Dovolená v Řecku - 17 skrytých pokladů, které by vás nenapadlo navštívit

04.04 2017|Cestování
Dovolená v Řecku - 17 skrytých pokladů, které by vás nenapadlo navštívit

Dovolená v Řecku nikdy neomrzí. Řecko je jednou z mála zemí, která má stále co nabídnout. Většina cestovních kanceláří nabízí osvědčenou klasiku, kam se pohodlně dostanete letecky a kde nejsou drahé letenky. My jsme si však pro vás dnes připravili 17 míst v Řecku, která díky své izolovanosti patří tak trochu mezi skryté poklady této fascinující země.

1. Ostrov Skyros

Ostrov Skyros, nacházející se v Egejském moři, se vyznačuje poklidnou kopcovitou krajinou, plnou pinií a krásných, často opuštěných pláží. Díky své izolovanosti nepatří mezi turisticky příliš vyhledávaná místa. Skyros je ostrov řezbářů, pastýřů a domov jedinečného plemena miniaturních koní. V olivovém háji na hoře Kohilas je pohřben britský básník Rupert Brooke.

Podle legendy se na Skyru skrýval Achilles, aby nemusel do Trojské války. Narodil se tu také jeho syn Neoptolemos. V klasických dobách patřil ostrov Athéňanům, později ho ovládaly Římská říše, Byzantská říše, Benátská republika a Osmanská říše. Od roku 1821 je součástí Řecka. Pokud hledáte klidný ostrov s osamělými plážemi, kde si odpočinete od ruchu civilizace, pak je pro vás Skyros to pravé.Ostrov Skyros

2. Stezka Menalon - Peloponés

Milovníci hor by si neměli nechat ujít ostrov Peloponés a stezku Menalon v samém srdci regionu Arkádia. Sedmdesát pět kilometrů dlouhá stezka Menalon byla dokončena v roce 2015. Horská stezka je obklopena jedlovými lesy, kaňony, řekami, kamennými vesnicemi, odlehlými kláštery a dalšími přírodními krásami.

Hornatá vysočina Arkádie dosahuje v centru Peloponésu nejvyšších poloh v oblasti. Mezi nejznámější hory patří Erímanthos (2.224 m), Chelmós (2.355 m) a Killíni (2.376 m). Nejdůležitější řekou v oblasti je Alfíos se svými přítoky. Divočina kolem stezky Menalon představuje zcela jiný svět, odlišný od nám dobře známého a oblíbeného středomořského obrazu Řecka. O to je však tato oblast zajímavější.


Stezka Menalon3. Ostrov Milos

Ostrov Milos, který omývá Egejské moře a je součástí souostroví Kyklady, je pozůstatkem sopečného kráteru, což se projevuje i na jeho geologické pestrosti. Zdejší romantické pláže lemují písečné zátoky, sněhobílé útesy i černá skaliska. Ve vysokých útesech jsou vymleté jeskyně, moře se zařezává do hornin a vytváří úzké průrvy a skalní mosty.

Ostrov plný kontrastů je typický dech beroucí přírodou i tradičním řeckým duchem. Milos je oblíbenou destinací zamilovaných párů, které hledají klidnou lokalitu, bez přebytečného cestovního ruchu. Milos se může pochlubit 80 plážemi všeho druhu, od písčitých, přes kamínkové, až k oblázkovým. Mezi nejoblíbenější pláže však patří Paliochori a Hivadolimni. Za návštěvu určitě stojí i malá jeskyně Sarakiniko na západě ostrova, kterou s oblibou vyhledávají potápěči.Ostrov Milos

4. Souostroví Koufonisia

Souostroví Koufonisia je Karibikem Evropy. Souostroví Koufonisia zahrnuje ostrůvky Pano a Kato Koufonissi, na které dohlíží ostrov Keros s bohatou archeologickou historií. Zatímco Kato Koufonissi zůstává neosídlený, Pano Koufonissi pár obyvatel má, ale jen na severu.

Jižní Kato Koufonissi odděluje od hlavního ostrova jen půl kilometrový kanál. Kato se pyšní zcela opuštěnými plážemi, stezkami, jednou tavernou a kostelíkem Panaghia z roku 1651. Koufonisia je hlavně o relaxaci, procházkách opuštěnými plážemi a úžasným koupání v ještě úžasnějším tyrkysovém moři.


Koufonisia

5. Město Nafplio - Peloponés

Méně než dvě hodiny jízdy autem z Atén leží město Nafplio, které vás na první pohled zaujme svým benátským šarmem a osmanskou svůdností, která se vyznačuje úzkými uličkami, které obrůstají jasmíny a další popínavé rostliny. Nafplio ležící u Argolského zálivu pod skálou Akronauplia se rozkládá pod 216 metrů vysokou výšinou s pevností Palamidy.

Vedle benátských staveb a několika kostelů zde najdete klasicistní domy z doby Krále Otty. Na náměstí Syntagma stojí bývala mešita, zvaná Vuleftikó, která byla sídlem řeckého parlamentu. V jedné benátské stavbě na náměstí Syntagma se nachází Archeologické muzeum s nálezy z Nafplia a jeho okolí.Nafplio6. Ostrov Kea

Kea je poklidný ostrov s úžasně zachovalými tradicemi. Kvůli nepravidelné dopravě je však tento úžasný ostrov často opomíjen. Turisté na něj moc nejezdí, ale letní chaty tu má velká část Athéňanů, která si sem jezdí odpočinout do panenské přírody.

Oblíbená je vesnice Ioulis, která je typická fascinujícím labyrintem bílých kykladských domů s malým náměstíčkem. Celý ostrov lemují nádherné a klidné pláže. I když je ostrov trochu izolovaný, může se pochlubit vynikajícími restauracemi. Hlavní spojení na ostrov Kea je z ostrova Lavrion.


Kea7. Ostrov Epirus

Epirus si z velké části díky své relativní nepřístupnosti a nedostatků písečných pláží zachovává svou panenskou přírodu. Je to nejvíce hornatá oblast v Řecku a je obdařena svěží, stoupající krajinou, připomínající Skotsko v té nejlepší kvalitě. Horské vesnice Epirusu by s klidem mohly soupeřit s tím nejlepším z Provence.

Když k tomu připočteme hustě zalesněnou krajinu, která je domovem hnědých medvědů, vlků a šakalů, osamělé skalní kláštery a nebe hlídané dravými ptáky, pak je snadné pochopit, proč Řekové udržovali tento magický ostrov tak dlouho v tajnosti. Návštěvníci, kterým by v této oblasti chyběla pláž, se mohou vydat na Kravostasi, která je zastrčená od hlavní pobřežní silnice mezi Syvotou a Párgou.Epirus8. Folegandros

Pouze hodinu vysokorychlostním trajektem ze Santorini se nachází Folegandros - další malebný ostrov, kterému se vyhnuly davy turistů, pozlátko a přemrštěné ceny. Půvabný a ještě donedávna turisticky neobjevený ostrůvek Folegandros se nachází v jižní části Kykladských ostrovů. Skalnatý Folegandros je jedním z nemnoha míst, kde se ještě lze dotknout duše pravého Řecka a zažít atmosféru prostého a uvolněného tradičního stylu života. Na ostrově se nachází tři vesnice, Karavostasi (přístav), Chora a Ano Meria.

Výjimečnost tohoto místa umocňuje jedna z nejpůvabnějších Chor Řecka. Choru sice naleznete na každém kykladském ostrůvku, protože je to vlastně vždy taková hlavní vesnice ostrova, které se dříve vystavěly vysoko na kopci, aby se její obyvatelé ubránili nájezdům pirátů. Nicméně tuto Choru si po návštěvě určitě nespletete s žádnou jinou! Vesnice postavená těsně na hraně 200 m vysokého útesu, její uličky a klid si vás zaručeně získají. Ostrov je opravdu malý a je zde hodně kozích stezek k plážím. Člověk se tak může často kochat krásnými výhledy v kopcovitém terénu.


Folegandros9. Pláž Voutoumi - Antipaxos

Ostrov Antipaxos nabízí celou řadu špičkových pláží, avšak jedničkou mezi nimi je bezesporu pláž Voutoumi, která se rozkládá na severní straně ostrova. Jedinečná pláž s jiskřivě bílým pískem lemuje tyrkysově modré moře těch nejkrásnějších odstínů. Kolem pláže se táhnou skalní masivy, které nabízí příjemnou ochranu před rozpáleným sluncem. Na ostrov Antipaxos se můžete pohodlně dostat ze sousedního Paxosu, pevninského Řecka nebo ostrova Korfu.Pláž Voutoumi10. Letovisko Stoupa - poloostrov Mani

Poloostrov Mani si díky své relativní nedostupnosti zachovává svůj divoký a vzdálený ráz. Vnější části ostrova jsou prorostlé olivovými háji, uprostřed kterých si majestátně sedí skalnaté vrcholky pohoří Taygetos, jehož nejvyšší vrchol Profitis Ilias se tyčí do výšky 2407 metrů.

Pod ním se rozkládá letovisko Soupa, které nabízí klidné útočiště od moderního života i spoustu inspirace, která vás zavede do dob dávných mýtů o bozích a nymfách. Stoupa a celá oblast Mani je výjimečná svou kamennou architekturou, lišící se od té tradiční řecké. V minulosti byla oblast Mani známá díky svým nespoutaným a divokým obyvatelům, kteří žili izolovaní ve vysokých věžích, sloužících k jejich ochraně. Některé z věží stojí dodnes.


Stoupa11. Thessaloniki a Chalkidiki

Thessaloniki je na Balkáně to, co Istanbul v Malé Asii - starobylé a zároveň moderní a rušné město s velkými muzei a mnoha restauracemi, kavárnami a bary.Thessaloniki

Je také vstupní bránou do jednoho z nejvíce podceňovaného kouta Řecka, který je domovem fantastických pláží, dramatické krajiny a drsných hor, které lemují písečné zátoky prorostlé borovicemi a kvetoucími keři. Je Chalkidiki nejlépe střeženým tajemstvím Řecka?


Chalkidiki12. Meganisi

Jeden z menších a dalších kuriózních ostrovů se nachází v Jónském moři, jen kousek od východního pobřeží ostrova Lefkada. Meganissi je kouzelný malý ostrov, s rozlohou necelých 20 km2, který je dobře dostupný z ostrova Lefkada. V antice byl nazýván Taifos podle krále Taifose, jenž byl synem Poseidona. Na ostrově trvale žije přibližně dva tisíce stálých obyvatel, kteří žijí stále svým tradičním způsobem života. Živí se zemědělstvím, rybolovem, obchodem a v posledních letech také cestovním ruchem.

Ostrov Meganissi je jako stvořený pro relaxaci a odpočinek. Na ostrově Meganissi je spousta divokých pláží, na mnohé z nich se dostanete právě jen lodí. K nejkrásnějším plážím na Meganissi patří Agios Ioannis, Spilia, Fanari, Atherinos a Limonari.Meganisi

13. Poloostrov Pelion

Poloostrov Pelion leží zhruba 250 km jižně od Soluně. Je to nádherná oáza zeleně, stoletých stromů, barevných květin a krásných pláží. Poloostrov Pelion byl údajným letním sídlem bájných řeckých bohů a mýtických kentaurů. V místních horských svazích našli zalíbení především turisté. Na starých kamenných stezkách zvaných kalderimi lze obdivovat horské kláštery, typické vesnické domky i husté kaštanové, bukové a dubové lesy.


Pelion14. Ostrov Ios

Ios je součástí souostroví Kykládských ostrovů. Spíše menší ostrov je díky svému zábavnímu charakteru a neutuchajícím denním i nočním radovánkám pokládán za ostrov radosti, tance a smíchu. Ios se pyšní mnoha kouzelnými plážemi, z nichž mnohé jsou téměř nedotčené.

Ostrov Ios je protkaný řadou turistických stezek, které vedou horami i archeologickými nalezišti Příznivci řecké ostrovní architektury a kultury budou potěšeni sněhobílými městečky s úzkými uličkami či stejně bělostnými stavbami kostelů a dalších památek.Ostrov Ios

15. Ostrov Kastelorizo

Nejmenší a nejhezčí z obydlených ostrovů je Kastellorizo, na který se dostanete letecky nebo trajektem z Rhodosu. Kastelorizo leží u jižního pobřeží Malé Asie, zvaného Turecká Riviéra. Ostrov zahrnuje neobydlené ostrovy Ro a Stroggili a dalších 6 ostrůvků.

Je nejmenším ostrovem skupiny Dodekanés. Ostrov je tvořen hlavně vápencem. Jeho povrch je členitý s velkým množstvím tajemných jeskyní. Jednou z oblíbených turistických atrakcí je jeskyně Phokialí, vyplněná mořskou vodou a přístupná lodí.


Kastelorizo16. Pevnost Monemvasia - Peloponés

Malé město Monemvasia leží na nejvýchodnějším výběžku jižního Peloponésu. Bylo založeno Byzantinci jako významný obchodní přístav a svůj účel si zachovalo i za turecké nadvlády, kdy se stávalo objektem zájmu tehdejších námořních velmocí (především Benátčanů, Janovanů, Franků a Turků).

Město je Monemvasia je v podstatě tvořeno pevností, která se tyčí až sto metrů nad hladinou okolních vln Egejského moře. Hlavním důvodem, proč Monemvasii navštívit, je její středověká minulost a unikátní památky, které se z těchto dob zachovaly – zejména jde o opevněné hradby a byzantské kostely.Monemavasia

17. Ostrov Andros

Krásné moře s úchvatnými plážemi, horské vesničky, kde se zastavil čas, údolí plná květin a horských pramenů a starobylé hlavní město s úzkými uličkami a prostornými náměstími, kde vedle sebe stojí nádherné paláce s městskými dom - to je ostrov Andros.


Ostrov AndrosNe nadarmo tento ostrov miloval sám bůh Dionýsos. Říká se, že v době jeho slavností netekla z horských pramenů voda, ale víno. Andros je druhým největším ostrovem Kyklad. Omývá jej Egejské moře a jeho nejvyšší hora Andros dosahuje výšky 1003 metrů.

Autor: Jad

Dovolená v Řecku - 17 vysněných míst v Řecku. Méně známá místa pro dovolenou v Řecku, která si zamilujete. Dovolená v Řecku u moře letecky
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Simča|18.05 2017 21:19
My se letos na začátku července chystáme na Chalkidiki. Tak jsem zvědavá. Dovolená v Řecku zatím nikdy nezklamala :)
Odpovědět
 3