Bora Bora - ostrov snů ve Francouzské Polynésii

03.03 2017|Cestování
Bora Bora - ostrov snů ve Francouzské Polynésii

Okouzlující a romantický ostrov Bora Bora je neodmyslitelně spojen s výrazy perla Pacifiku, ráj na zemi či ostrov snů. Bora Bora má své místo v jižním Pacifiku, ve skupině Společenských ostrovů, 280 kilometrů severozápadně od Tahiti, největšího ostrova této skupiny. Zdejší hornaté ostrovy vznikly v důsledku činnosti jedné či více sopek, přičemž většinu z nich obklopuje prstenec úchvatných korálových útesů.

Poloatol Bora-Bora se rozkládá uvnitř korálového útesu. Nad bývalou kalderou leží mělká modrá laguna, nad kterou se tyčí poslední trosky kráteru v podobě velkého ostrova a dvou dalších malých ostrovů Toopua a Toopuati. Hlavní ostrov obklopují hory a dominují mu dva ostré skalnaté vrcholy Pahia a Otemanu, které se tyčí do výšky 660 a 725 metrů nad mořem.

Svahy jsou pokryty džunglí. Údolí jsou prorostlá háji mohutných kaštanovníků s jedlými plody. Rokle jsou domovem stromových kapradin a horské stráně zase hostí banánovníky. Závětrné, sušší svahy kryjí travnaté savany s občasnými keři a stromy. Pobřeží Bora Bora lemují kokosové palmy, v jejichž stínu rostou ibišky lípolisté a přesličníky. Ostrov lemuje 32 kilometrů dlouhá cesta vedoucí po celé délce pobřeží, která umožňuje kompletní prohlídku ostrova.Pohled na Bora Bora z dronu

Historie Bora Bora

Ve starověku byl ostrov Bora Bora známý jako Vavaú, což snadno podporuje teorii, že byl kolonizován obyvateli z ostrova Tongan. Bora Bora v překladu znamená něco jako "prvorozený" - to naznačuje, že to mohl být po Ra´iatea nejdůležitější ostrov. Podle místních mýtů sem legendární Hiro - první král Ra´iatea, poslal vládnout svého syna Ohatatama.

Vzhledem k nedostatku rovné plochy na Bora Bora zde vznikla neobvyklá obranná populace divokých válečníků. Jediný, kdo válečníkům z Bora Bora odolal, byl ostrov Huahine a jeho obyvatelé. Polynésané kolonizovali ostrov asi před 1100 lety a dodnes se na něm zachovalo několik starobylých chrámů. V jednom z nich byly nalezeny dlaždice s vytesaným posvátnými mořskými želvami.

Jako první Evropan navštívil ostrov Bora-Bora v roce 1722 holandský cestovatel Jacob Roggeveen. Kapitán James Cook ostrov spatřil v roce 1769 na své první cestě do Francouzské Polynésie a a v prosinci 1777 se na něm vylodil. Prvním Evropským osadníkem byl James Connor, který se tu roku 1792 zachránil po ztroskotání britské velrybařské lodi Matilda.

Během druhé světové války zde byla kvůli bombardování Pearl Harbor v roce 1941 založena zásobovací základna USA. Od počátku roku 1942 sem bylo v rámci operace Bobcat umístěno 6000 amerických vojáků. Vzpomínkou na tyto temné časy je přistávací dráha Motu Mute, které fungovala do roku 1961, než se otevřelo mezinárodní letiště ve Francouzské Polynésii. Během války bylo kolem ostrova nainstalováno 8 masivních námořních děl, které dodnes stojí na svém místě.

Od dob první americké invaze na Bora Bora se ostrov stal vyhledávanou lokalitou filmových štábů z celého světa. V letech 1928-29 na ostrov přijel americký filmový štáb natáčet němý film Tabu o tragické lásce tahitského lovce perel, který hned porušil polynéské zákony.

Po druhé světové válce filmové štáby vyhledávaly ostrov ještě častěji. Zážitky amerických vojáků ze 40. let například zachycuje film Příběhy jižních moří. V roce 1979 zase ostrov Bora Bora hostil italský filmový štáb, který natáčel novou verzi dobrodružného romantického filmu Hurikán v režii Dina de Laurentise.

Bora Bora - letecký pohled


V roce 2001 svět obletěly zprávy o zbarvení laguny a vybělení korálů kolem Bora Bora v důsledku jevu zvaného El Niño. El Niño je meteorologický jev, který způsobuje cyklony a hurikány. Ačkoliv El Niño zasáhl celý Pacifik, Bora Bora byl obzvláště zranitelný, protože má lagunu pouze s jednou přístupovou cestou. Poškození korálů bylo nenávratné.

Bora Bora netrápí jen počasí. Dalším problémem jsou odpadky. I když v posledních letech došlo k všeobecnému úsilí ostrov uklidit, stále na ostrově můžete vidět více odpadků, než bystě chtěli, zejména pak v odlehlých severních částech ostrova. Je to složitý problém - ostrov je na jedné straně závislý na cestovních ruchu, ale zároveň nechce odradit turisty. V důsledku toho je vážně ohrožen zdejší mořský život.

Bora Bora dnes

Dnes je Bora-Bora stále častěji cílem turistů z celého světa. Kromě příjmů z turistiky je hlavním zdrojem obživy vývoz kopry, vanilky a perleťoviny. Bora Bora je místem odpočinku, ale dá se zde podniknout i mnoho zajímavých výletů a činností, včetně šnorcholování, rybaření a dalších outdoorových aktivit.Turistika na Bora Bora

Lepší než výlet vrtulníkem je turistika napříč ostrovem. Vydejte se na Mt. Pahia a užijte si zdejší panoramatický výhled. Tak úchvatný pohled na skvrnité tyrkysové laguny a ostrůvky s bělostným pískem z dech beroucí skalnaté hory pokryté zelení jen tak někde nenajdete. Pěti až šesti hodinová túra z Vaitape s několika těžkými stoupáními a záludnými úseky se vám navždy vryje do paměti. Nejtěžší je na konci vyšplhat na strmou skálu Mt. Pahia a dostat se na vrchol. Průvodce je na této túře nezbytný, protože stezka není označená.

Pokud vás těžší túra vyděsila, zkuste kratší a lehčí procházky v hornatém vnitrozemí, na kterých se můžete mnoho dozvědět o ostrovní fauně a historii. Jak jsme výše zmínili, ostrov Bora Bora ukrývá mnoho fascinujících pozůstatků z druhé světové války.

Mt Pahia


Šnorcholování

Bora Bora je jedinečným místem s překrásnými tyrkysovými lagunami, které jsou naplněny všemi druhy tropického mořského života. Nejlepším místem na šnorchlování jsou korálové zahrady, které leží v blízkosti bariérového útesu v jižní a západní části ostrova. Určitě si nenechte ujít místo zvané Anau, kde můžete uvnitř laguny v dopoledních hodinách pozorovat majestátní manty obrovské.Šnorchlování na Bora Bora

Potápění

Pokud vám šnorcholování nestačí a dali byste přednost větším hloubkám, pak máte skvělou příležitost k potápění. Bora Bora je ideálním výchozím bodem pro nové potápěče, protože teplé vody a mělké útesy jsou tolerantním tréninkovým prostředím.

Všechny místní potápěčská centra nabízejí kurzy pro začátečníky a zaměstnávají kvalifikovaný, anglicky mluvící personál. Zkušení potápěči se pak mohou vydat do celé řady vynikajících potápěčských lokalit mimo laguny, kde mohou zaručeně pozorovat žraloky citronové, černoploutvé, šedé i manty obrovské.


Potápění na Bora Bora

Festival Heiva

Pokud Bora Bora navštívíte v červenci, pak si určitě nenechte ujít populární festival Heiva. Hlavní festival Francouzské Polynésie se koná ve Vaitape na velkém jevišti v blízkosti nábřeží. Očekávejte sérii hudebních a tanečních soutěží, ve kterých můžete pozorovat prvotřídní polynéské tanečníky, kteří vám předvedou tradiční místní tance.Festival Heiva

Plavání s mořskými želvami

Chcete podpořit místní iniciativu ochrany? Namiřte si to přímo do Centra pro ochranu mořských želv, které hostí hotel Le Méridien Bora Bora. Návštěvníci mohou plavat se želvami v chráněné laguně i sledovat pod vedením ochránce přírody život želv. Plavat se želvami zde můžete i když nejste hostem hotelu. Stačí se obrátit na hotelovou recepci. Poté si můžete v hotelu vychutnat oběd nebo koktejl v restauraci s barem a vychutnat si úžasný výhled na ostrov.


Centrum pro ochranu mořských želv

Kitesurfing a Parasailing na Bora Bora

Kombinace pravidelných silných větrů, chráněných oblastí s klidnými vodními podmínkami a nedostatku překážek dělají z lagun Bora Bora hlavní destinaci pro kitesurfing. Nejlepším místem je bezesporu Matira Point - malý poloostrov na jižním konci ostrova. Dokonce i když nejste fanoušek vodních sportů, je velmi těžké odtrhnout pohled od místních profíků.

Dalším oblíbeným vodním sportem na Bora Bora je parasailng. Představte si - budete pohodlně sedět a elegantně kroužit 50-130 metrů nad tyrkysovými lagunami se skvělým výhledem. Parasailing je nezapomenutelným zážitkem, který můžete klidně sdílet ve dvou při tandemovém letu.Matira Point

Počasí na Bora Bora

Francouzská Polynésie je tropická destinace se spoustou slunce. Teploty na Bora Bora se pohybují po celý rok mezi 24-30 °C. Teplota vody v laguně má pak mezi 23-26 °C. Průměrná teplota vzduchu je 26,5 °C. Na Bora Bora můžete zažít období sucha a vlhka.

Období sucha na Bora Bora probíhá od dubna do října, přičemž nejchladněji je v červenci a srpnu. Na svědomí to mají jihovýchodní pasáty zvané maraamu. V důsledku toho se vám brzy po ránu nebo na večer bude hodit lehký bavlněný svetr.

Období vlhka na Bora Bora začíná v listopadu a končí v březnu. V této době se mohou častěji objevit deště a někdy může dojít i k tropickým bouřím. Větry mohou dosáhnout rychlosti přes 220 km/h a může se to dokonce rozvinout v cyklon, což je ale docela vzácné. Francouzská Polynésie byla od počátku 90. let zasažena cyklonem pouze 6 krát, a to v důsledku fenoménu zvaného El Nino.

Autor: Jad, Ari

Dovolená Bora Bora - kam se podívat, zajímavosti, co navštívit. Romantická exotická dovolená v Tichém oceánu. Navštivte Bora Bora ve Francouzské Polynésii
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
David|21.05 2017 20:19
hm, tak o bora bora si se svým platem můžu nechat jen zdát :/
Odpovědět
 3