Dovolená na Kubě: 14 nejkrásnějších míst na Kubě

05.02 2017|Cestování
Dovolená na Kubě: 14 nejkrásnějších míst na Kubě

Kuba je největší ostrov Karibiku, s dech beroucí přírodou a plážemi, úchvatnou historií a podmanivou kulturou. Pokud se na Kubu vydáte na dovolenou, čeká vás živá hudba linoucí se přes dlážděné náměstí v Havaně, ulicemi věčně prohánějící se veteráni všech barev, krásné staré budovy z dob kolonializmu, které evokují pocit, že se zastavil čas a samozřejmě jedny z nejkrásnějších pláží na světě.

Kuba oplývá také přírodními krásami. Tento obrovský ostrov má více než 3000 kilometrů pobřeží, které je lemované oslnivými plážemi. Tyrkysové moře je zde protkané korálovými útesy, kolem nichž se můžete kochat roztodivnými rybami různých druhů i barev. Svěží kubánská krajina od nepaměti hostila prezidenty, poskytovala útočiště revolucionářům a inspirovala spisovatelé z celého světa. Mezi těmi nejznámějšími byl i Ernest Hemingway. Ifenomén pro vás dnes má 14 nejkrásnějších míst, které si na dovolené na Kubě nesmíte nechat ujít.Kuba

1. Stará Havana - Habana Vieja

Stará Havana je dobře zachovalým kouskem kubánské historie, který má své čestné místo na seznamu světového dědictví UNESCO. Při procházce po dlážděných ulicích, které lemují velkolepé barokní a neoklasicistní budovy, je až příliš snadné představit si, jaký byl život na Kubě před 200 lety. Mezi nejvýznamnější památky Havany patří Plaza de la Caredral, Catedral de San Cristóbal, legendární Hemingwayova restaurace Bodeguita del Medio a vojenská pevnost Castillo de la Real Fuerza.

Za prohlídku stojí i Staré Město - Plaza Vieja, které je jedním z nejživějších míst na Havaně. Určitě si nenechte ujít Casa del Conde Jaruco, hlavní budovu z 18. století s krásnými vitrážemi. V blízkosti se nachází také Camera obscura, jež nabízí fantastický výhled z 35 metrů vysoké věže.


Havana

2. Varadero

Když se řekne dovolená na Kubě, mnohým se okamžitě vybaví lokalita Varadero. Varadero je jednou z nejznámějších plážových destinací Kuby. Táhne se podél Peninsula de Hicaco, která vybíhá do moře mimo severní pobřeží, kde jej s pevninou spojuje padací most. Oblíbený pás nádherných pláží s palmami lemuje přes 50 hotelů.

Mezi nejzajímavější místa na Varadero patří přírodní rezervace s hezkou pláží a dvěma jeskyněmi Parwua Natural Punta Hicacos, Cueva de Ambrosia a Cueva de Musulmanes. Severovýchodně od Varadero se nachází Cayo Piedra Underwater Park, který patří mezi nejpopulárnější oblasti pro potápění a šnorchlování. Příznivci těchto vodních sportů si zde mohou užít staré vraky lodí i hejna pestrobarevných ryb. Kromě potápění a šnorchlování nabízí Varadero také vynikající hlubinný rybolov, golf, parašutismus a celou řadu zajímavých, jednodenních výletů za kulturními památkami Kuby.

Varadero


3. Trinidad

Město Trinidad, jež je na seznamu světového dědictví UNESCO, vzbuzuje dojem, jako by se zastavilo v čase. Krásně zrenovované budovy a dlážděné ulice v centru města vyvolávají starosvětskou koloniální atmosféru, kterou si na dovolené na Kubě rozhodně nesmíte nechat ujít. Mnoho architektonických památek v Trinidad pochází z 17.-19. století, kdy město prosperovalo z výroby cukru a otrockých obchodů.

Dnes je Trinidad jedním z nejoblíbenějších turistických měst Kuby. Turisté mohou nasát zdejší živou a kouzelnou atmosféru z dlažebních kostek Plaza Mayor (hlavní náměstí). Nad náměstím stojí klasicistní kostel Nejsvětější Trojice - Iglesia Parroquial de la Santisima Trinidad. Dalšími oblíbenými místy jsou kostel a klášter svatého Francise (Iglesia y Convento de San Francisco), Muzeum koloniální architektury (Museo de Arquitectura Colonial, galerie výtvarného umění v Casa de Aldeman Ortiz a Palacio Brunet.

Na východ od Trinidadu, na cestě do Sancti Spiritus, se nachází Valle de los Ingenios, pestrý svět památek z 19. století, které jsou také na seznamu UNESCO. Je to perfektní místo pro výlet autem. Po cestě se můžete kochat krásnou krajinou plnou zelených polí cukrové třtiny, palmami a horami.Trinidad

4. Guardalvaca

Guardalvaca v provincii Holguin nabízí turistům tyrkysové pláže lemované třpytivým pískem, které jsou ještě tišší a delší než ve Varadero. Svěží zeleň palem kolem pláží poskytuje dostatek stínu pro ty, kteří hledají oddych od tropického slunce. Potápěči a šnorchlisté si mohou vychutnat nepřeberné množství mořského života podél korálových útesů.

Jednodenní výlety z Guardalavaca nabízí například dobrodružství v džungli nebo prohlídky Santiado de Cuba. Na západ od Guardalavaca se nachází Bahia de Naranjo, zahrnující velký kus pobřeží a tří ostrovů, včetně Cayo Naranjo s populárním delfináriem.


Guardalvaca

5. Playa Paraíso - Cayo Largo del Sur

Dovolená na Kubě samozřejmě znamená spoustu líného povalování na úchvatných pláží. Jednou z takových je i Playa Paraíso na ostrově Cayo Largo del Sur. Tato úžasná pláž s bílým pískem a tyrkysově modrým mořem splývá s neméně strhující pláží Playa Sirena. Ostrov Cayo Largo del Sur je zkrátka dalším oblíbeným místem se spoustou krásných pláží a hotelů.
6. Cayo Coca

Další z idylických plážových destinací na Kubě a jedna z nejizolovanějších, je Cayo Coca, která mimochodem hrála stěžejní roli v Hemingwayových románech Ostrovy v potoku a Stařec a moře. Cayo Coco, okouzlující korálový ostrov na severním pobřeží, je součástí souostroví Sabana-Camagüey, známého jako Jardines del Rey (Královské zahrady). Tato část Kuby je vyhledávána turisty z celého světa kvůli překrásným plážím s bělostným pískem, nádhernému moři, tropické vegetaci a možnostem rybaření, potápění a safari. Hrází je spojen se zalesněným ostrůvkem Cayo Guillermo.

Jednou z nejoblíbenějších pláží na ostrově je Playa Los Flamencos, asi 5 kilometrový písečný pás na straně Atlantiku. Milovníci klidu pak jistě ocení Playa Prohibidad, která nabízí klidnou naučnou stezku. Pro milovníky zvířat je tu zase přírodní park El Baba, který je domovem želv, krokodýlů a plameňáků.


Cayo Coco

7. Parque Nacional Vinales (Valle de Vinales)

Parque Nacional Vinales je krásné, zelenající se údolí u pohoří Sierra de los Organos, severně od Pinar del Rio. Strmé vápencové kopce, zvané Mogotes, krájí údolí a vytvářejí z něj dramatickou krajinu. V údolí Parque Nacional Vinales se nachází zemědělské oblasti, kde se pěstuje tabák, ovoce a zelenina. Outdooroví nadšenci si v tomto parku mohou užít pěší turistiku i jízdu na koních v kopcích. V blízkosti se nachází půvabné město Viñales, které je skvělou základnou pro objevování okolí.Vinales

8. Baracoa

Při dovolené na Kubě byste si neměli nechat ujít ani východní pobřeží Kuby. Jedním z divů východní Kuby je Baracoa, nejstarší město v zemi. Baracoa bylo založeno v roce 1511 v provincii Guantánamo. Malebné město bylo odříznuto od vnějšího světa až do roku 1960, kdy byla postavena dálnice La Farola.

I tak však město působí dosti vzdáleně. Turisté sem dnes přicházejí hlavně kvůli půvabné koloniální architektuře a svěží krajině, kde vodopády a krásné pláže poskytují chladný kontrast k parné džungli. Nad krajinou se tyčí hora El Yunque, který vábí turisty k výstupu na jeho 589 metrů vysoký vrchol. Celá krajina je biosférickou rezervací UNESCO.

Pokud si chcete užít opravdu velkolepé scenérie, pak byste se měli projet po klikaté La Farola, což je 49 kilometrů dlouhý úsek od Baracoa přes hory do Cajobabo. Za shlédnutí stojí také Museo Municipal. Nachází se ve vojenské pevnosti Fuerte Matachin a poskytne vám úžasný vhled do fascinující historie Baracoa. Pevnost Fuerte Matachin nabízí mimo jiné také nádherný výhled na záliv. Asi 20 kilometrů severozápadně od Baracoa se nachází jedna z nejlepší pláží v oblasti - Playa Maguana. Dobrodruzi si mohou v Baracoa půjčit kolo a vydat se na pláž na kole.

Baracoa


9. Malecon

Proslulá pobřežní promenáda Malecon se začala budovat v roce 1901. Promenáda vás zavede po 7 kilometrové stezce ze čtvrti Habana Vieja do Vedado, centrální obchodní čtvrti. Po cestě si budete moci prohlédnout celou řadu dobře dochovaných staveb 20. století, které představují směs architektonických stylů, včetně art deco a maurské neo. Budovy v pastelově žlutých a růžových barvách jsou potěšením nejen pro fotografy.

Malecon


10. Santa Clara

Santa Clara je živé univerzitní město a slavné místo posledního partyzánského boje vedeného Che Guevarou v roce 1958. Jeho tělo bylo uloženo k odpočinku právě zde, ve zdejším mauzoleu a společně s jeho památníkem Comandante Ernesto "Che" Guevara jsou velkými turistickými lákadly.

Velká bronzová socha Che Guevary na náměstí Plaza de la Revolución je jeho posledním dopisem Fidelu Castrovi. Mauzoleum leží přímo pod ní. V těsné blízkosti památníku se nachází Museo Historico de la Revolucion, které vystavuje některé z osobních předmětů Che Guevary. Santa Clara je také domovem Teatro de la Caridad z roku 1885, jež jedním z mála dochovaných divadel na Kubě.


Santa Clara - Kuba

11. Castillo de San Pedro del Morro, Santiago de Cuba

Další památkou, kterou si na dovolené na Kubě nesmíte nechat ujít a která je na seznamu světového dědictví UNESCO, je Castillo del Morro - jedna z nejlépe dochovaných španělských pevností ze 17. století. Stojí u vstupu do zátoky Santiago, asi 10 km jihozápadně od Santiaga de Cuba, druhého největšího města v zemi. Pevnost je posazena vysoko na vrcholu útesu. Její struktura byla navržena v roce 1587, ale trvalo desetiletí, než se dostavěla. Původně byla určena k ochraně před útoky pirátů, ale později sloužila jako vězení.

V dnešní době mohou návštěvníci prozkoumat mnoho různých úrovní pevnosti a dozvědět se o pirátech a historii pevnosti v malém muzeu. Mezi další kulturní památky Santiago de Cuba patří Diego Velázquez Museum a Cementerio de Santa Ifigenia. Méně než hodinu cesty autem od města se rozkládá Parque Baconao, biosférická rezervace, kde si můžete prohlédnout kávové plantáže, krásné botanické zahrady a vychutnat si nádherný výhled z 1234 vysokého vrcholu Gran Piedra.Castillo del Morro - Kuba

12. Peninsula de Zapata (Cienaga de Zapata)

Útočištěm pro milovníky přírody je Peninsula de Zapata, vzdálená a řídce osídlená oblast Kuby s různými krajinami a jedněmi z největších mokřadů v Karibiku.

Cienaga de Zapata je bažinatá biosférická rezervace, která je domovem asi 150 různých druhů ptáků. Mezi typické obyvatelé těchto bažin patří i krokodýli. Rezervace Gran Parque Natural de Montemar je jednou z částí poloostrova, kde si tyto děsivé živočichy můžete prohlédnout v jejich přirozeném prostředí.

U ústí, v Zátoce sviní (Bahia de Cochinos) se nachází Playa Girón, slavná pláž, která se stala v roce 1961 historickým místem. Návštěvníci si mohou tuto fascinující historii prohlédnout v malém muzeu s názvem Giron. V horní části Zátoky sviní se nachází Playa Larga, krásná pláž opírající se o bujnou vegetaci. Pláž lemují nádherné útesy. Severovýchodně od Playa Larga leží Centro Internacional de Aves - chráněná přírodní oblast ptáků.

Boca de Guama je známým turistickým centrem poloostrova a jeho hlavní atrakcí je Criadero de Cocodrilos - krokodýlí farma. Poblíž, na Laguna del Tesoro, leží Villa Guama, turistické letovisko navržené jako indiánská vesnice, která je přístupná pouze lodí.


Peninsula de Zapata

13. Parque Historico Militar - Havana

Parque Historico Militar zahrnuje dvě slavné havanské pevnosti - Castillo de los Tres Reyes del Morri, známé také jako El Morro a Fortaleza de San Carlos de la Habana. El Morro byla postavena na konci 16. století. Návštěvníci mohou vystoupat až na vrchol pevnosti a obdivovat krásný výhled na oceán a město.

Pár kroků od El morro se nachází Fortaleza de San Carlos de la Cabana, postavená v roce 1770. Tato pevnost byl největší a nejdražší španělskou pevností všech dob. Pevnost se během Batistova režimu stala vojenským vězením a později ji Che Guevara používal jako své ředitelství. Nejlepší dobou k návštěvě je noc, kdy herci oblečeni v kostýmech z 19. století provádějí Ceremonia del Canonazo.Fortaleza de San Carlos de la Habana

14. Plaza de la Revolucion - Havana

Vzhledem ke své historické váze si Plaza de la Revolucion zaslouží alespoň stručnou zastávku. Na tomto obrovském náměstí probíhaly projevy Fidela Castra a v roce 1998, zde měl během své návštěvy Kuby mši i papež Jan Pavel II.

Plaza de la Revolucion


V centru Plaza de la Revolucion stojí 109 metrů vysoká šedá věž, která je pomníkem národního hrdiny Joseho Martiho. Pod sochou je vstup do vnitřku památníku, kde se nachází muzeum. Návštěvníci mohou vystoupat až na vrchol věže, odkud si mohou užít jedinečný výhled na
Havanu
.


Autor. Jad

Dovolená na Kubě: 14 nejkrásnějších míst na Kubě. Chystáte se na Kubu a přemýšlíte, jaká místa navštívit? Máme pro vás 14 nejkrásnějších míst na Kubě. Dovolená na Kubě
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ