. Es Castell bylo pojmenováno podle pevnosti San Felipe. Bývalé vojenské město bylo založeno Brity v roce 1771. Na každém rohu zde najdete městský erb, který připomíná, jak patron města král Saint George porazil draka. Dnes je to 4. největší město na Menorce. V blízkosti najdete jeskyně, které kdysi používali rybáři a dnes jsou v nich vytvořeny restaurace, bary a obchody. Pokud patříte mezi milovníky zbraní, pak se určitě zajděte podívat do bývalých kasáren Cala Corb, kde sídlí Museu Militar, kde najdete velkou sbírku zbraní a modelů pevností ostrova Menorca.Es Mercadal

Es Mercadal je malé městečko na půli cesty mezi Mahonem a Ciutadellou, asi 30 kilometrů od letiště. Město se rozkládá na úpatí hory El Toro, která je se svými 358 metry nejvyšší horou na ostrově Menorca a nabízí úchvatný výhled na ostrov od severnímu k jižnímu pobřeží. Hora je domovem svatyně Verge del Toro. Na vrcholu se nachází socha Krista s rozpaženými rukami, která nápadně připomíná známou sochu v Brazílii. Městečko Es Mercadal zdobí mnoho trhů, obchodů, malých restaurací a kaváren. Mezi typické speciality města patří dezerty amargos, torro cremat a mandlové sušenky caquinyols.

Výhled z El Toro


Ferreries

Ferreries je malá vesnice, která díky své nadmořské výšce 141 metrů získala titul nejvýše položena obec na Menorce. Zdejší tradiční architektura je skvělým výchozím bodem pro všechny, kteří chtějí objevovat přírodní krásy ostrova Menorca. Určitě si nenechte ujít Algendar Gorge, jednu z nejpozoruhodnějších soutěsek na ostrově, která byla v roce 1998 dokonce zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Kousek od Ferreries se uprostřed velkolepého skalnatého pobřeží nachází malá rybářská vesnice Cala Morell a 20 minut chůze od Ferreries si můžete užít vyhlídka na hoře San Granot.

Cala Morell


Fornells

Fornells je útulné městečko na severu ostrova Menorca. Za návštěvu stojí věž Fornells. Torre de Fornells je jedna z mnoha obranných věží kolem pobřeží ostrova Menorca. Byla postavena v roce 1801. O kousek dál se nachází maják Cavalleria, od kterého je krásná vyhlídka na skalnaté útesy, jež omývá hluboké moře.

Fornells


Pláže na Menorce

Menorca má zhruba 120 oddělených pláží, tedy více než Mallorca nebo Ibiza. Většina těchto pláží zůstává neposkvrněna rozvojem, takže se můžete těšit na přírodní ráj. Menorca se může pochlubit mnoha písčitými plážemi, které většinou omývá klidné a průzračně čisté tyrkysové moře. S čistým svědomím se dá říct, že skoro každá pláž na Menorce je úchvatná. V mnoha částech ostrova najdete skalnaté pobřeží, ze kterého se perfektně pozoruje západ nebo východ slunce.

Cala Macarellla


Mezi nejznámější pláže, které na Menorce najdete, patří Cala Pilar, La Vall, Son Xoriguer, Son Saura, Es Talaier, Cala en Turqueta, Macarella a Macarelleta, Cala Galdana, Cala Mitjana, Cala Trebaluger, Arenal d´en Castell, Son Parc, Cala Pregonda, Cavalleria, Sant Tomas, Binigaus, Cala Escorxada, Cala Fustam, Son Bou, Cala Mesquida Beach, Es Grau, Punta Prima, Binisafuller, Binibeca Beach, Alcalfar, Cala Rafalet

Cala PregondaTuristika na Menorce

Menorca je v sezoně i mimo ni skvělým místem pro turistiku. Celý ostrov je podél pobřeží lemován starověkou stezkou Cami de Cavalls o délce 186 kilometrů. Stezka je rozdělena na 20 různých etap, které mají od 5 do 14 kilometrů. Stezka vede po skalnatých útesech, přes národní přírodní rezervaci i přes ty nejkrásnější pláže. Dobrodruzi ji s batohem mohou projít klidně celou, ostatní si mohou vybrat některý z kratších úseků. Cami de Cavalls se dá zvládnout i na horských kolech. Některé úseky jsou poněkud náročnější, proto je dobré si půjčit opravdu dobré kolo pro horské terény.

Camì de Cavalls


Typické jídlo

Pokud chcete ochutnat nějaké typické speciality Menorcy, pak si určitě nenechte ujít Mahónský sýr známý jako Queso de Mahón-Menorca. Typickým chodem, který si můžete objednat ve vybraných restauracích je humří polévka známá jako caldereta de langosta. K dalším zdejším chodům patší alberginies al forn, polévka Oliaigu nebo Sipia amb fesols, což je rybí plátek s hráškem. Na Menorce se vyrábí i chutné uzeniny. Patří mezi ně Sombrassada, carn-ixua nebo butifarro. Pokud jste spíše na sladké, pak se ptejte po pastissets, amargos, crespells nebo coca bamba. Co se pití týče, pak si poručte zdejší gin.

Caldereta de langosta


Počasí na Menorce

Počasí na Menorce přidává ostrovu na šarmu. Zdejší středomořské podnebí dodává krajině zeleň po celý rok a vody omývající ostrov vás oslní svou sytě modrou barvou. Po celý rok je na Menorce mírné podnebí s průměrnou roční teplotou 17 ºC. Každé roční období však nabízí něco hezkého. Severní vítr Tramuntana činí vysoké letní teploty přijatelnými. Jižní pobřeží ostrova nabízí spoustu pláží a umožňují svým hostům řádně využít nádherné letní počasí. Od června až do září tu prakticky neprší a teploty se pohybují kolem 30 stupňů. Zato podzim je nejdeštivějším ročním obdobím.

BinigaussZima je o něco chladnější a teploměr v průměru ukazuje 11 ºC. Dokonce i během zimního období můžete cestovat po ostrově, objevovat zátoky, písečné duny, suchá koryta řek a rybníků, bažinaté půdy a laguny v oblasti mokřadů. Na jaře se Menorca promění na květinový ráj. Duben a květen jsou nejlepší k malebným procházkám po ostrově. Pole jsou v této době plná žlutých zlatní věncových, bílých kopíček, červených italských vičenců a endemických baleárských rostlin, jež rostou na skalách severního pobřeží ostrova.

Macarelleta


Hotely na Menorce

Na Menorce jsme si vybrali hotel Aquamarina, který nabízí cestovní kancelář Alexandria. Hotel je sice nabízen hlavně seniorům, ale dá se říct, že je ideální i pro rodiny s dětmi a páry. U hotelu je nádherná pláž s klidným a čistým mořem, která je situována v zátoce. Dají se zde půjčit šlapadla i jiné loďky, se kterými můžete prozkoumávat okolní útesy. V hotelu se dá ze 50 euro na den půjčit auto, se kterým během tří až čtyř dnů můžete procestovat křížem krážem všechna hlavní turistická místa. Ubytování i jídlo v hotelu Aquamarina odpovídalo třem a půl hvězdičkám.

Arenal d´en CastellAutor: Jad

Menorca – dovolená pro milovníky krásných pláží, přírody a klidu. Dovolená na Menorce, co si nenechat ujít, počasí na Menorce, pláže, města na ostrově Menorca a pláže
Zajímavosti a novinky

 563 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ