Vídeň - 19 nejlépe hodnocených památek

26.09 2016|Cestování
Vídeň - 19 nejlépe hodnocených památek

Hlavní město Rakouska Vídeň patří k nejnavštěvovanějším evropským městům. Vídeň vás na první pohled okouzlí svou bohatou historií a polohou na břehu krásného Dunaje. Po staletí je rakouská metropole považována za bránu mezi západní a východní Evropou. A není divu. Kdysi byla jádrem rozlehlé habsburské říše a dodnes zůstává nejdůležitějším obchodním a kulturním centrum v Rakousku.

Vídeň nadále přitahuje návštěvníky mnoha velkými historickými památkami, stejně jako různorodou zábavou a rušným programem společenských akcí. Kosmopolitní město s výrazným šarmem a elegancí je proslulé koňskými povozy, stejně jako nádhernými pouličními kavárnami, kde můžete ochutnat vídeňskou kávu, proslulý Sachrův dort a mnoho dalších lahůdek.Vídeň

1. Hofburg

Hofburg je možná nejvýznamnějším historickým palácem ve Vídni. Oblíbená vídeňská památka byla více než 6 stoletísídlem Habsburků a oficiálním sídlem každého rakouského panovníka od roku 1275. V současné době je sídlem rakouského prezidenta.

Tento rozsáhlý komplex se skládá z několika budov, které odrážejí různá období, včetně gotiky, renesance, baroka a rokoka. Komplex zahrnuje 59 akrů, 18 skupin budov, 19 nádvoří a 2600 pokojů. Hlavní atrakcí Hofburgu jsou císařské apartmány, muzeum císařovny Sisi a Stříbrná kolekce. Mezi další pozoruhodné místa patří císařská kaple Burgkapelle, Přírodní historické muzeum Naturhistorisches muzeum, Rakouská národní knihovna a Hofburg Treasury s velkou sbírkou císařských šperků a relikvií Svaté říše římské.


Hofburg

2. Stephansdom

Nejvýznamnější gotickou památkou ve Vídni je gotická katedrála Stephansdom. Katedrála byla původem románský kostel z 12. století, který byl ve 14 století přestavěn na gotický. Během přestavby k němu dostavěli sbor a kaple St. Eligius, St. Tirna a St Catherine.

Slavná 137 metrů vysoká jižní věž Steffl pochází z 15. století. Další rekonstrukce proběhla v 17. a 18. století a celá stavba byla přestavěna po druhé světové válce. Při návštěvě katedrály si nenechte ujít okouzlující vyhlídku z věže Steffl, severní věž, katakomby ze 14. století a katedrálu Treasure, která obsahuje mnoho nejvýznamnějších artefaktů katedrály.
3. Palác a zahrady Schönbrunn

Velkolepý zámek Schönbrunn z 18. století stojí za návštěvu nejen kvůli své nádherné architektuře, ale také kvůli překrásnému parku. Barokní zámek je jednou z hlavních památek ve Vídni.

Schönbrunn má více než 1441 pokojů a apartmánu, včetně těch, které kdysi obývala sama císařovna Marie Terezie. Nejzajímavější jsou císařská apartmá, včetně apartmá Walnut, ve kterém žil císař František Josef a jeho ložnici, ve které je stále postel, ve které zemřel. Schönbrunn je na seznamu světového dědictví UNESCO. Pokud cestujete s dětmi, můžete navštívit dětské muzeum.4. Palác Belvedere

Mezi další populární památky ve Vídni patří Belvedere, který se skládá ze dvou nádherných barokních staveb - Dolního Belvederu (Unteres) a horního Belvederu (Oberes). Palác na první pohled zaujme svými sochami a Obřadním schodištěm s bohatým štukovým reliéfem a freskami.

Za vidění stojí také Mramorová hala, což je ohromující dvoupodlažní hala s řadou dobových soch, obrazů a stropních fresek. Mezi další pozoruhodné stavby patří Zimní palác, Oranžérie, stáje, zahrady a fontány, které oba paláce spojují. Za vidění stojí také rozsáhlé umělecké sbírky, včetně bohaté sbírky plastik a deskových obrazů z 12. až 16. století.

Adresa: Prinz Eugenstrasse 27, A-1037 Vídeň
5. Vídeňská státní opera - Wiener Staatsoper

Vídeňská státní opera (Wiener Staatsoper) je jedním z největších a nejnádhernějších světových divadel. Opera v renesančním stylu hostila mnoho z nejvýznamnějších světových skladatelů, dirigentů, sólistů a tanečníků. Budova vídeňské opery nacházející se na Ringstraße byla slavnostně otevřena 25. května 1869 představením Mozartova Dona Giovanniho

Operní a baletní představení se konají nejméně 300 krát za rok. Ve Vídeňské státní opeře se každoročně ve čtvrtek v posledním masopustním týdnu koná světově proslulý ples, kterého se účastní osobnosti světové hospodářské a politické elity i mediální hvězdy.

Adresa: Opernring 2, 1010 Vídeň

Vídeňská státní opera


6. Budova rakouského parlamentu

Budova rakouského parlamentu je sídlem národního a federálního parlamentu od roku 1918. Budova na první pohled zaujme svými obrovskými rozměry. Stavba byla dokončena v roce 1883 a může se pochlubit mnoha řeckými vlivy, od korintských sloupů, až po bohaté zdobení.

Za zmínku stojí zejména exteriérové plastiky zobrazující udělení ústavy Františka Josefa I., spolu s četnými mramorovými sochami a reliéfy. Další úchvatnou památkou je fontána Pallas Athene se svou čtyři metry vysokou sochou ozdobenou zlacenou přilbou a kopím, spolu s postavami symbolizujícími řeky Dunaj, Inn, Labe a Vltava.

Adresa: Dr.-Karl-Renner-Ring 3, 1017 Vídeň

Budova rakouského parlamentu


7. Karlskirche

Kostel Karlskirche byl zasvěcen svatému Karlovi Boromejskému a byl projevem díků za odvrácení morové epidemie, která postihla přes 8000 obyvatel Vídně. Kostel byl postaven v roce 1737 a je nejdůležitější barokní sakrální památkou ve Vídni.

Tato obrovská stavba, jež najdete na Karlově náměstí ve 4. vídeňském městském obvodě Wieden, má 72 metrů vysokou kopuli a je významná také pro své dva 33 metrové triumfální pilíře. V interiéru si nenechte ujít pohádkové fresky Sv. Cecilie.

Karlskirche


8. Národní divadlo - Burgtheater

Vídeňské Národní divadlo Burgtheater je již dlouho známé pro své inscenace her a představení v německém jazyce. Divadlo vzniklo v roce 1741 na přání císařovny Marie Terezie, která chtěla mít scénu blízkosti svého sídla.

V roce 1945 divadlo zažilo ničivý požár a bylo znovu otevřené v roce 1955. Kromě své velikosti a kvalitního výkonu divadlo zaujme působivým exteriérem i interiérem plným dekorativních obrázků a scén. Interiér ve francouzském barokním stylu se pyšní schodištěm s freskami od Gustava a Ernsta Klimta.

Adresa: Dr. Karl-Lueger-Ring 2, 1010 Vídeň

Burgtheater


9. Vídeňská radnice - Rathaus

Mezi další památky ve Vídni patří Rathaus. Rathaus je impozantní novogotická stavba, která slouží jako administrativní centrum města a sídlo vídeňského starosty. Radnice se nachází na náměstí Friedrich-Schmidt-Platz č. 1, naproti budově Burgtheateru, nedaleko budovy parlamentu. Stojí na prostranství s parkem, ve kterém se konají koncerty a prodejní trhy.

Budova pozoruhodná svou velikostí zaujímá téměř 14 000 metrů čtverečních. Stavba byla dokončena v roce 1883 je zajímavá pro svou 98 metrů vysokou věž s železnou sochou. Arkádové nádvoří ve středu budovy je největší ze sedmi nádvoří a je často využíváno pro nejpopulárnější letní koncerty. Radnice ve Vídni se stala předlohou pro radnici v Liberci z roku 1888, postavenou dle návrhu Franze Neumanna.

Adresa: Friedrich-Schmidt-Platz 1, 1010 Vídeň

Rathaus


10. Maria-Theresien-Platz a památník

Památník císařovny Marie Terezie je jedním z nejpůsobivějších památníků v celé Vídni a je dominantou náměstí pojmenovaném po ní. Pomník je lemovaný Muzeem dějin umění (Kunsthistorisches Museum) a Přírodním muzeuem (Naturhistorisches Museum).

Výstavbou památníku byl pověřen František Josef I. a k jeho odhalení došlo v roce 1887. Masivní památník znázorňuje císařovnu na svém trůnu, zatímco je obklopena velkými osobnosti, včetně řady generálu na koních. Vysoké reliéfy znázorňují proslulé osobnosti z oblasti politiky, ekonomiky a umění, včetně Haydena, Glucka a Mozarta.

Adresa: Burgring 7, 1010 Vídeň

Památník císařovny Marie Terezie


11. Vídeňská zoo - Tiergarten Schönbrunn

Počátky vídeňské zoo lze vysledovat již do dob císaře Františka I. Tiergarten Schönbrunn byla založena v roce 1752 a je nejstarší zoo na světě. Mnoho z jejich původních) barokních staveb zůstalo ještě neporušených. Návštěvníci hodnotí zoologickou zahradu jako jednu z nejpříjemnějších v Evropě. V zoo najdete více než 750 živočišných druhů. Oblíbený je deštný prales a mořské akvárium. Skvělou vídeňskou kávu si pak můžete dopřát v pavilonu Imperial.

Adresa: Maxingstraße 13b, 1130 Vídeň12. Práter a ruské kolo

Pro mnohé pouť, pro jiné místo nostalgického snění, pro všechny zelená oáza - a obří Ruské kolo, jeden z nejznámějších symbolů Vídně. Sezóna je ve vídeňském Prátru od března do října. Světoznámé obří ruské kolo a některé další atrakce jsou ale v provozu celý rok.

Rozsáhlý vídeňský park o rozloze 3200 akrů je jednou z nejoblíbenějších vídeňských rekreačních oblastí. Když se řekne Prátr ve Vídni, představí si mnozí jen zábavní část parku s fantastickými boudami, kolotoči, střelnicemi, toboganem, fackovacími panáky, tančírnami, skluzavkami, panoptikem voskových figurín. Ale Prátr je i dlouhá, podivuhodná alej, údajně nejkrásnější silnice světa, po níž se kdysi oběma směry pohybovaly kočáry a jezdci na koních. A Prátr je i starý, nádherný přírodní park, kde se větve letitých stromů rozkládají až nad zelenavou vodu slepých ramen Dunaje, tůní a jezírek či zarostlé partie podobající se pralesu, jejichž ticho neruší nic, i když jsou tak blízko rušného velkoměsta.
13. Hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus ve Vídni je jedním z nejznámějších děl architekta (malíře, sochaře) Friedensreicha Hundertwassera. Spolu s ním se na návrzích podílel architekt Josef Krawina. Původní funkce domu spočívala v ubytování sociálně slabších lidí, nakonec je spíše turistickou atrakcí. Vídeň se jí může pyšnit od roku 1985, kdy byla dokončena.

Vzhled Hundertwasserova domu je odrazem jeho celoživotních tvrzení a myšlenek. Neobsahuje tedy rovné nebo dokonce nějakým způsobem pravidelné linie. Fasáda obsahuje množství pestrých barev a dům je jak zvenčí tak uvnitř porostlý zelení.

Hundertwasserhaus


14. Graben

Graben je jednou z nejznámějších ulic v centru města Vídeň. Slovo Graben znamená v překladu "příkop" a ten vídeňský sahá až do dob starého římského tábora v rakouském hlavním městě. Již v té době byla Vídeň obklopena městskými hradbami s příkopem, který je lemoval. Příkop se později stal jednou z prvních ulic v obytné čtvrti ve Vídni. Řemeslníci původně bydleli v dřevěných domech na Graben, ale postupně se na ulici začaly stavět novější domy pro elitu města. Dnes je Graben nákupní promenádou s mnoha místními specialitami, jako je například vídeňský porcelán.

Graben začíná na náměstí Stephansplatz (Katedrála svatého Štěpána), dále od začátku ulice Kärntner Straße vede na severozápad ke Kohlmarkt–Tuchlauben. Z ulice Graben, která byla navržena jako pěší zóna, odbočují úzké historické uličky. Působí jako luxusní nákupní a nábřežní ulice a tvoří s ulicí Kärntner Straße a Kohlmarkt nejnavštěvovanější nákupní ulice Vídně.

Graben


15. Císařská hrobka

Císařská hrobka (Kapuzinergruft) ve Vídni je pohřebištěm rakouského panovnického rodu Habsburků. Nalézá se v centru Vídně, na Neuer Markt, pod kostelem kapucínů. Místo svého posledního odpočinku zde nalezlo 146 šlechticů z habsburské a habsbursko-lotrinské dynastie, z toho 12 císařů a 19 císařoven. Do hrobky se pohřbívá od roku 1633. Zatím posledním zde pohřbeným Habsburkem je Karel Ludvík (1918-2007), syn posledního rakouského císaře Karla I.16. Kostel svatého Petra ve Vídni - Peterskirche

Historie kostela svatého Petra ve Vídni sahá údajně až do ranného středověku, kdy původně románský kostel byl podle legendy založen již kolem roku 792 Karlem Velikým, a tím by byl nejstarším kostelem ve Vídni. Prokazatelně je kostel svatého Petra ve Vídni zmíněn v roce 1137.

Za zmínku stojí také nedaleký 21 metrů vysoký Morový sloup postavený na památku konce zničujícího moru v roce 1679, který zabil nejméně 75 000 lidí. Po cestě se určitě zastavte v nedalekém Schottenstift - Skotském klášteře z 12. století.

Adresa: Petersplatz, 1010 Wien-Innere Stadt

Peterskirche


17. Demel - nejstarší kavárna ve Vídni

Návštěvník nepozná Vídeň, pokud nenavštíví její kavárny. A měl by volit ty nejznámější, protože stále ještě mají svou neopakovatelnou atmosféru jako například Demel. Je to císařská kavárna-cukrárna, a tak nelze čekat, že bude levná. Ale za návštěvu stojí. Už pro své starobylé vybavení s portréty císaře a dalšími dobovými obrazy, pro množství sálů a salonků v přízemí i patře.

Tuto slavnou kavárnu založil v polovině 19. století cukrář Ludwig Dehne v domě na Michelském náměstí, vedle starého hradního divadla. Rodinný podnik později převzal bývalý cukrářský učedník a v jeho provozování pokračovali i jeho synové, kteří dali podniku nové jméno Demel. V roce 1888 už to byla slavná cukrárna, která se přestěhovala na dnešní místo v ulici Kohlmarkt 14. A tady se stala tou opravdovou, elegantní luxusně vybavenou kavárnou, kde se nabízely nejslavnější vídeňské dorty.

Vedle slavného Sachrova dortu můžete u Demlů ochutnat i jiný slavný vídeňský dort - Dobos, vynález maďarského cukráře. Tento dort je především pastvou pro oči a budí obdiv svými tenoučkými piškotovými vrstvami proloženými kakaovým nebo meruňkovým krémem až v deseti vrstvách nad sebou. Navrchu je překryt karamelovou krustou nebo už nakrájenými trojhránky. Jinou specialitou je dort Esterházy s cukrovou ledovou polevou a pak čokoládový Annadort.

Adresa: Kohlmarkt 14, A-1010 Vídeň
18. Španělská jezdecká škola

Španělská jezdecká škola ve Vídni je tradiční jezdeckou školou pro koně typu Lipicán, která nabízí veřejná představení v zimní jízdárně v Hofburgu. Jízdárna předvádí výkony klasické drezúry, avšak většina diváků je označuje za kouzelné. Škola pro výcvik koní funguje déle než čtyři století. V zimní jezdecké škole trénuje 68 hřebců, jejichž předkové přišli ze Španělska. Koně i jezdci absolvují speciální školení, které trvá mnoho let.

Adresa: Michaelerplatz 1, 1010 Vídeň19. Ringstrasse

Ringstrasse je 5 kilometrů dlouhá cesta, která obíhá vnitřní část Vídně. Nařídili ji postavit císař František Josef v polovině 19. století a cesta lemuje mnoho z nejvýznamnějších staveb ve městě. Patří mezi ně Státní opera, Přírodní historické muzeum, radnice, vídeňské burzy a mnoho dalších.

Autor: Jad

Vídeň - navštivte 19 nejkrásnějších a nejslavnějších památek ve Vídni. Památky ve Vídni a jejich adresy. Památky ve Vídni se nejlépe navštěvují
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ