5 nejkrásnějších geologických zázraků světa

10.01 2016|Cestování
5 nejkrásnějších geologických zázraků světa

Pokud hledáte netradiční cestovatelské destinace s objekty, které vám vezmou dech, pak přijměte naše pozvání na cestu za 5 nejkrásnějšími geologickými zázraky.

1. Sopečná hora Erebus

Na nejchladnějších kontinentu Antarktidy se nachází sopečná hora Erebus, která je pokrytá stovkami ledových věží. Věže se nachází v nadmořské výšce 20 metrů a neustále vypouštějí pátu. Když pára zmizí v chladu, vnitřní stěny věží rostou do výšky i do šířky. Tyto geologické útvary Země
jaou podobné jako věže na planetách Mars, Saturnu, Jupiteru nebo na Neptunu. Tato neustále aktivní sopka je další zázrak přírody, kde se spojuje oheň a let. Naposledy sopka Mount Erebus vybuchla v roce 1978.
2. Jeskyně Red Flute

Jeskyně Reed Flute se nachází v autonomní oblasti Číny Guangxi a patří ke známé turistické atrakci. Přírodní vápencové jeskyně jsou plné úžasně bizarních rampouchů a kamenných útvarů, které díky barevným a světelným efektům vypadají jako z pohádkové říše. Jeskyně byla pojmenována na počest rákosí, které se nachází mimo jeskyni, a které se používá k výrobě hudebních fléten. V jeskyních se dochovaly nadpisy z dobb dynastie Tchang, která se datuje do roku 792 n.l.3. Čokoládové vrchy - Chocolate Hills

Na více než 50 čtverečních kilometrech v provincii Bohol na Filipínách se nachází geologické míso s názvem The Chocolate Hills nebo-li Čokoládové vrchy. Nejedná se o kopce čokolády, ale přírodní útvary, které jsou třetí národní geologickou památkou na Filipínách a jsou dokonce vyobrazeny na vlajce provincie Bohol. Jejich svahy jsou porostlé trsy tvrdé trávy, které v období sucha od února do května tak zeschnou, že se kopce zbarví do čokoládova. Po přívalech vydatných tropických dešťů se kopce opět zazelenají. Chocolate Hills mají dokonalý, jednotný tvar a jejich výška se pohybuje mezi 30-50 metry. Na zmíněné ploše se nachází 1268 těchto kopců.

Čokoládové vrchy


Původ kopců zatím nebyl vysvětlen. Podle jedné verze je při sebedestrukci vytvořila aktivní sopka. Ostrované z Boholu mají pro původ Čokoládových vrchů jiné vysvětlení. Podle jedné pověsti vděčí vrchy za svůj vznik neopětované lásce. Obr Arogo vášnivě miloval krásnou pozemšťanku Aloyu a rozhodl se ji unést. Ona však jeho dvoření odmítala, chřadla a nakonec zemřela. Zarmoucený obr se nedokázal se smrtí milované ženy smířit a chtěl svůj smutek vyplakat. Čokoládové vrchy jsou zkamenělé slzy nešťastného obra.
4. Kamenný les v Tsingy de Bemaraha

Tsingy de Bemaraha je přírodní rezervace na Madagaskaru, která je zapsána na seznam světového dědictví UNESCO a kde můžete vidět Kamenný les.Kamenný les se skládá z vysokých a širokých vápencových útvarů ve tvaru věží, které se rozkládají na rozloze 666 čtverečních kilometrů. Z dálky připomínají stromy. Kamnný les osídlily unikátní druhy zvířat, jako je například bílý lemur kata.5. Oko Sahary

V saharské poušti v Mauritánii se nachází jeden z nejúžasnějších geologických divů s názvem Oko Sahary, který je často nazýván jako Richat. Ve středu holé země můžete vidět formaci podobnou terči, s průměrem 50 km. Posádky vesmírných lodí dokonce používají Oko Sahary jako vodítko.
Původně se předpokládalo, že Oko Sahary vzniklo pádem meteoritu na Zemi. Ale teď se vědci domnívají, že Oko Sahary vzniklo z usazenin a dalších hornin, které byly stlačeny do geologického dómu tlaky magmatu. Celé Oko je hodně zvětralé, zblízka proto vůbec nepřipomíná onu majestátní strukturu, jež je vidět z vesmíru. Usazeniny jsou různě staré – ve středu oblasti až 2,5 miliardy let, na okrajích „jen“ půl miliardy roků. Vědci však zatím neodhalili příčinu magmatických procesů, díky nimž Oko vzniklo.

Autor: Jad

5 nejkrásnějších geologických zázraků. Pokud hledáte netradiční cestovatelské destinace s objekty, pak přijměte naše pozvání na cestu za 5 nejkrásnějšími geologickými zázraky.
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ