Amalfinské pobřeží - italský ráj

10.05 2015|Cestování
Amalfinské pobřeží - italský ráj

Tento kout italské Kampánie byl už nejednou označen za jedno z nejnádhernějších míst na světě. Návštěvníci, kteří zde stráví více než jeden, či dva dny, mají často problém zase odjet.

Odjakživa sem mířili básníci i milionáři zdaleka, aby mohli na vlastní oči spatřit a pocítit legendární místa jako legendární městečko Positano, středověké město Amalfi, romantické horské městečko Ravello a starověké Paestum se svými třemi proslulými řeckými chrámy. Amalfinské pobřeží si zkrátka získá každého.

Amalfinské pobřeží se zalíbilo už ve starověku Řekům

Dnes dělá z této oblasti místní nádherné scénické kouzlo jednu z top destinací, kam míří například malíři z celého světa. Od roku 1997 je také Amalfinské pobřeží zapsáno na seznamu UNESCO jako Světové památkové centrum. Jde také o jednoznačného favorita pro čerstvé novomanžele, kteří hledají ideální místo pro svatební cestu. Smyslností a romantikou to tady totiž doslova hoří.

Různé legendy se o tom, kdo Amalfinské pobřeží kolonizoval jako první, liší. Podle všeho však byli vůbec prvními místními osadníci Řekové, kteří v jižní části území založili město Paestum. Když ve 4. století šlo s Římskou říší do tuhého, Římané z města utekli a ponechali jej svému osudu. I přes časté nájezdy Lombardů, Saracenů a dalších národů, které pokukovaly po snadné kořisti, vznikla na tomto území ve středověku známá námořní Amalfinská republika.

Amalfinské pobřeží


Mocné středověké obchodní centrum

Ta si udržela své dominantní postavení až do 11. století, kdy začali jižní Itálii ve velkém obsazovat Normané. Do roku 1300 se Neapol, hlavní město tehdejšího Neapolského království, stala dominantním centrem celého regionu a zůstala jim až do sjednocení Itálie v polovině 19. století. Konec 19. století znamenal velký rozvoj turismu, díky čemuž vznikla slavná dvouproudá silnice lemující Amalfinské pobřeží známá formálně jako Strada Statale 163.

Podél této pobřežní cesty dlouhé asi 40 kilometrů, která se táhne ze Sorrenta do Vietri, postupně vznikla asi tisícovka překrásných vyhlídek, na kterých se návštěvníci houfně zastavují a obdivují dech beroucí výhledy na hluboké rokle, zátoky plné křišťálově čisté vody a nádherné nadčasové vesničky, které se podél nich táhnou a dodnes si udržují své romantické historické kouzlo.

Terasa nekonečnosti


Turisté většinou nevědí, co navštívit dříve

Zcela zaslouženě patří mezi nejslavnější klenoty tohoto pobřeží města Positano, Amalfi a Ravello, ale opravdoví cestovatelé navštíví i méně známé, avšak neméně krásné satelity Conca dei Marini, Furore, Atrani, Scala a Cetara. Zejména během turistické sezóně narazíte zpravidla v každém městě podél Amalfinského pobřeží na hlouček autobusů a davy turistů. Jakmile ale vyrazíte na venkov, zjistíte, že se zde od středověku příliš mnoho nezměnilo – horské svahy stále okupují terasovité sady, kde místní pěstují citrusy, olivy, víno a pasou skot a mořská hladina je vždycky posetá malými červenými, bílými a modrými tečkami, které reprezentují lodě místních rybářů.

Vesničky ležící ve vyšší nadmořské výšce, kterým zpravidla dominují špičky věží místních „chiese“ (kostelů), jsou doplněny na sobě naskládanými malými kamennými domky, mezi kterými se klikatí úzké cestičky. Z nich do všech stran vybíhají bývalé oslí horské stezky a serpentiny tvořené kamennými shodami, které zpravidla vedou k vyhlídkám, které vás zanechají v naprostém úžasu. O těchto kamenných horských stezkách byly složeny celé písně a někteří „costieri“ (místní obyvatelé) je údajně počítají místo ovcí, když nemohou usnout.

Pobřeží


Nezapomenutelné pláže

Když dáme dohromady všechny přírodní krásy tohoto regionu, není žádným překvapením, že se zde nacházejí nejkrásnější pláže na světě. Křišťálové laguny vyplněné smaragdově zelenou vodou, útesy plné jeskyní a bílé sluncem zalité vesničky překypující květinami i klid a pohoda, s jakou místní žijí, dokáží okouzlit a uhranout každého.

Větší města jako Positano jsou bez problémů dostupné, ale ty nejkouzelnější místa zpravidla leží schované v klikatících se zátokách a vysoko se táhnoucích útesech. Jedním takovým místem je například Vallone di Furore, drobná pláž pod stejně drobnou vesničkou. Kombinace její slávy a toho, jak malá je, způsobily to, že získat zde lehátka na slunění a slunečník vás vyjde na celých 10 euro.

Pláž Positiano


Existují nicméně i jiné nádherné malé pláže, na které vás po domluvě mohou zavést místní v Positanu nebo Amalfi, kteří tyto služby nabízejí – ceny se liší podle toho, zda jde pouze o odvezení na místo (a následné vyzvednutí a přivezení zpět do města) s tím, že program i stravu si musíte zajistit sami, nebo o celodenní exkurze včetně oběda.Amalfinské pobřeží

Příliš mnoho optimismu škodí

Ani Amalfinské pobřeží samozřejmě není bezproblémovým rájem na zemi. Při jízdě podél pobřeží mohou být některé úseky potenciálně nebezpečné, zejména pokud rádi porušujete předpisy. Hornatost celé této oblasti zase zaručuje, že si do sytosti všude užijete nikdy nekončících schodů a zároveň určitě zažijete několik stresových chvil při hledání parkování, kterého je zde jako šafránu. Dobře si také rozmyslete jarní výlet do této oblasti, neboť zde velmi často prší. Za pobyt v takto neposkvrněné kráse však všechny tyto drobné neduhy bez diskuze stojí.


Zdroj: Fodors.com

Tento kout italské Kampánie byl už nejednou označen za jedno z nejnádhernějších míst na světě. Návštěvníci, kteří zde stráví více než jeden, či dva dny, mají často problém ...
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ