10 nejúžasnějších míst na světě, které vám vezmou dech

15.10 2016|Cestování
10 nejúžasnějších míst na světě, které vám vezmou dech

Na světě existují místa, která vám doslova vezmou dech. Jsou tak nádherná a fascinující, že se vám vryjí hluboko do paměti i srdce. Jsou to místa, které nestačí navštívit jen jednou. Ifenomén pro vás vybral 10 nejúžasnějších míst na světě, které vás svou krásou ohromí i dojmou zároveň.

Prozkoumejte s námi krásu míst jako jsou Gejzír Fly v Severní Americe, Natronové jezero v severní Tanzánii, ledovcové jeskyně Skaftafel na Islandu, Grand Circle v USA, Zhangjiajie v Číně, Dallol v Etiopii, Pamukkale v Turecku, Roraima v jižní Americe, Grand Prismatic Spring v USA a Salar de Uyuni v Bolívii.
1. Gejzír Fly

Gejzír Fly se nachází v Severní Americe, na vysoké plošině sousedící s pouští Black Rock Desert, v severozápadní části Nevady. Gejzír Fly charakterizuje trojitý vrchol, že kterého ve všech třech vrcholech tryská voda. Proud vody z gejzíru se ještě nikdy nezastavil. Okolí gejzíru Fly obklopují jezírka plné horké vody, která je bohatá na uhličitan vápenatý.

Jezírka jsou navíc kaskádovitě seřazena a od sebe oddělena tzv. travetinovými hrázemi. Některá jezera už natolik vychladla, že je možné se v nich i vykoupat. Gejzír Fly byl vytvořen v roce 1964 v důsledku vrtu zkoumajícího možnost využití geotermální energie.

V roce 1917 byl podobně vytvořen jiný gejzír blízko toho nynějšího, který také vytvořil vysoký travertinový vrcholek, ten ale přestal stříkat vodu, jakmile byl navrtán gejzír Fly. Gejzír je pokrytý teplomilnými řasami, kterým se daří ve vlhkém, horkém prostředí, což má za následek více odstínů zelené a červené, které přidávají gejzíru ještě úchvatnější vzhled.


Gejzír Fly

2. Natronové jezero

Natronové jezero se rozkládá v severní Tanzanii, na okraji Velké příkopové propadliny, asi 100 km severozápadně od města Aruša. Jezero má sice rozlohu 600 km čtverečních, ale jeho nejvyšší hloubka je pouhé 3 metry. Do jezera přitéká řeka Southern Ewaso Ng´iro, ale vzhledem k tomu, že se z jezera hodně vody vypařuje, je v okolí i v samotném jezeře vysoká koncentrace uhličitanu sodného. Voda Natronového jezera má pH větší než 10.

Teplota vody dosahuje až 60 stupňů Celsia. Červenou barvu jezera způsobují sinice, které dokáží přežít v těchto extrémních podmínkách. Okolo jezera se nachází mnoho slanisek, které jsou domovem vzácných plameňáků. Vzhledem k tomu, že jich tam hnízdí přes 2,5 milionů, stalo se jezero chráněné. Ostatním živočichům se zde nedaří. Kvůli vysokému obsahu soli většina uhyne. Z těchto morbidních důvodů je jinak jedno z nejklidnějších jezer častým cílem fotografů, kteří zachycují uhynulá zvířata na jezeře, jež vypadají, jako by zkameněla.Natronové jezero

3. Ledovcová jeskyně Skaftafell

Národní park Skaftafell na Islandu nabízí jednu z nejúžasnějších podívaných - bleděmodré jeskyně z ledu, které jsou na rozdíl od klasických podzemních jeskyní plné světla a každého uchvátí mrazivou krásou tajícího ledy, který tvoří jejich stěny i strop. Ledovcové jeskyně v parku Skaftafel jsou pouze dočasné. Během léta se totiž stovky let starý led rozpouští a na podzim opět zamrzá. Díky tomu vznikají každý rok nové, jedinečné útvary. Jeskyně je těžké najít a každý průvodce je hledá ještě před výpravou.


Skaftafell

4. Grand Circle

Grand Circle je nádherná a obrovská oblast, která se nachází v jihozápadních Spojených státech. Pokrývá pět států, mezi které patří Arizona, Nové Mexiko, Colorado, Utah a Nevada. V Grand Cirlce se nachází nejvíce přírodních parků a památek. Grand Circle na první pohled zaujme nejrůznorodějšími scenériemi, z nichž každá vám vezme dech. Mezi nejoblíbenější místa patří Národní park Zion, Bryce Canyon, jezero Powell a národní park Arches.Grand Circle

5. Zhangjiajie

Zhangjiajie je národní lesní park, který se nachází v západní části provincie Hunan, asi 330 kilometrů od Changsha, hlavního města provincie Hunan a více než 1000 kilometrů od Šanghaje a Pekingu. Zhangjiajie se stal známým díky filmu Avatar. Pokud si vzpomínáte na úchvatnou krajinu létající hor, pak inspirací pro ní byly hory Hallelujah právě v parku Zhangjiajie. Zhangjiajie park je známý pro své úchvatné vrcholy hory, průzračné potoky, husté lesy a obrovské krasové jeskyně. V roce 1982 se Zhangjiajie National Forest Park prvním národním lesoparkem v Číně.


Zhangjiajie

6. Dallol

Dallol je název skupiny maar, nacházejících se v Solné planině v Etiopii, severovýchodně od sopky Irta'ale Isat Gamor. Tyto krátery jsou nejníže umístěné sopečné útvary na zemském povrchu. Nacházejí se 48 m pod hladinou moře. Krátery jsou poměrně mladé, poslední erupce se odehrála v roce 1926. V okolí sopky se nachází kyselé horké prameny, sírové hory, solné sloupy a malé gejzíry. Tyto útvary vytváření jednu z nejbizarnějších přírodních krajin na planetě.Dallol

7. Pamukkale

Pamukkale nebo-li v překladu bavlněný hrad je jednou z největších turistických atrakcí v Turecku. Pamukkale je svah pokrytý sněhově bílým travertinem, který svým vzhledem připomíná kopec nebo hrad z bavlny. Rozloha bílého „hradu“ je 2 700 metrů na šířku a 160 metrů na výšku. Areál se nachází v jihozápadní části země nedaleko města Denizli.

Místo Pamukkale je oblast tektonického zlomu, kde na povrch vytékají minerální prameny bohaté na vápník. Z minerální vody stékající po skále vznikají usazeniny - travertin. Tak vznikaly v průběhu mnoha tisíc let působivé terasy, kaskády a jezírka. A nepřestaly vznikat doposud, pramen je stále aktivní.

O pramen se lidé zajímali už v antických dobách a zhruba 250 let př. n. l. zde bylo založeno lázeňské město Hierapolis. Pozůstatky města se nacházejí přímo nad travertinovými kaskádami. Pamukkale je spolu s Hierapolí zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.


Pamukkale

8. Hora Roraima

Roraima je nejvyšší ze skupiny stolových hor známých pod názvem tepui v Jižní Americe. Poprvé byla popsána anglickým cestovatelem Walterem Raleighem roku 1596. Zaujímá rozlohu 50 km², vypíná se 400 m a výše nad okolním terénem a zahrnuje trojmezí Venezuely, Brazílie a Guyany.

Stolové hory v Guyanské vysočině patří k nejstarším geologickým útvarům na Zemi, které vznikly v době prekambria před dvěma miliardami let. Roraima částečně zasahuje do venezuelského národního parku Canaima (30 000 km²) a brazilského národního parku Monte Roraima (1 167 km²).Hora Roraima

9. Grand Prismatic Spring - Velký prizmatický pramen

Velký prizmatický pramen se nachází v Yellowstonském národním parku a je největším horkým pramenem ve Spojených státech a třetím největším na světě, po jezeru na Novém Zélandu a jezeru Boiling v Dominice.

Velký prizmatický pramen leží v oblasti mnoha horkých pramenů. Vědci dosud neví, jak je možné, aby v tak horké vodě mohly organismy žít. Právě ony vytváří barevný prstenec na okraji pramene. Pramen je typický odstíny červené, oranžové, žluté, zelené a modré.


Grand Prismatic Spring

10. Salar de Uyuni

Salar de Uyuni je největší solná pláň na světě, která dříve byla dnem jezera. Salar de Uyuni má rozholu 10 582 kilometrů čtverečních a nachází se na jihu Bolívie, v blízkosti hřebenů And, v nadmořské výšce 3650 metrů. Je pozůstatkem pleistocénního jezera Ballivián.

Každý rok v listopadu zde přebývají tři druhy jihoamerických plameňáků (chilský, Jamesův, andský). Jednou ročně dochází na Salaru de Uyuni k záplavám, a tato solná pláň tak zvýší svoji odrazivost – stane se tak největším přirozeným zrcadlem na světě.

Salar de Uyuni posloužilo agentuře NASA při kalibraci jejich družicového měření tloušťky ledovce na severním pólu (programu Ice Cloud Land Elevation Satellite) jako příklad rozsáhlé oblasti s konstantní nadmořskou výškou.Salar de Uyuni

Autor: jad

Nejkrásnější místa na světě - prozkoumejte s námi 10 nejúchvatnějších míst na světě - Salar de Uyuni, Pamukkale, Grand Circle, Gejzír Fly, Natronové jezero
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ