Žluté hory - omamná pohádková krajina východní Číny

01.11 2018|Cestování
Žluté hory - omamná pohádková krajina východní Číny

Žluté hory ve východní Číně vypadají bez nadsázky jako pohádková krajina. Z nadýchaných mraků vykukují hroty strmých skal a z rozsedlin a útesů se tu a tam vyklánějí pokroucené borovice, které jako nějaké akrobatky popírají zákony zemské přitažlivosti. Tato krajina dokládá, že si čínští malíři na svých obrázcích nic nevymýšleli - je to všechno skutečné.

Žluté hory neboli Huangshan leží na jih od řeky Jang-c'-ťiang v místě, kde se její tok stačí do zavřeného širokého oblouku a pak se nížinami blíží k moři. Horám dominuje 72 strmých skalnatých vrcholů. Tři nejvyšší dosahují více než 1800 metrů a mají poetická jména : Lien-chua-teng - vrchol Lotosový květ, Kuang-ming-ting - Zářivý vrchol a Tchien-tu-feng - Nejvyšší nebeský vrchol.

Oblast patří do Světového dědictví UNESCO a zároveň je jednou z nejpopulárnějších turistických destinací v Číně. Chráněné území má rozlohu 154 km², s ochranným pásmem 142 km². Mao feng je slavný zelený čaj pocházející právě z oblasti Žlutých hor.

Geologie Žlutých hor

Žluté hory mají svůj původ v druhohorách, asi 100 let před vyzdvihnutím pevniny ze starověkého oceánu. Později, ve čtvrtohorách byla krajina zformovaná vlivem ledovců. V mnoha případech vznikly doslova kamenné lesy a hrotité skalní pilíře. Skalní věže Žlutých hor jsou tvořeny světlou žulou, jež je velmi tvrdá a složená z krystalů slídy, křemene a živce.
Tato žula vznikla z roztavených mas materiálu hluboko pod zemským povrchem, kde následně krystalizovala a v důsledku chladnutí pukala pravoúhlou sítí prasklin. V době kdy se vrchní lože žulového tělesa dostalo na povrch, začala vlásečnicovými prasklinami pronikat voda i vzduch. Následkem zvětrávání se začal žulový, do té doby kompaktní, masiv rozpadat do tvarů sloupovitých útvarů. Mnohé z nich nabývají různých bizarních podob a připomínají lidské i zvířecí postavy. Velká část z takových útvarů má vlastní poetická jména.

Čínští malíři a básníci přisuzují Žlutým horám "4 znaky dokonalé krásy". Prvním jsou rozeklané štíhlé skály, druhým 1000-leté borovice, třetím horké léčivé prameny, které celý rok udržují teplotu 42 stupňů Celsia a čtvrtým znakem je moře oblaků.

Léčivé termální prameny

Léčivé horké prameny, které si po celý rok udržují teplotu 42°C, protkávají celou zdejší krajinu. Nejpřirozenější zřídla s jezery se nalézají v oblasti Sung-ku a na úpatí vrcholu Purpurový mrak. Nejznámější horká zřídla jsou Lao lung tchan, Čching lung tchan, Wu lung tchan, Paj lung tchan. Kromě nich se na chráněném území nachází také několik zajímavých vodopádů.

Oblačnost je neodmyslitelnou součástí zdejší krajiny a přináší sem průměrných 2400 mm srážek za rok. Kolem skalních vrcholků se vinou oblaka mlhy s kapičkami drobného mrholení a svým nepřetržitým tancem je střídavě zahalují a znovu odhalují. Sta tisíce návštěvníků, kteří každé léto směrují ke Žlutým horám, přijíždějí vybaveni pláštěnkami a teplými bundami, protože i v létě teplota ve vyšších polohách dosahují 8 stupňů.

Turistika ve Žlutých horách

Pečlivě značené cesty vedou návštěvníky kolem svatyň, jezírek i vodopádů a poskytují jedinečné výhledy na malebné skalní útvary a posvátné borovice. Jedním z nejzajímavějších je kapří hřbet, což je hřeben úzký necelý jeden metr, na němž se lze nad hlubinou přidržovat pouze řetězů. Žluté hory sice nepatří mezi 5 posvátných čínských hor, ale přesto jejich krásu mnozí opěvují již celá staletí.

Su Sia-kche, středověký čínský cestovatel, jim udělil vrcholnou poctu, protože napsal: " Když se člověk vrátí z 5 posvátných hor, nechce se mu hledět na obyčejné hory. Když se člověk vrátí ze Žlutých hor, nechce se mu hledět na 5 posvátných hor".

Autor: Ari

Žluté hory neboli Huangshan patří k jedněm z nejkrásnějších míst v Číně. Kdo spatřil Žluté hory, nechce vidět jiné. Žluté hory patří na seznam UNESCO
Zajímavosti a novinky

 560 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ