Dovolená ve Švýcarsku: 12 míst, které musíte vidět

03.08 2016|Cestování
Dovolená ve Švýcarsku: 12 míst, které musíte vidět

Dovolená ve Švýcarsku je zaručeně výjimečným zážitkem. Okouzlující alpské scenérie, malebné vesničky a starobylá města dělají ze Švýcarska zemi s pohádkovým kouzlem, do které se budete chtít neustále vracet.

Švýcarsko leží mezi Bodamským jezerem na severovýchodě, Ženevským jezerem na západě, Horním a Alpským Rýnem na východě a Rýnem na severu, Jurou na severu a jižními Alpami. Švýcarsko sousedí s Itálií, Francií, Německem, Rakouskem a Lichtenštejnskem. Má 23 kantonů a je členem Rady Evropy, OSN, EFTA, OECD a WTO a součástí schengenského prostoru.

Dovolená ve Švýcarsku je úchvatná v zimě i v létě. Během zimy si můžete dosytosti užít zimních sportů a nádherných scenérií zasněžených Alp. V létě si na své přijdou hlavně turisté, horolezci a cykloturisté, kteří milují nádherná alpské panoramata a fascinující přírodu. Švýcarsko však nejsou jen Alpy, ale i celá řada nádherných historických měst, galerií a muzeí. Ifenomén pro vás dnes má 12 nejkrásnějších míst, které si na dovolené ve Švýcarsku nesmíte nechat ujít.Švýcarsko

1. Matterhorn

Matternhorn je kultovní špičatý vrchol ve Švýcarsku, který patří k jedněm z nejvyšších hor v Alpách. Leží na hranicích s Itálii, kde se tyčí do výšky 4478 metrů a jeho čtyři strmé stěny ční na všechny světové strany. První snaha o zdolání Matterhornu v roce 1865 skončila tragicky. Čtyři horolezci se tehdy během sestupu z Matternhornu zřítili a zemřeli. Dnes se na horu každé léto vydávají tisíce zkušených horolezců.

Úpatí Matterhornu leží v půvabné vesnici Zermatt, která je známá jako špičkové mezinárodní letovisko s malebnými chatami, prvotřídními restauracemi a hotely. Kvůli zachování kvality vzduchu a mírové atmosféry jsou v obci zakázána motorová vozidla. V zimním období si zde lyžaři mohou užít více než 300 kilometrů kvalitních lyžařských sjezdovek. V létě si zde turisté na dovolené mohou dosytosti vychutnat pěší turistiku, cyklistiku, horolezectví i letní lyžování na ledovci.

Matterhorn


2. Jungfraujoch - vrchol Evropy

Jedním z nejkrásnějších zážitků v krásném regionu Berner Oberland, je cesta vlakem na Jungfraujoch - vrchol Evropy, kde vás čeká dech beroucí vyhlídka z terasy u vědecké observatoře posazené do výšky 3454 metrů. Na Jungfraujoch začíná i nejdelší ledovec v Evropě Aletschgletscher, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Slavná trasa ve Švýcarsku Eiger Trail od ledovcové stanice Eiger Alpiglen začíná na úpatí severní stěny. Dalšími zajímavými procházkami jsou Panorama Way na jižní straně svahu, Gletscherschlucht (ledovec Gorge) a Öpfelchüechliwäg - vysoce posazená stezka z Olensteinu do Brandeggu přes květinová pole, pastviny a lesy. Méně aktivní jedinci mohou využít jízdy na gongolách a lanovkách a užít si populární pohledy přes údolí Lautedbrunnen.Malebný Grindelwald je ledovcová vesnice v regionu Jungfrau, která je skvělou základnou pro turistická dobrodružství do okolních hor. Grindelwald sídlí na úpatí zasněžených hor a je jedním ze švýcarských nejstarších a nejoblíbenějších letovisek pro dovolenou. Nad tímto alpským údolím se tyčí pohoří ve tvaru čelenky Wetterhorn a na severní straně horský masiv Eiger, jeden z nejdramatičtějších a nejnáročnějších horolezeckých vrcholů na planetě. Mezi horami leží dva ledovce. Z Faulhornu, který leží ve 2681 metrech, je geniální vyhlídka.

Grindelwald


3. Interlaken

Při dovolené ve Švýcarsku si nesmíte nechat ujít Interlaken, který je posazen mezi jezerem Thun na západě a jezerem Brienz na východě a je jedním z nejoblíbenějších dovolenkových letovisek ve Švýcarsku. V centru města se nachází Höhematte, což je zázrak urbanismu rozkládající se na 35 akrech otevřeného prostoru. Hlavní ulice Interlakenu s názvem Höheweg je obklopena květinovými zahradami, hotely a kavárnami. Nejpozoruhodnější je však výhled na alpské vrcholky. Mohutné vrcholy masivu Eiger, Mönch a Jungfrau tyčící se nad městem nabízí vynikající možnosti pro alpské dobrodružství.

V oblasti je více než 45 horských drah, lanových drah, sedačkových lanových drah a lyžařských vleků, které jsou připraveny vás rozvést do okolí. Zima je určena lyžařům a snowboardistům, kteří si mohou vybrat z okolních letovisek a běžeckých stezek. Léto si pak mohou užít turisté, cyklisté nebo paraglidisté, kteří se mohou spustit z Beatenberg-Niederhornu. Obdivovat zdejší krajinu z nižších nadmořských výšek můžete i na palubě parníku při plavbě kolem jezera.
4. Lucern

Představte si šumivé modré jezero obklopené horami, středověké Staré město bez aut, s krytými mosty, nábřežními promenádami, freskami na historických budovách a sluncem zalité náměstí s bublajícími fontánami. Tak tohle je švýcarský Lucern. Město, které je známé pro své hudební koncerty. Lucern obvykle láká renomovanými sólisty, dirigenty a orchestry, a to nejen během oblíbeného Mezinárodního hudebního festivalu. Kulturní a konferenční centrum je domovem jednoho z předních světových koncertních sálů.

Kapellbrücke


Jednou z nejslavnějších městských památek je most Kapellbrücke, postavený ve 14. století. V malém parku pak leží slavný Löwendenkmal - socha umírajícího lva, která byla postavena na počest smrti Švýcarské gardy při útoku na Tuileries během francouzské revoluce. Milovníci historie se mohou těšit na Švýcarské muzeum dopravy s rozsáhlými exponáty všech druhů dopravy, včetně té letecké a kosmické. Součástí je i planetárium. Nezapomeňte si užít jízdu lanovkou na Dietschiberg na severní straně jezera Lucern, projížďku lanovou dráhou po Mount Pilatus nebo se vydejte na slavnou vyhlídku na Rigi.


Lucern

5. Ženevské jezero

Ženevské jezero je největší alpské jezero v Evropě. Rozkládá se na švýcarsko-francouzské hranici a kolem jeho břehů leží některé z nejoblíbenějších měst Švýcarska. Město Ženeva leží mezi úchvatnými zasněženými vrcholky v místě, kde se přelévá Rhône do Ženevského jezera.

Toto francouzsky mluvící "hlavní město míru" je Evropské sídlo Spojených národů a vyzařuje příjemnou kombinaci francouzské radosti ze života a švýcarské architektury. Promenády, parky a zahrady obklopující jezero jsou společně se starým městem ideálním místem na romantické procházky. Slavným orientačním bodem je Jet d´Eau, kašna v Ženevském jezeře. Mezi další oblíbené památky patří Opera a Grand Théâtre de Genève.

Dalším městem u jezera je Lausanne, které se nachází asi 62 km od Ženevy. Lausanne se může pochlubit krásným výhledem na okolí Alpy a horská jezera. Vydejte se na procházku do středověkého Starého města a vychutnejte si roztomilé kavárny, butiky a nádherné gotické katedrály. Na úpatí Alp a Ženevského jezera se nachází Montreux, který v červnu a červenci hostí světoznámý Jazz Festival.Ženevské jezero

6. Chateau de Chillon - Montreux

Na břehu Ženevského jezera se nedaleko Montreux nachází Chateau de Chillon, který inspiroval umělce a spisovatelé po celá staletí. Lord Byron, Jean Jacques Rousseau a Victor Hugo patří mezi osobnosti, které o tomto architektonickém pokladu nejednou napsali. Komplex hradu Chillon zahrnuje asi 25 budov seskupených kolem tří nádvoří. Mezi hlavních atrakce hradu patří velké chodby s nádherným výhledem na Ženevské jezero, gotické podzemní prostory, kaple s malbami ze 14. století a Camera Domini - ložnice, kterou obývali vévodové ze Savoye.

Chateau de Chillon


7. St. Moritz - Svatý Mořic

Malébné městečko Svatý Mořic, které se rozkládá v alpském údolí na břehu jezera Moritzer See v nadmořské výšce 1843 metrů, je obklopeno pohořím Albula a z jihu Bernina. Svatý Mořic je jednou z předních světových horských destinací. Palácové hotely a restaurace dělají z města luxusní destinaci. Městečko hostilo i dvě zimní olympijské hry.

Svatý Mořic je rozdělen do dvou částí na St. Moritz Dorf, který sedí na slunné terase s výhledem na jezero Moritzer See a druhá část St. Moritz Bad se rozkládá na dně údolí, přímo u jezera. V zimě je městečko ideálním místem na lyžování, snowboarding, bruslení a bobování na slavné 1,2 km dlouhé dráze Cresta Run. V letním období si zde můžete dosytosti užít turistiku, cykloturistiku, vodní sporty i lyžování na ledovci.

Svatý Mořic


8. Bern

Hlavní město Bern si na dovolené ve Švýcarsku rozhodně nesmíte nechat ujít. Bern je posazen na poloostrově na řece Aara a vyzařuje z něj starosvětské kouzlo, které vás uchvátí na první pohled. Není divu, že je Bern zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Při procházce po dlážděných ulicích Bernu můžete prozkoumat nejvyšší katedrály ve Švýcarsku, s panoramatickým výhledem, kašny ze 16. století, středověkou věž s hodinami s pohyblivými loutkami Zytglogge a šest kilometrů dlouhou nákupní pasáž nazvanou Lauben. Krásný výhled na historické centrum města vám nabídne Rosengarten.

Bern nabízí mnoho vynikajících muzeí a impozantních uměleckých galerií, včetně Zentrum Pail Klee, které nabízí největší sbírku děl tohoto umělce na světě a muzeum umění Kunsthmuseum. Nenechte si ujít ani trhy, které se konají v Bundesplatz s výhledem na elegantní renesanční budovu parlamentu Bundeshaous. Rodiny s dětmi se mohou těšit také na návštěvu Medvědího parku.


Bern

9. Jezero Lugano v Ticino

Jezero Lugano leží na švýcarsko-italských hranicích v Ticino, v jediném italsky mluvícím kantonu, který nabízí vzrušující chuť Středomoří. I když se zde v dálce blýskají zasněžené vrcholky Alp, daří se zde citrusům, fíků,. granátovým jablkům i palmám. Ve městech kolem jezera Lugano a Lago Maggiore na západě lze pocítit Itálii v atmosféře, v nezaměnitelné architektuře i ve vášni pro dobré jídlo.

Okolí si můžete prohlédnout při cestě na jednom z bílých parníků nebo si sami pronajmout loď. Jeden z nejkrásnějších pohledů nabízí hora San Salvatore, ze které jde vidět jak jezero, tak zasněžené vrcholky Alp. Lugano je finanční centrum a největší a nejvýznamnější město v Ticino. Severozápadně od Lugana se nachází sluncem zalité Locarno u jezera Maggiore. Locarno na první pohled zaujme kvetoucími zahradami a hustě rozsetými palmami. V Bellinzona, hlavním městě kantonu, najdete tři nádherné hrady, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.Lugano

10. Curych

Curych je největší město Švýcarska a hlavní město stejnojmenného kantonu. Leží v předhůří Alp u severního konce Curyšského jezera, na obou březích řeky Limmat, která zde z jezera vytéká. Zámožné město se může pochlubit bohatou sestavou kulturních pokladů, které si můžete prohlédnout při procházce po dlážděných ulicích starého města. Curych je plný kuriózních obchodů, kaváren a galerií. Jednou z nejlepších nákupních ulicí v Evropě je Bahnhofstrasse, která láká na značkové obchody s módou, hodinkami i šperky.

V Curychu najdete více než 50 muzeí a 100 galerií. Jedničkou je však muzeum výtvarných umění Kunsthaous Zürich, které nabízí působivou sbírku umění od středověku až po současnost. Dalším favoritem je Rietberg muzeum se zaměřením na mimoevropské umění dovezené z Číny, Indie a Afriky.

Pár kroků od hlavního nádraží v Curychu se v gotickém zámku nachází Švýcarské národní muzeum. Rodiny s dětmi si zamilují curyšské zoo, Sloní park, Přehlídku tučňáků a pavilon Madagaskar. Pokud si chcete užít panoramatický výhled na město a okolní krajinu, určitě se projeďte vlakem do Uetliberg Mountain.


Curych

11. Rýnské vodopády

150 metrů široké Rýnské vodopády (Rheinfall) při Schaffhausen jsou největšími vodopády v Evropě. Nejlepší doba k návštěvě Rýnských vodopádů je během června a července, kdy na horách roztaje sníh a obrovská masa vody se začne valit přes 21 metrů vysokou římsu jurského vápence Rýnských vodopádů. Vynikající výhled na vodopády z blízka vám zajistí výlet lodí po Rýně.Rýnské vodopády

12. Švýcarský národní park

Švýcarský národní park v údolí Engadin byl založen v roce 1914. Je nejstarší rezervací v Alpách. Park zahrnuje více než 170 čtverečních kilometrů horských borových lesů, luk plných květin, keřů, rychle tekoucí řek a vápencových skal. Švýcarský národní park je protkaný rozsáhlou sítí stezek. Rezervace je domovem 5000 volně žijících živočišných druhů, včetně svišťů, jelenů, kamzíků, lišek a více než 100 druhů ptáků.


Švýcarský národní park
Autor: Jad

Dovolená ve Švýcarsku: 12 míst, které musíte vidět. Dovolená ve Švýcarsku je zaručeně výjimečným zážitkem. Okouzlující alpské scenérie, malebné vesničky a starobylá města dělají ze Švýcarska
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ