Malaga: 10 míst, které musíte navštívit

14.07 2016|Cestování
Malaga: 10 míst, které musíte navštívit

Španělská Málaga je jedním z nejstarších středomořských přístavů. Město na jihu Španělska, založené v 8. století před naším letopočtem, má pestrou minulost, která se projevila v celé řadě fascinujících historických památek. Kromě historie nabízí Málaga také nádherné scenérie Costa del Sol, skvělé počasí i dech beroucí pláže.

Listové palmy lemují přímořské promenády a tropická vegetace kvete po celém městě. Starobylý svět Málagy vás okouzlí svou tajemnou atmosférou a fascinující historií. Prozkoumejte kouzelné starobylé uličky plné tapas restaurací, typických kaváren, obchůdků a butiků. Projděte se podél přístavu a nezapomeňte se zastavit v restauraci na nábřeží, kde si dopřejte chutné mořské plody upravené na španělský způsob.
Pláže v Malaze

Pokud do Málagy přijedete na letní dovolenou, pak vás určitě budou zajímat zdejší pláže. Deset minut od centra v Paseo Pablo Picasso se rozkládá 1200 metrů dlouhá městská pláž Playa de la Malagueta s černým pískem a dobrou občanskou vybaveností. Vedle El Candado Marina se nachází pláž Playa Palo, která je ideální na plachtění, potápění i plavání. Skládá se z mnoha malých zátok. Má výbornou atmosféru i plážové vybavení.

Městská pláž Playa Huellín se nachází na promenádě pojmenované po Antoniu Banderasovi. Velmi oblíbenou pláží v Malaze je Playa Las Acacias s šedým a jemným pískem, která je rozdělena písečnými zátokami s dlouhými skalnatými vlnolamy. Je oblíbená především u mladých lidí. Pokud dáváte přednost klidnějším a osamocenějším plážím, pak zkuste 30 mil vzdálenou Playa Torrox, která je sice jen 300 metrů dlouhá, ale zato velmi klidná. Asi 4 km dlouhá pláž playa Benajarafe ve Velez Málaga je pokládána za nejlepší pláž v Malaze. Playa Almayate Bajamar je 4 kilometrovým pásem pláže pro nudisty.

1. Alcazaba de Málaga - starý maurský hrad

Pevnost maurských králů byla postavena v 9. století na troskách římské bašty. Muslimští vládci vládli z této citadely v Malaze po několik staletí. Pevnost byla strategicky postavena na hoře Gibralfaro. Má tři obvody hradeb a 110 hlavních věží. Některé z věží si můžete dokonce prohlédnout. Vstup je povolen na Torre de la Vela, Arco de Cristo nebo do impozantní Torre del Homenaje.

Dnes v Alcazaba de Málaga sídlí dvě muzea, ve kterých je shromážděna vynikající sbírka obrazů od místních umělců z 19. století, i renomované kusy španělských umělců, jako jsou Muñoz Degrain, Enrique Jarabá, Joaquin Sorolla, a Salas. V muzeu můžete obdivovat také dvě první díla samotného Picassa.

Archeologické muzeum v Alcazaba de Málaga pak vystavuje římské památky, sbírku hispansko-arabské keramiky a modely hradů. V blízkosti Alcazaba de Málaga, na západní straně hory Gibralfaro leží Teatro Romano - ruiny starořímského divadla z doby Augusta. Příležitostně se zde konají i venkovní divadelní představení.2. Katedrála

Od Plaza de la Marina, Calle Larios Molina se dostanete do Starého města, kterému dominuje katedrála. S fasádou se dvěma věžemi stojí tato grandiózní budova ze 16. století na místě dřívější mešity. Na první pohled vás oslní jemně propracovanými detaily interiéru i svou prostorností. Třetí kaple v jižní lodi s názvem Capilla del Rosario je ozdobena obrazem Panny Marie se svatými od Alonsa Cano. V první kapli vpravo s názvem Capilla de los Reyes najdete postavy katolických monarchů od Pedra de Mena. V této kapli se nachází také soška Panny Marie, kterou sebou vozili při svých taženích Ferdinand a Isabella.

Moderní oltář v Capilla Mayor pochází z roku 1580. Na první pohled zaujme nádherně vyřezávanými stánky ze 17. století. Obdivovat můžete 40 vyřezávaných dřevěných soch světců od Pedra de Mena a José Micaela. Určitě si nenechte ujít výstup do 86 metrů vysoké severní věže, ze které se vám naskytnou nádherné panoramatické výhledy.

Po návštěvě katedrály si určitě vychutnejte prohlídku Starého města, které vás okouzlí spleti úzkých středověkých uliček a tichých náměstí. Mnoho z atmosférických ulic je lemováno originálními butiky, kavárnami a typickými tapas restauracemi. V samém srdci Starého města se rozkládá Plaza de la Constitución, která je hlavním centrem Málagy.

Katedrála


3. La Concepcion Jardin Botanico - Botanická zahrada

Botanické zahrady La Concepcion byly vytvořeny v roce 1855 markýzem z Loringa. Tyto nádherné pozemky překypují středomořskou, tropickou a subtropickou flórou. Rostlinné druhy v botanické zahradě pocházejí z celého světa. Kolekce několika různých zahrad La Conception nabízí výjimečnou rozmanitost krajiny. Tyto historické zahrady pokrývají tři hektary zahrad v romantickém stylu, které jsou plné neobvyklých druhů tropických rostlin a exotických květin.

Okolní historické zahrady mají přes 23 hektarů, které jsou rozděleny na různé expozice, jako Místní rostliny, Cesta kolem světa z 80 stromů a podobně. Ibišková cesta je květinová cesta, která vede k severnímu konci zahrady. Gonzalez-Andreu Garden představuje více než 50 rostlinných druhů ze Šalamounových ostrovů, Polynésie, Číny, Japonska, Austrálie, Brazílie a Mexika. Půvabným místem k relaxaci je Wisteria Arbor, která je rozkvetlá koncem března a začátkem dubna.

Zkoumáním zahrady můžete strávit i několik hodin. Různé tématické pěší okruhy jsou navrženy tak, abyste mohli prozkoumat rostliny různých typů. Lesní cestu například tvoří svěží lesy a trasa Viewpoint zahrnuje senzační výhled na město. Mezi klenoty botanické zahrady patří trasa La Conception, která zabere asi hodinu a půl chůze přes lávky, kolem vodopádů,
rybníků, unikátních palem, až k muzeu.
4. Castillo de Gibralfaro

Na kopci Gibralfaro, ještě výš než Alcazaba, stojí hrdě Castillo de Gibralfaro - další středověká maurská pevnost. Hrad postavil kalíf Cordoby Abd-al-Rahman III. v 10. století na místě fénického majáku. Název je odvozen od slova Gebel-faro, což v překladu znamená skalní maják. Sultán Granady Yusef I. na začátku 14. století pevnost přestavěl, přesto je Castillo de Gibralfaro nejvíce známý kvůli tříměsíčnímu obléhání katolickými monarchy Ferdinandem a Isabellou.

Ačkoliv je velká část pevnosti v troskách, místo je oceňováno kvůli ohromujícímu panoramatu a historické hodnotě. Z vrcholku pevnosti můžete pozorovat přístav Málagy i klidné pobřeží Středozemního moře. Nejlépe se dochovaly obrovské staré hradby, které se zvedají až k lesu. Uvnitř hradeb jsou pozůstatky budov a nádvoří v typické islámské architektuře.

Vysoko na hoře Gibralfaro, v blízko Castillo al Alcazaba se nachází vynikající hotel Parador de Málaga Gibralfaro. Tento hotel rozkládající se uprostřed borovicového lesa nabízí luxusní ubytování v maurském stylu s pohodlnými pokoji a střešní terasou s bazénem. Hotel se může pochlubit stylovou restaurací, která nabízí tradiční andaluskou kuchyni.


Castillo de Gibralfaro

5. Rodný dům a muzeum Pabla Ruize Picassa

Tuto atrakci rozhodně musí vidět milovníci moderního umění. Toto muzeum ve Starém městě se nachází v domě, ve kterém se narodil sám Pablo Picasso a je tam vystaveno 233 Picassových obrazů.

Rozsáhlá kolekce představuje celou škálu Picassova života a umělecké kariéry, od nejranějších studií až po jeho revoluční umělecké inovace. Sbírka obsahuje umělecká díla vytvořena v letech 1892 až 1972, která odrážejí širokou škálu technik i stylů, které Pablo Picasso ovládal. Sbírka zahrnuje portréty, zátiší, krajiny i akty. Mezi nejobdivovanější díla patří Matka a dítě (1921), Acrobat (1930), Žena se zvednutými pažemi (1936), Zátiší s lebkou a třemi mořskými ježky (1947), Sedící Jacqueline (1954) nebo Mušketýr s mečem (1972).Muzeum Pabla Picassa v Malaze

6. Bazilika Nuestra Señora de la Victoria

Bazilika Nuestra Señora de la Victoria se nachází severně od Picassova muzea a dostanete se k ní přes ulici Calle de la Victoria. Tento barokní kostel ze 17. století je jedním z nejvýznamnějších kostelů na Malaze. Tato chráněná památka stojí na místě, kde katoličtí monarchové obléhali Málagu během Znovudobytí. Kostel se pyšní svatyní Panny Marie Vítězné s obrázkem Virgen de la Victoria, patrona města, z 15. století. Obraz byl darem císaře Maxmiliána I králi Ferdinandovi. Mezi obrazy a sochami se nachází dvě důležité sochy od Pedra de Meny.

7. Museo de Artes y Costumes Populares - muzeum umění a kostýmů

Toto okouzlující muzeum se nachází ve Starém městě Málagy. Sídlí v typické andaluské budově ze 17. století. Architektura budovy odhaluje maurské prvky, jako jsou bílé stěny, islámské obkládání, centrální nádvoří a příjemná zahrada. Muzeum

Museo de Artes y Costumes Populares poskytuje zajímavý vhled do místní kultury a seznámí vás s řemeslnými výrobky a folklórem regionu. Muzeum se může pochlubit širokou škálou výstav všeho možného, od starožitného kuchyňského vybavení a lovných zbraní, až po ručně vyráběnou keramiku a kroje. Pokud vás zajímají tradice Málagy, pak si muzeum určitě nenechte ujít.


Museo de Artes y Costumes Populares

8. Mercado de Atarazanas - tržnice

Boční ulička Alameda vede na sever do Mercado de Atarazanas - historické městské tržnice. Vstup do tržnice zdobí podkovovitá islámská brána ze 14. století, která je poslední zbývající částí staré maurské loděnice. Po vstupu do prostorné budovy tržnice se vám naskytne pohled na rušnou scénu, kde prodejci prodávají čerstvé ovoce, zeleninu, ryby, maso a sýr.

Nejideálnější čas na návštěvu je ráno, když dorazí čerstvé ryby. Nejnápadnějším rysem interiéru tržnice je vitrážové okno, které vyobrazuje historické památky Málagy. O pár kroků dál od tržnice se nachází ulice Calle Marques de Larios, která je lemována mnoho butiky se šperky, oděvy a obuví, kavárnami, cukrárnami a obchody se suvenýry.Mercado de Atarazanas

9. Semana Santa - Svatý týden

Málaga je známa svými extravagantními a velkolepými oslavami, které se nazývají Svatý týden. Fantastické náboženské procesí během těchto oslav doslova postaví město na nohy. Tradice Svatého týdne je starší než 500 let a vznikla v dobách Znovudobytí. Oslava potěší všechny smysly. Živé lidové skupiny roztančí lid melodiemi flamenca. A tisíce kajícníků osvítí ulice svíčkami, které nesou v průvodu.

Na ulici Calle Muro se nachází Museo de la Semana Santa - muzeum Svatého týdne, které sídlí v nemocnici de San Julián ze 17. století. V muzeu najdete 150 různých exponátů v tematických kategoriích, jako jsou sochy, obrazy a podobně. Můžete se těšit na rozsáhlou sbírku náboženských postav, krojů a symbolů používaných během Svatého týdne.


Semana Santa

10. Centro de Arte Contemporáneo - Centrum současného umění

Toto špičkové muzeum současného umění zobrazuje výjimečnou sbírku umění z 20. století od roku 1950 do současnosti. Díky své prostorné a světlé výstavní síni muzeum může prezentovat umělecké díla v tom nejlepším světle. V muzeu se pravidelně střídají různé výstavy. Vystavují tam umělci jako Louise Bourgeois, Ólafur Eliasson, Damien Hirst, Julian Opie, Thomas Ruff a Thomas Struth. Muzeum zajímá především o španělské umění vytvořené od roku 1980, hlavně pak od umělců jako jsou Juan Muñoz, José María Sicilia, Miquel Barceló a Juan Uslé.Centro de Arte Contemporáneo

Autor: Jad

Malaga: 10 míst, které musíte navštívit. Dovolená v Malaze je skvělým zážitkem. Podívejte se na 10 míst ve městě Malaga, které musíte navštívit. Malaga pláže.
Zajímavosti a novinky

 507 
  Komentáře ( 4 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
zanetka|14.10 2019 15:02
díky za tip
Odpovědět
 -1 
zanetka|16.10 2019 11:14
 Dočetla jsem se, že Malaga nabízí ty nejkrásnější pláže v celém Španělsku a dle tohoto článku usuzuji, že to nebude jedíná přednost tohoto města. Moc mě okouzlilo a příští rok jej určitě budu muset navštívit
Odpovědět
 2 
dajvi|22.10 2020 23:17
Mrzí mě, že každý zkopírovaný název do mapy v sobě obsahuje URL adresu. Je to velice obtěžující. Další obtěžující jsou nepřesné názvy - taková zpatlanina španělsko českého jazyka, která se pochopitelně nedá najít ani v googlemaps, ani mapy.cz
Odpovědět
 2 
Adam|26.10 2021 13:37
To kopírování odkazu je blbé, nechápu proč to tak je, asi nějaká chyba o které se neví. Ale jinak si dovolím nesouhlasit, cokoliv jsem z tohoto článku hledal na mapy.cz vždy jsem vše našel na napoprvé.
Odpovědět
 2