Nejkrásnější národní parky USA

14.04 2015|Cestování
Nejkrásnější národní parky USA

Máte v plánu navštívit Spojené státy americké? Pokud si na tuto otázku odpovíte ano, neměli byste opomenout zavítat alespoň do jednoho z padesáti devíti národních parků USA. Zde jsou naše tipy.

Nejstarší a nejznámější národní park USA

Tímto parkem je světoznámý Yellowstonský národní park, který se rozkládá na území amerických států Wyoming, Idaho a Montana. Jeho vznik je spojen s rokem 1872, což z něj dělá nejstarší národní park na světě. A jaké atrakce nám park nabízí? Není jich málo. V celém parku je 290 vodopádů, okolo 300 gejzírů a stovky termálních pramenů. Park Yellowstone je zajímavý i tím, že jej ročně zasáhne až 2 000 zemětřesení. Na území parku se nachází také jedna věznice.

Úžasnou podívanou vám zajisté poskytne gejzír Old Faithful, který tryská přibližně každou hodinu. Jeho vodní sloupec se mnohdy umí vyšplhat až do neuvěřitelných padesáti šesti metrů. Old Faithful v průběhu pěti minut vystříkne až 30 000 litrů vody. Kromě Old Faithfull zde můžete najít ještě větší gejzír -Steamboat. Na erupci tohoto gejzíru si ovšem můžete počkat 4 dny, ale i 50 let.

Dominantou parku je Yellowstonské jezero, které je pokládáno ze největší ledovcové jezero Severní Ameriky, s rozlohou 355 kilometrů čtverečních. Nachází se ve výšce 2357 metrů a největší hloubka je 91 metrů.Yellowstonský národní park

Milovníci přírody určitě ocení bublající bahnité jámy, horská jezera, kaňony nebo unikátní terasy a kaskády Mammoth Hot Springs, které vznikly v severní části parku právě díky zdejší vulkanické činnosti. Při průzkumu nejstaršího národního parku v USA můžete spatřit mnoho exotické fauny a flóry. Pány tohoto parku jsou majestátní medvědi grizzly a baribalové. Pokud budete mít štěstí uvidíte i bizony americké či jeleny waipiti. V parku si dosytosti užijete kempování, rybaření, okružní prohlídky, projížďky na loďkách i pěší turistiku.

Nejvíce národních parků v USA je na Aljašce a v Kalifornii

Jak na Aljašce, tak v Kalifornii těchto parků mají osm. Nejnavštěvovanějším parkem na Aljašce je Kenai Fjords, a to díky své snazší dostupnosti. V parku Kenai Fjords si můžete prohlédnout jednu z největších ledovcových oblastí v USA - Hartfield Icefield. Typickými obyvateli Kenai Fjords jsou medvědi, losi a velká vodní zvířata jako lachtani, tuleni či mořské vydry. Park Glacier Bay je naopak dostupný jen letecky a velká jeho část byla prohlášena za divočinu. Glacier Bay je působivou přehlídkou ledových a ledovcových útvarů. Pokud jste nadšenými geology, pak je pro vás Glacier Bay to pravé. Park totiž nabízí jedinečnou možnost - zkoumat nejzákladnějších geologické procesy na Zemi.


Kenai Fjords

Dalším známým parkem je Denali, kde se nachází nejvyšší hora USA Mount Mc Kinley. Mount Mc Kinley se může pochlubit úctyhodnými 6200 metry. Park Denali si můžete prohlédnout s průvodcem. Pokud patříte mezi dobrodruhy a odvážlivce, můžete podniknout jednodenní i vícedenní túry do tundry - do království medvědů grizzly, losů, sobů a vlčích smeček. V parku Denali nenajdete žádné turistické trasy. Je jen na vás, kudy se vydáte. Najdete zde 43 zón, ve kterých můžete přenocovat. Nezbytností je perfektní orientace v mapě, dobrá mapa i povinné shlédnutí instruktážního videa, jak se chovat při setkání s medvědem. Zajímavostí národních parků na Aljašce je to, že do řady z nich se nedá dostat po příjezdové cestě. Pokud si tedy chcete pročistit hlavu a zažít to správné dobrodružství, je Aljaška tím pravým.

Denali park


Z Kalifornských národních parků doporučujeme Death Valley nebo-li Údolí smrti, kde se nachází nejnižší bod USA Bat Water, který se nalézá ve výšce 86 metrů pod hladinou moře. Death Valley je nejen nejníže položeným, ale i nejsušším a nejžhavějším místem Severní Ameriky. V Údolí smrti se můžete těšit na poušť, písečné duny, ale i oázy, kaňony, skály a hory. Nejvyšší horou v Údolí smrti 1880 metrů vysoký Telescope Peak.

Údolí smrti


Dále pak národní park Seguoia, kde se můžete projít pod korunami stromů dosahujících výšky až 80 metrů. Známým parkem, hlavně pro horolezce, je národní park Yosemity, ve kterém se nachází velmi oblíbená stěna El Captain. Nejmladším parkem v Kalifornii, a zároveň v celých Spojených státech, je národní park Pinnacles.

Park Yosemity


Kalifornský park Pinnacles vás bude fascinovat na první pohled. Jeho dominantou jsou skalní věže, útesy a hradby, které se ani trochu nepodobají okolním pohořím. Masivní monolity, kaňony s kolmými stěnami, a suťovité jeskyně dokládají miliony let erozí a pohybu tektonických desek. Ideálním obdobím pro návštěvu parku Pinnacles je jaro nebo podzim, protože v letních měsících je tady intenzivní žár a vysilující horko.

PinnaclesAutor: Kolja

Chystáte se do národního parku v USA? Tady jsou naše tipy, které národní parky v USA navštívit. Jedním z nejznámějších národních parků v USA je Yellowstonský...
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ