Kapverdy - 10 míst, které musíte během dovolené navštívit

10.03 2019|Cestování
Kapverdy - 10 míst, které musíte během dovolené navštívit

Kapverdské ostrovy jsou plážovým rájem pro zamilované páry i dobrodruhy. Kapverdské pláže se zářivě bílým pískem se táhnou podél tyrkysově modrého moře na míle daleko a na některých místech můžete mít pocit, že jste se ocitli na opuštěném ostrově uprostřed Karibiku. Pokud jste o Kapverdách nikdy nepřemýšleli, následující řádky vás přesvědčí o tom, že to byla chyba.

Kapverdské ostrovy, místně známé jako Cabo Verde - Zelený mys, jsou tvořeny z 10 hlavních ostrovů, které jsou roztroušeny asi 500 kilometrů od pobřeží Senegalu. Kapverdy jsou známé pro své teplé tropické klima, sopečné ostrovy, sněhobílé pláže, krásné moře, skvělé hudebníky a vynikající kuchyni.

Kapverdské souostroví bylo neobydlené až do 15. století, kdy jej objevili a kolonizovali portugalští průzkumníci. Během 16. a 17. století ostrovy prosperovaly, díky čemuž přitahovaly obchodníky, lupiče i piráty. Konec otroctví v 19. století vedl k hospodářskému poklesu a emigraci. V roce 1975 získaly Kapverdy nezávislost a od té doby na Kapverdách panuje stabilní zastupitelská demokracie a ostrovy zůstávají jednou z nejvíce rozvinutých a demokratických zemí v Africe. Země se věnuje cestovnímu ruchu a zahraničním investicím. Žije zde směs obyvatel portugalského a afrického původu. Je jich zhruba půl milionu. Většina z nich mluví jazykem zvaným Crioulo, což je směs portugalského a západoafrických jazyků.Kapverdy

Počasí na Kapverdách

Kapverdy mají stabilní tropické klima po celý rok. Jsou sice chladnější než většina ze zbytku západní Afriky, ale i tak se tam průměrná denní teplota pohybuje v rozmezí od 20 do 28 stupňů. Vyšší teploty můžete na ostrovech očekávat od května do listopadu. Pro naše turisty je tu však dost teplo na dovolenou a koupání po celý rok.

Trochu chladnější počasí tu můžete pocítit v zimě od prosince do března. Ale i tak to má do naší zimy daleko. Horký písečný vítr Harmattan a Saharské písky zde společně působí od listopadu do března. Většina dešťů zde spadne v období od konce srpna do začátku října. Nejrušnější sezóna na Kapverdských ostrovech probíhá od listopadu do dubna, kdy suché a teplé počasí naláká mnoho Evropanů, kteří chtějí uniknout před zimou.

Kam se vydat na Kapverdách

Kapverdy jsou oblíbenou destinací zejména pro ty, kteří hledají klid, dobrodružství a teplo. Pokud se chcete dostat mimo vyšlapané cesty a turistická střediska, pak budete muset vynaložit trochu více úsilí a vydat se na vlastní pěst na vzdálenější ostrovy, protože většina zajímavých míst je po nich roztroušena. Kriminalita na Kapverdách je velmi nízká a lidé jsou zde velmi přátelští, proto z cestování po ostrovech nemusíte mít příliš obavy.

1. Santa Maria

Velká část charterových letů letí často rovnou až na ostrov Sal. Nejčastějším turistickým cílem na ostrově je městečko a pláž Santa Maria. Mnozí z milovníků pláží zůstávají pouze na této 8 kilometrů dlouhé pláži, což je rozhodně škoda, protože ostatní ostrovy mají také co nabídnout. A rozhodně toho není málo. Ostrov Sal je mimo jiné jeden z nejrozvinutějších ostrovů, který je na turisty velmi dobře připraven.

Santa Maria


2. Santiago

Santiago je největším a nejlidnatějším ostrove Kapverdských ostrovů. Hlavní město Praia je docela hektické, což může být pro ty, kteří předtím cestovali po Africe, trochu šok. Ve městě je dobrý trh se zeleninou a spousta historie, která zahrnuje i piráty a Charlese Darwina. Nejlepší pláží na ostrově Santiago je bezesporu Tarrafal.

Tarrafal


Určitě si nenechte ujít historické město Cidade Velha, které je zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO a najdete jej asi 15 km od Praia.


Cidade Velha

3. Boa Vista

Hlavním lákadlem ostrova Boa Vista jsou jeho 55 kilometrů dlouhé pláže, které mají i při odlivu a přílivu neuvěřitelně čisté moře. Nejčastějšími návštěvníky pláží bývá často jen pár koz. A není divu, když je na ostrově méně než 10 hotelů. Pokud hledáte klid, romantiku a relax, pak je pro vás Boa Vista tím pravým místem. Jednou z nejlepších pláží na ostrově Boa Vista je pláž Santa Monica, na které najdete typickou rezavějící loď, která zde ztroskotala v roce 1968. Za prozkoumání rozhodně stojí i sopečné vnitrozemí ostrova, které si skvěle užijete, pokud si půjčíte 4x4 čtyřkolky. Posledním zajímavým tipem, je vzrušující noční noční prohlídka východních a jižních pláží, na kterých každý rok hnízdí tisíce karet obecných.Santa Monica

4. Pico do Fogo

Pico do Fogo je stratovulkán na ostrově Fogo. Jedná se o nejvyšší horu Kapverd. Dosahuje výšky 2829 metrů nad mořem. Sopku obepíná 9 kilometrů široká kaldera, která představuje zbytek staršího vulkánu Monte Armarelo, jehož vrchol se rozpadl při erupci. Její stěny dosahují výšky až 1 km a je otevřená směrem na východ. Leží v ní i kráter, který je aktivní již od dob portugalské kolonizace ostrova.

Pico do Fogo


5. Buracona

Buracona ja malá zátoka, která se nachází v severozápadní části ostrova Sal, asi 5 kilometrů od obce Palmeira. Buracona slouží jako přírodní koupaliště s kouzelnou tyrkysově modrou vodou. Součástí zátoky je i Blue eye - krásná podvodní jeskyně, ve které sluneční paprsky vytváří pomyslné "modré oko". Blue eye je oblíbenou destinací potápěčů, kterým je k dispozici nádherný jeskynní systém. Hned vedle "Modrého oka" si můžete zaplavat v přírodním lávovém bazénu. Pozor ovšem, ve větrném počasí to může být nebezpečné. Nadšení rybáři se mohou o několik set metrů dál na sever přidat k místním obyvatelům a chytat ze strmých útesů ryby.


Buracona

Když už budete v Buraconě, určitě navštivte i rybářské městečko Palmeira, které je typické pro své barevné roztomilé domy. V jižní části Palmeiry, naproti dokovací stanice je dlouhá písečná pláž, kde skoro nikdo není. Prázdná a opuštěná pláž přímo vybízí k procházce pod typickými africkými stromy. Pokud se vydáte podél pobřeží asi 1,5 km na jih, dostanete se do Fontony, malé vesnice, která je oázou zeleně uprostřed pouště. K dispozici vám bude pěkná opuštěná pláž Fontana, kde tu a tam můžete spatřit nějakého nudistu.

6. Monte verde

Monte Verde nebo-li Zelená hora je nejvyšší hora na ostrově Sao Vicente. Hora se nachází 8 kilometrů na východ od města Mindelo. Monte Verde je součástí přírodního parku, který se může pochlubit 93 inventarizovanými rostlinnými druhy, z nichž 17 je na seznamu ohrožených druhů. Z Monte Verde je překrásný výhled na celý ostrov, včetně Baia das Gatas a města Mindelo. Za pěkného počasí můžete z hory vidět i ostrovy Santa Luzia a Santo Antao.Monte Verde

7. Kráter Cova

Jedním z nejpůsobivějších kráterů na Kapverdách je kráter Cova na Santo Antao. Cestou do kráteru můžete zažít příjemné dobrodružství ve zdejší divoké přírodě, které vyvrcholí úchvatnou vyhlídkou z okraje vrcholu kráteru.


Santo Antao

8. Solné doly Pedra Lume

Ostrov Sal je dobře známý pro své solné doly. Solné doly se nacházejí v docházkové vzdálenosti od města Santa Maria. Nejznámější a největší z dolů se jmenuje Pedra Lume. Na solný důl v Pedra Lume je stále krasný pohled. Uvnitř prostoru máte dokonce možnost koupat se nebo plavat v jednom ze solných rybníků. V solné vodě můžete zažít pocit, jaké to je plavat bez námahy. Můžete se k němu dostat turistickým autobusem i pronajatým autem či motocyklem. Poblíž solného dolu se rozkládá malé městečko Pedra Lume s restaurací, pláží a malým přístavem.

9. Žraloci a velryby

Pokud chcete spatřit žraloka v reálné blízkosti, pak se vydejte na místo Rifes da Parda, které je též známé jako Baia da Parda. Baia da Parda se nachází v blízkosti Pedra Lume a je známé tím, že žraloci zde plavou ve vzdálenosti pouhých 3 metrů od břehu. Je to opravdový zážitek. Na ostrově Boa Vista zase můžete v určitých obdobích roku pozorovat delfíny, velryby a manty.
10. Ráj vodních sportů

Kapverdské ostrovy jsou oblíbenou destinací potápěčů i milovníků vodních sportů. Asi nejvyhledávanější atrakcí pro potápěče je vrak Santo Antao, který leží pouhých 10 metrů pod hladinou. Okolí vraku i vrak samotný je domovem murén, velkých pěticípých hvězd, žraloků a dalších úchvatných mořských živočichů. Dvojkou na pomyslném potápěčském žebříčku je

Vodní sporty


Farol Fundo - velká korálová zeď, která je domovem tisíců druhů barevných ryb i želv. Co se vodních sportů týče, tak nejlepší místem pro kite surfing a windsurfing je Costa de Fregata na ostrově Sal. Skvělé podmínky ovšem nabízejí i další ostrovy.


Potápění u Farol Fundo

Autor: Jad

Kapverdy - 10 míst, které musíte navštívit během dovolené. Kapverdy jsou rájem pro zamilované i dobrodruhy. Pláže na Kapverdách vás uchvátí
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Dáša|02.03 2018 15:22
děkuji mnohokrát za tento článek! za jeho obsáhlost, vrátila jsem se před týdnem a Kapverdy jsou opravdu ráj, chybí mi trochu zmínka o hotelech. Navštívila jsem díky vám solný důl sama, díky domorodcům. Hezký den. Dagmar.
Odpovědět
 2