Ledovcové jeskyně Eisriesenwelt

11.11 2016|Cestování
Ledovcové jeskyně Eisriesenwelt

Svět kolem nás má mnoho tváří, které jsou značně rozmanité. Doslova v každém koutě naší planety leží něco úžasného. Obyvatelé obce Werfen v Rakousku se po celá staletí domnívali, že nedaleko od jejich domovů je něco jako vstup do pekla. Ale ukázalo se, že tento Eisriesenwelt jsou jedny s nejkrásnějších a největších ledových jeskyní na světě.

V čem jsou jeskyně Eisriesenwelt tak výjimečné?

V jeskyni Eisriesenwelt panuje celý rok zima jako z Mrazíka. Jeskyně Eisriesenwelt se nachází asi 50 km jižně od Salzburgu, nedaleko městečka Werfen, jež se rozkládá v údolí řeky Salzach.

Vzhledem k tomu, že vchod do jeskyně Eisriesenwelt leží poměrně vysoko a navíc z udolí nejde vidět, byla jeskyně objevena až v roce 1880 přírodovědcem Antonem von Posseltem, který prošel prvních 200 metrů jeskynního systému. I když o svém objevu napsal článek do časopisu Alpenverein, byla jeskyně na dalších 30 let zapomenuta. Až v roce 1913 podnikl vědec Alexander von Mork expedici až k podzemnímu jezeru Sturmsee. Od roku 1920 byla jeskyně přístupná veřejnosti.

Jeskynní systém je dobře ukryt pod pohořím Tennengebirge a má více než 42 kilometrů. Běžnému návštěvníkovi se však podaří vidět pouze první kilometr, který je pokrýt ledem. V této první části jeskyně Eisriesenwelt se nachází přibližně 30 000 metrů krycholvých ledu o tloušťce až 20 metrů a každý rok ledu ještě přibývá.

Už jen pouhá cesta k jeskyním vám vezme dech. Od parkoviště tam vede nejprudší lanovka k západní stěně vrcholu Hochkogelu, která má sklon až 50 stupňů. Kdo chce, může samozřejmě místo lanovky jít pěšky. Od horní stanice lanovky zbývá ke vchodu do jeskyně 20 minut pěšky. Fascinovat vás bude i samotný vstup do jeskyně Eisriesenwelt, který je přibližně 18 metrů vysoký a 20 metrů široký a nachází se v nadmořské výšce 1641 metrů. Při vchodu do jeskyní dostanete speciální lampy, kterými si budete v jeskyni svítit, což ještě podpoří jejich tajemnou atmosféru.

Během prohlídky projdete Posseltovou halou, která je pojmenována podle objevitele jeskyně. Podlaha Posseltovy haly, která je 150 metrů dlouhá a 40 metrů široká, má 6 metrů. Poté navštívíte část nazývanou Hymirburg , které dominuje hrad Hymirburg - ledový útvar s obvodem základny téměř 40 metrů. Závěrečnou zastávkou je ledový paláce Eispalast. Zde se již můžete cítit stísněně, jelikož se nacházíte téměř 1 kilometr v hoře a 400 metrů pod povrchem. Od tohoto místa se již vracíte zpět a po přibližně jedné hodině strávené pod zemí vystupujete opět do denního světla.Ledovcová jeskyně Eisriesenwelt

Vznik ledovcové jeskyně

Jeskynní systém vznikl před 100 miliony lety, a to pohybem hor. První trhliny byly časem rozšiřovány vodními erozemi a chemickými procesy, přičemž proces rozšiřování pokračuje až do dnešní doby. Samotný led je historicky mnohem mladší – nejstarším kouskům je přibližně 1 000 let.

Existuje mnoho způsobů jak může led v jeskyních vznikat. Jeskyně Eisriesenwelt patří mezi dynamické ledové jeskyně. To znamená, že jednotlivé vstupy do jeskyně jsou umístěny v různých výškách a vytvářejí tak komíny, kterými proudí vzduch. V zimě je v jeskyni Eisriesenwelt teplejší vzduch, který prodí horními otvory ven a spodními je nasáván chladný vzduch který spodní část jeskyně ochladí na teploty pod bodem mrazu. Na jaře pak rozpuštěný sníh stýká do jeskyně kde zmrzne a vytvoří ledovou výzdobu.

Praktické informace pro návštěvníky jeskyní Eisriesenwelt

Jeskyně Eisriesenwelt se otevírají od 1.5. do 26.10., pravidelně od 9:00 do 15:30. V červenci a srpnu jsou pak prohlídky prodlouženy až do 16:30. Prohlídka trvá 75 minut a pro malé děti může být značně namáhavá. Rozhodně je potřeba se dobře obléct a nezapomenout ani na čepici a rukavice.

Fotografování není v jeskyni povoleno z časových důvodů, protože jednotlivé výpravy jsou po sobě jen 6 minut a na focení zkrátka není čas. Jeskyně je lepší navštívit za pěkného počasí, protože si užijete jak vnitřek, tak překrásnou vyhlídku před jeskyněmi. Vstupné do jeskyně Eisriesenwelt je 8,5 euro za dospělého a 4,5 eur za dítě. Pokud byste si chtěli koupit kompletní vstupenku i s cestou lanovkou tam a zpět, pak zaplatíte 19 eur za dospělého a 9,5 eur za dítě.

Autor: Mak

Jeskyně Eisriesenwelt jsou největší a nejkrásnější ledovcové jeskyně na světě. Ledovcové jeskyně Eisriesenwelt se nachází nedaleko Salzburgu a městečka Werfen
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ