14 nejlépe hodnocených turistických atrakcí v Bangkoku

08.11 2016|Cestování
14 nejlépe hodnocených turistických atrakcí v Bangkoku

Bangkok je vše, co byste od hlavního města Thajska mohli očekávat: je hlučný, přeplněný, pestrý, vzrušující, vzteklý i usměvavý. Bangkok má starobylé pamětihodnosti i moderní nákupní centra, která vyzařují kýčovitou atmosféru. Hlavní město Thajska je ohromující i fascinující zároveň. Představuje napětí mezi rozvinutým a rozvojovým světem jihovýchodní Asie.

Bangkok slouží jako vstupní brána do mnoha jiných částí Thajska. Odtud se můžete vydat na ostrov Phuket, Chaing Mai, Koh Samui a další místa. Z Bangkoku můžete za pár korun navštívit vlakem nebo autobusem národní poklady jako je Ayutthaya, Lopburi a mnoho dalších skvostů v zemi. Ifenomén pro vás dnes má nejvýznamnějších turistických atrakcí této asijské metropole.

1. Grand Palace

Pokud jste se rozhodli, že v Bangkoku navštívíte jen jednu zásadní historickou památku, pak by to měla být ta pravá. Nejdůležitější památkou v Bangkoku je bezesporu Grand Palace - královská rezidence předávaná z generace na generaci, která byla postavena v roce 1782. Od roku 1946 je Grand Palace sídlem thajské královské rodiny. Dech beroucí palác vás okouzlí svou strukturou i svými poklady. Nedílnou součástí komplexu je i notoricky známý chrám Wat Phra Kaeo.

Grand Palace je až dodnes využíván při důležitých obřadech. Při jeho návštěvě si nezapomeňte pokrýt ruce a nohy. V Thajských chrámech a památkách je důležité volit vhodný oděv. Je zcela nepřípustné vejít do některého z chrámů v šortkách, krátké sukni nebo s odhalenými rameny. V případě, že nedisponujete vhodným oděvem, můžete si jej za poplatek půjčit u vstupu.

V komplexu královského paláce se nachází několik důležitých památek, kterým byste měli věnovat pozornost. Jednou z nich je Dusit Maha Prasad nebo-li Trůnní sál Dusit, který byl postaven v roce 1784 králem Ramou I., jako přijímací hala. V sále si nenechte ujít původní týkový trůn krále Ramy I. Další zajímavou stavbou je dřevěný pavilon Aphonphimok, který byl inspirován královským letním sídlem v Bang Pa-In.

Dalším skvostem je Chakri Maha Prasad - Trůnní sál Chakri, který navrhl anglický architekt John Chinitz. Budova v imperiálním viktoriánském stylu je zakončena třemi typickými thajskými špičatými hvězdičkami. V přízemí se nachází historická zbrojnice a strážnice palácové stráže. V prvním patře se nachází Trůnní sál a impozantní přijímací hala s portréty králů dynastie Chakri. Ve druhém patře jsou uloženy urny s popelem zemřelých příslušníků královské rodiny.

Provozní doba: 8:30 - 15:30 každý den
Adresa: Na Phra Lan Road, Phra Borom Maha Ratchawang, Phra NakhonGrand Palace Bangkok

2. Wat Pho

Hned vedle Grand Palace se nachází další zajímavá památka Bangkoku - královský chrám Wat Pho. Je známý také jako Wat Chetuphon. Chrám Wat Pho je nejstarším a největším chrámem v Bangkoku. Jeho vznik se datuje do 16. století. Wat Pho byl dlouho považován za léčebné místo, protože se v něm nacházela první lékarna a první thajská univerzita.

Dnes je Wat Pho nejznámější kvůli sochy ležícího Buddhy, která má neuvěřitelných 45 metrů na délku a 15 metrů na výšku. Socha pokryta ryzím zlatem znázorňuje umírajícího Buddhu v pozici, kdy dosáhl nirvány. Chodidla Buddhy jsou ozdobena perleťovými intarziemi se 108 znameními Buddhy. Ten, kdo vhodí minci do každé ze 108 bronzových misek, získá zvláštní buddhistické zásluhy.

Z chrámu Wat Pho rozhodně hned neutíkejte. Za prohlídku stojí i areál. Krásný bot (centrální svatyně) je vyzdoben jemně opracovanými pískovcovými panely s výjevy z Ramakienu a velmi jemnými, perletí vykládanými dveřmi. V chrámu Wat Pho je celkem 91 (někdy se uvádí 95) čedý (pagod s ostatky), z nichž nejvýznamnější čtyři jsou věnovány prvním králům dynastie Chakri.

Provozní doba: 8:30-18:00 každý den
Adresa: 2 Sanamchai Road, Grand Palace subdistrict, Pranakorn District
Vstupné: 100 bahtů.

Wat Pho


3. Wat Arun

Wat Arun, nebo-li Chrám úsvitu najdete na západním břehu řeky Chao Phraya, která křižuje thajskou metropoli Bangkok. Chrám byl postaven již v 17. století a je posledním z trojice nejvýznamnějších a nejstarších chrámů v Bangkoku.

Wat Arun nahradil palác někdejšího krále Taksina, který po pádu thajského království Ayutthaya právě zde založil v roce 1767 nové hlavní město Thonburi. Wat Arun na první pohled zaujme neobyčejnou architekturou. Jeho typickým rysem je centrální prang, tedy pagoda v khmérském stylu o výšce přes 80 metrů. Rozhodně si nenechte ujít výstup na vyhlídkovou terasu, odkud si můžete užít nádherný pohled na řeku Choa Phraya.

Provozní doba: 8:30 17:30 každý den
Vstupné: 20 bahtů
Adresa: Arun Amarin Rd

Wat Arun


4. Wat Traimit - chrám Zlatého Buddhy

Jednou z největších atrakcí v Bangkoku je socha Zlatého Budhy v chrámu Wat Traimit, který se nachází v Čínské čtvrti. 5500 kilogramu těžkou sochu sedícího Buddhy z ryzího zlata jezdí denně obdivovat tisíce turistů z celého světa. Socha pravděpodobně vznikla v 13. století a má velmi zajímavou historii. Mniši ji totiž ukryli pod sádru, takže o její existenci dlouho nikdo nevěděl.

Zlatou sochu objevili teprve dělníci v roce 1955, když ji omylem poškodili. Doposud se nepodařilo vystopovat původ této sochy. Předpokládá se, že pochází z období Sukhothai, kdy útočící vetřelci ohrožovali zemi a její poklady a běžnou praxí bylo skrývat cennost pod nánosem sádry. Nikdo ani neví, jak se socha dostala do Bangkoku.

Wat Traimit


5. Wat Suthat

Wat Suthat, který sousedí s Velkou houpačkou, je jedním z nejstarších a nejkrásnějších buddhistických chrámů v Bangkoku. Jeho počátky se datují do roku 1807. Na jeho výstavbě se podíleli tři králové - Rama I. (zakladatel dynastie Chakri), Rama II. a Rama III.

Kromě své nádherné architektury se chrám Wat Suthat může pochlubit i některými mimořádně zajímavými nástěnnými malbami. V chrámu najdete i největší bangkokský vihan vyzdobený fantaskními výjevy z Buddhových posledních 24 životů. Neobvyklé sochy učenců a námořníků na nádvoří mezi dvěma rozlehlými úchvatnými budovami se sem dostaly jako zátěž lodí s rýží, které se prázdné vracely z Číny.

Provozní doba: 8:30 - 21:00 každý den
Vstupné: 20 bahtů
Adresa: Bamrung Muang Road, Sao Chingcha, Phra Nakhon

Wat Suthat


6. Velká houpačka

V centru rušného náměstí, v přední části Wat Suthat stojí další z významných památek Bangkoku - Velká houpačka, známá také jako Sao Ching Cha. 27 metrů vysoká houpačka bývala středem každoročních náboženských obřadů, které každý prosinec oslavovaly sklizeň rýže.

Houpačka je opuštěným svědkem dřívějších odvážných brahmánských rituálů. Týmy čtyř mladíků, při každoroční slavnosti sklizně rýže, měly za úkol rozhoupat houpačku na maximum a zmocnit se váčku s penězi zavěšeného na dlouhých bambusových tyčích. Kvůli častým smrtelným úrazům byl tento rituál v roce 1935 zrušen.

Velká Houpačka


7. Národní muzeum a Wang Na Palace

Milovníci historie by měli věnovat aspoň půl dne poznávání Národního muzea, které je plné thajských pokladů, umění a archeologických nálezů. Muzeum bylo založeno králem Ramou I. v roce 1874 a původně bylo součástí komplexu Grand Palace. Až do poloviny roku 1970 to bylo jediné thajské muzeum, což vysvětluje, proč je jeho sbírka tak velká.

Ve dvou moderních budovách se nacházejí hlavní sbírky předthajského a thajského sochařského umění, ale i další umělecká díla z různých koutů Asie. V expozici v jižním křídle uvidíme nejstarší, klasickým řeckým sochařstvím výrazně ovlivněné zobrazení Buddhy z indické Gandhary. V přízemí vedlejší budovy je velkolepá sbírka královských pohřebních vozů, z nichž nejpozoruhodnější je Vejayant Rajarot, postavený v roce 1785 pro Ramu I. Příležitostně se používá i dnes, i když jej musí táhnout 300 mužů. Každý exponát je označen thajsky a anglicky. V nabídce jsou také prohlídky v angličtině.

Starý palác Wang Na postavil Rama I. v roce 1780. Obytný paláce byl postaven pro následníka trůnu a dnes slouží jako muzeum unikátní sbírky thajských uměleckých předmětů. Roztomilý Červený dům, který kdysi patřil princezně Sri Sudarak, je zřízen ve stylu její doby.

Národní muzeum


8. Víkendový market Chatuchak

Každý víkend se v Bangkoku pořádá Chatuchak - největší a nejznámější víkendový trh ve městě. Na jeho prohlídku si vyhraďte určitě celý půlden. Pro Thajce je tržiště koloritem a tradicí, takže není divu, že převážnou většinu nakupujících tvoří Thajci. A dá se tu koupit snad cokoliv, od krokodýlích mláďat po dětské oblečení z mutmee hedvábí. Nakoupíte zde oblečení, obuv, nábytek, kabelky a batohy, čínský i thajský porcelán, upomínkové předměty, hodinky, bižuterie, knihy a mnoho dalšího.

Občas můžete narazit i na nějaké podpultové zboží, jako třeba skoro „originální“ hodinky Omega za lidovou cenu. V zadní části je dokonce koutek s živými zvířaty, a to v u nás nevídaném sortimentu. V této souvislosti doporučuji, abyste se příliš nedivili nebo dokonce nevyjadřovali své názory na někdy svérázné zacházení se zvířátky. Thajci mají jiné, a o ty vaše nestojí.


Chatuchak

9. Plovoucí trh Damnoen Saduak

Další zajímavou zkušenost z trhu získáte na slavném plovoucím trhu Damnoen Saduak, který s nachází v Ratchaburi. Plovoucí trhy jsou v Bangkoku tak oblíbené, že si město získalo přezdívku "Benátky východu".

Mějte na paměti, že plovoucí trhy se v současné době staly tak trochu pastí na turisty, takže nečekejte žádné exkluzivní ranní nakupování na lodi. Na druhou stranu si budete moci koupit čerstvé a chutné pokrmy a komunikovat s místními obyvateli autentickým způsobem.Plovoucí trh Damnoen Saduak

10. Khao San Road

Khao San Road je neslavnou baťůžkářskou čtvrtí, napěchovanou penziony, prodavači jídla, prodejnami oblečení a cestovateli ze všech koutů světa. Na Khao San Road se budete muset obrnit trpělivostí, protože i když je tahle čtvrť svým vlastním způsobem pestrá a vzrušující, davy, rozmanitá vůně a řvoucí hudba nemusí být to pravé pro klid duše. Na druhou stranu je to skvělé místo k nákupu pytlových rybářských kalhot, různých starožitných pokladů i k vyzkoušení vynikajícího thajského a indického jídla.

Khao San Road


11. Dům Jima Thompsona

Historický domov amerického podnikatele, který zmizel při cestování v Malajsii je nyní ukázkou starých časů v Bangkoku. Jim Thompson se usadil v Thajsku poté, co tam strávil konec druhé světové války jako opravář. Byl prominentní postavou v thajském hedvábném průmyslu a byl mu udělen Řád bílého slona, což je významná pocta pro cizince, kteří nějakým způsobem obohatili Thajsko. Thompsonův dům byl přeměněn na muzeum a nabízí pohled do jeho života a podnikání, i historie města a thajského hedvábného průmyslu.

Provozní doba: 9:00 - 17:00 každý den
Vstupné: Dospělí 100 bahtů; studenti 50 bahtů
Adresa: 6 Soi Kasemsan 2, Rama 1 Road

Dům Jima Thompsona


12. Lumpini Park

Lumpini Park nabízí návštěvníků zelenou oázu uprostřed provozu a chaosu Bangkoku. Můžete se natáhnout nebo si dopřát piknik na jedné z mnoha travnatých ploch, nebo si půjčit loďku a prozkoumat zdejší jezero. Lumpini Park je skvělým místem, kde strávit odpoledne. Můžete zde pozorovat příjemný kontrast klidného parku a všude přítomných okolních mrakodrapů. Park byl dějištěm mnoha protivládních protestů, které byly v mnoha případech značně násilné, proto si před návštěvou zkontrolujte aktuální stav.

Lumpini Park


13. Terminál 21

Název vás může trochu zmást, ale není to letiště ani dopravní uzel, nýbrž nákupní centrum. Možná se divíte, proč vám po všech nákupech na trzích doporučujeme ještě obchodní centrum, ale
je nutno říct, že Terminál 21 má zvláštní atmosféru i speciální nákupní standardy typické pro Thajsko. Každé patro obchoďáku je tématicky zaměřeno na různá mezinárodní města. Můžete tedy procestovat Paříž, Tokio, Londýn, San Francisco i Istanbul.

Terminál 21


14. Pouliční stánky

Abyste mohli říct, že jste zažili ten pravý Bangkok, rozhodně musíte ochutnat místní kuchyni. Tou jsou myšleny pokrmy od pouličních prodavačů občerstvení. Na ulici můžete ochutnat vynikající grilované maso, ryby, polévky, čerstvé ovoce i bezpočet dalších pokrmů, které vás zaujmou svou jedinečnou chutí, vůní i cenou.


Pouliční občerstvení

Kde se ubytovat v Bangkoku

Bangkok je velké město s mnoha oblastmi, kde mohou návštěvníci přenocovat a zároveň budou mít dobrý přístup k hlavním památkám, obchodům a restauracím. Mnoho špičkových hotelů se nachází v historické oblasti Riverside. Nedaleko se nachází vhodná oblast pro ty, kteří by chtěli ušetřit - Khao San, kolem Khao San Road. Tato oblast se nachází v těsné blízkosti některých z hlavních památek, včetně Grand Palace, Wat Phra, Wat Pho a muzeí. Sukhumvit je modernější oblast s dobrým přístupem k nakupování a do ostatních částí města.

Luxsuní hotely v Bangkoku

Jeden z nejlepších hotelů v Bangkoku je noblesní hotel Mandarin Oriental v Riverside. Má vynikající polohu, krásné bazény, několik restaurací, včetně vyhlídkové terasy s výhledem na řeku Chao Phraya. Na Riverside se nachází také hotel Chatrium Hotel Riverside, který má o něco rozumnější cenu. Tento hotel má krásný nekonečný bazén a několik restaurací. Pokud hledáte luxusní ubytování v Sukhumvit, pak zkuste populární butikový hotel Ariyasomvilla. Jedná se o moderní hotel se šarmem starého světa, v klidném prostředí a krásným bazénem.

Hotely střední kategorie v Bangkoku

Příjemným hotel je Sofitel So bangkok s velkými pokoji, slušným vybavením a dobrou polohou. Park Plaza Bangkok Soi 18 je moderní hotel v Sukhumvit. Populární je také Glow Pratunam s výhodnou polohou i slušnou cenou. Všechny tyto hotely mají bazény.

Levné hotely v Bangkoku

Nejlepší polohu z levných hotelů má Adamaz House, který se nachází jen kousek od Khao San Road, tedy blízko některým významným památkám. Hotel má sice základní vybavení, ale je čistí a prostorný. Velmi populární nízkorozpočtový hotel je Phranakorn-Norlen. Má dobrou polohu a perfektní snídaně. V Sukhumvit se pak může ubytovat ve Smart Suites, který nabízí levné, ale kvalitní pokoje.

Autor: liv

Bangkok - metropole, kterou musíte vidět. 14 nejlepších turistických atrakcí v Bangkoku. Kde se ubytovat v Bangkoku, co navštívit. Letenky do Bangkoku
Zajímavosti a novinky

 594 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ