Dolomity - fascinující tvář italských Alp
Dovolená na Kubě: 14 nejkrásnějších míst na Kubě
Externsteine - německá svatyně obklopená tajemstvím
Pobřeží koster - nejnebezpečnější a nejopuštěnější pobřeží světa
Ledovcové jeskyně Eisriesenwelt
Žluté hory - omamná pohádková krajina východní Číny
Bora Bora - ostrov snů ve Francouzské Polynésii
Ostrov Korfu - 7 nejlépe hodnocených turistických míst
Dovolená v Řecku - 17 skrytých pokladů, které by vás nenapadlo navštívit
Dovolená na Kubě: 14 nejkrásnějších míst na Kubě
Externsteine - německá svatyně obklopená tajemstvím
Pobřeží koster - nejnebezpečnější a nejopuštěnější pobřeží světa
Ledovcové jeskyně Eisriesenwelt
Žluté hory - omamná pohádková krajina východní Číny
Bora Bora - ostrov snů ve Francouzské Polynésii
Ostrov Korfu - 7 nejlépe hodnocených turistických míst
Dovolená v Řecku - 17 skrytých pokladů, které by vás nenapadlo navštívit
Dolomity - fascinující tvář italských Alp

Dolomity jsou velkolepé vápencové plošiny a vrcholy stvořené z mořských korálu, které jsou právem nazývány nejkrásnějšími alpskými horami. Italské Dolomity v jižních vápencových Alpách jsou nevelkou, ale velice zajímavou horskou skupinou, která většinou ukazuje návštěvníkům svou laskavější tvář.
Fascinující tvář italských Dolomitů
Dolomity leží mezi dvěma horskými řekami - Adiží (Adige) a s přítokem Isaco na západě s Piavou na východě. Vynikají neobyčejně dramatických horskými skupinami, kde se střídají náhorní plošiny s rozježenými, ostře řezanými vrcholy skal, jež mají místy charakter útesů. Monumentalitu jim dodávají propastná údolí s řekami na dně.Nejvyšší horské horské vrcholy Dolomitůse zvedají nad 3000 metrů, a vůbec nejvyšší je zaledněný masiv Marmolada (3342 metrů), na jehož plochý vrchol vede několik lanovek a kde je téměř celoročně možno lyžovat. Turistickým a sportovním centrem Dolomitů je pak Cortina ďAmpezzo, dějiště zimních olympijských her v roce 1956.
Dolomiti
Původně se tato oblast nazývá Monti Pallidi (Bledé hory). Dnešní jméno dostala na počest francouzského geologa Deódata de Dolomineu, který v 80. letech 18 století tuto oblast zkoumal a mimo jiné zjistil, že místní vápence obsahují značné množství minerálu, který dostal jméno dolomit a jehož součásti je hořčík.
S názvy je v Dolomitech všeobecně potíž, protože zatímco hory zůstávaly, říše se měnily. Po staletí byly jižní Alpy pod navládou Říma, ve 14. stol. se staly součásti Habsburků a od rozpadu Rakouska-Uherska patří Itálii. Proto mají některá zvlášť populární a nápadná místa dvojjazyčné názvy, jako například německé Rosengarten patří současnému Catinaccio.
Uzavřenost horských údolí nebo i celých horských skupin izoluje i jejich obyvatele, kteří si pak vytvářejí ve svých bájích vlastní romantický svět. Nejinak tomu bylo i v Dolomitech. Tady bývalo podle legend bájné království Fanů, a to v oblasti dnešního národního parku Fanes-Sennes. V tomto království vládla pyšná královna, která odmítla uznat posvátnost svišťů, a proto její říše zanikla. Nyní sedí se svou dcerou zkamenělá nad jezerem Pragser Wildsee a obě čekají na vysvobození.
Po nejkrásnějších místech Dolomitů vede horská silnice, která nabízí jedinečné panoramatické výhledy nejen na "království Fanů" ale i na zubaté srázné stěny Sasso Lungo s mocnými osypy na úpatí, nebo na masivní "špalek" Selly. V rakouských i italských Dolomitech je také několik národních parků. jako například Schlem, Puez Geisler, Sextner Dolomiten a zmíněný Fanes-Sennes.
V celkové stavbě Alp představují tyto jižní vápencové svahy takzvanou obalovou sérii. Zcela specifickou součástí těchto vrstev jsou obrovské, až 1000 metrů silné vrstvy korálových útesů (ze středního triasu, asi 220 milionů let staré). Můžeme si je představit jako útesovou bariéru, jakou známe z východního pobřeží Austrálie. Při pozdějším vrásnění Alp ale byla jejich původní stavba úplně zničená.
Ukloněné plošiny
K typickým skalním útvarům Dolomitů patří vysoké, ukloněné náhorní plošiny, kterým se říká kuesty. Jejich existence je podmíněna odolnými vrstvami dolomitských vápenců, které nepodléhají tak snadno zvětrávání. V průběhu alpského vrásnění byly zemské kry vyzdviženy, rozlámány a ukloněny.Mnohé plošiny jsou od svého okolí sráznými svahy úplně izolované, jako například Pale di San Martino, která se zvedá nad údolím do výše 2600 metrů. Tyto plošiny pokryté jen slabou vrstvou zvětralin jsou doslova rájem alpínkařů. Rostou vedle sebe trsy protěží, hořců, lomikamenů. A všechna ta nádhera na jaře rozkvétá. Těmito alpskými zahradami proslula zvlášť oblast Alpe di Siusi na údolím Gaderbachu.
Piz Boe - nejlépe přístupná třítisícovka Dolomit
Piz Boe má i přes svých 3152 metrů pověst snadno přístupné hory. Patří mezi jedinou třítisícovku horské skupiny Sella. Jednou z variant, jak se na horu dostat, je lanovkou ze sedla Passo Pordoi.Od horní stanice lanovky vás pak čeká hodinu a půl dlouhá túra, jejíž těžší pasáže při výstupu jsou zabezpečeny ocelovými lany. Ti, kteří se chtějí trochu potrápit, mohou zvolit náročnější ferátový výstup ze stejného sedla. Piz Boe láká také jednou z nejobtížnějších zajištěných cest v Dolomitech - via ferrata Cesare Piazzetta.
Prvních 150 metrů lezení je velmi vyčerpávající a náročné. Poté následuje lezení v terénu s 1. a 2. stupněm obtížnosti UIAA. Tuto část ale také nelze podceňovat, neboť řada míst je velmi vzdušná; následuje nejkrásnější místo - přechod přes štěrbinu po visutém mostě. Vrcholu Piz Boe vévodí malá horská chata Rifugio Capanna-Fassa, kde se dá v létě i přespat.
Piz Boe
Lagazuoi - muzeum v přírodě plné historie
Vrchol Piccolo Lagazuoi je dnes známý především díky 1. světové válce. Nedaleko vrcholu se nachází velké množství veřejnosti zpřístupněných a udržovaných spojovacích štol, kaveren, zákopů, baráků a dalších pozůstatků z bojů v letech 1915 až 1917. Nejdelší, asi 1100 metrů dlouhou štolou, vede i jedna z výstupových tras (obtížnost A/B). Celé okolí vrcholu je dnes jakýmsi muzeem v přírodě a jeho návštěva je opravdovým zážitkem.Vrchol Malého Lagazuoi je také fantastickým vyhlídkovým vrcholem, jako na dlani zde máte blízký vrchol Col di Lana, který má taktéž velmi pohnutou historii, jediný dolomitský ledovec na Marmoladě, skupinu Tofan, Fanes a spoustu dalších.
Lagazuoi
Marmolada
Marmolada je, jak jsme se výše zmínili, nejvyšším vrcholem Dolomit. Majestátná hora se rozkládá východně od Trenta v severovýchodní Itálii, asi 100 kilometrů severo-severovýchodně od Benátek. Na jih se téměř kolmo láme do skalní stěny 2 km široké a 800 metrů vysoké. Na severní straně je poměrně plochý Marmoladský ledovec, jediný velký ledovec v Dolomitech.Vrchol hory Marmolada hostí malou horskou chatu, která je v provozu během létě. Hřeben Marmolada je složen z několika vrcholů - Punta Penia (3343 m), Punta Rocca (3309 m), Punta Ombretta (3230 m), Monte Serauta (3069 m), a Pizzo Serauta (3035 m).
Před první světovou válkou probíhala Marmoladou část hranice a fronty mezi Rakouskem a Itálií. Rakušané v ledovci vybudovali celé vojenské městečko, ale při největším lavinovém neštěstí v Alpách přišli o 300 vojáků. Ústup ledovců dnes občas vyplavuje mrtvé, výzbroj a výstroj.
Autor: Ari
Dolomity - fascinující tvář italských Alp. Dolomity patří k nejkrásnějším horám v Alpách. Dolomity se nachází na jihu Alp. Nejvyšší vrchol Dolomit Marmolada
Zajímavosti a novinky
558
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ