Sociální experiment v Německu: 1000 euro měsíčně bez práce

01.01 2016|Zajímavosti
Sociální experiment v Německu: 1000 euro měsíčně bez práce

V roce 2014 se 26 lidí v Německu zúčastnilo zajímavého sociálního experimentu. Tito lidé začali každý měsíc dostávat bez jakéhokoliv přičinění plat 1000 eur s cílem zjistit, jaké důsledky by mělo zavedení univerzálního příjmu. První výsledky experimentu zveřejnil The Los Angeles Times.

Mein Grundeinkommen

Experiment s názvem „Mein Grundeinkommen“ (Můj základní příjem) provedl v roce 2014 v Berlíně podnikatel Michael Bohmeyer a byl financován z crowfundingu. Cílem výzkumu bylo zjistit, jak se budou Němci chovat v případě, že stát začne každému občanovi vyplácet měsíčně 1000 euro.

Myšlenka nepodmíněného univerzálního příjmu, která by měla vyřešit problém s chudobou, získává v posledních letech v Evropě stále větší oblibu. V Německu existuje mnoho příznivců i kritiků, kteří věří, že kvůli penězům přestane mnoho Němců jednoduše pracovat a začne tamnímu hospodářství přinášet pouze ztráty. Vláda už s podobným experimentem začala. Děti a mladiství do 25 let mají v Německu právo získat zdarma měsíčně asi 200 USD.

Podle Bohmeyera by základní plat pomohl obyvatelům země výrazně zvýšit jejich kreativitu. „Postupem času většinu naší práce odvedou stroje a bude potřeba se začít zabývat tvůrčími činnostmi. Lidé potřebují nějaký druh ochrany, něco, co jim umožní se cítit v pohodě. A tím by mohly být právě tyto dávky,“ řekl Michael Bohmeyer.

Průběh a výsledky experimentu

Experimentu se zúčastnilo 26 osob a peníze na něj přispělo více než 30 000 lidí. Každých pár týdnů vybere Bohmeyer z 66 tisíc lidí několik jedinců, kterým začíná měsíčně vyplácet 1000 eur po dobu jednoho roku. S penězi mohou účastníci experimentu nakládat, jak chtějí. Jedinou podmínkou je, aby podávali zprávu o svých činnostech a o tom, jak nakládají s penězi.

Výběr účastníků proběhl formou loterie, která se konala v Berlíně, za účasti diváků, v přímém televizním přenosu. Dne 8. prosince bylo například vylosováno 5 účastníků. Mezi účastníky experimentu byly 4 ženy, přičemž jedna z nich chtěla trávit více času s dětmi a pracovat jako dobrovolník, druhá si chtěla žít svůj sen, třetí chtěla hrát v divadle a čtvrtí chtěla cestovat. Jediný muž z pětice chtěl finanční prostředky na to, aby mohl najmout zaměstnance pro své podnikání v oblasti pěstování biopotravin.

„Všichni účasníci studie se shodují na jedné věci. Poté, co jim začal chodit pravidelný, nezávislý příjem, začali v noci lépe spát, ale jejich život se příliš nezměnil. Studenti pokračovali ve studiu, zaměstnanci v práci, vězni ve svém pobytu ve vězení. Z předešlých účastníků výzkumu existuje snad jen jeden muž, který zanechal svou původní, nenáviděnou práci operátora call centra. Nezačal se ovšem za 1000 euro měsíčně válet na gauči, jak by si někdo mohl myslet, ale nastoupil na vysokou školu. Změny se z velké části týkaly způsobu myšlení účastníků. Tito lidé se začali cítit svobodnější a zdravější.

Autor: Liv

Sociální experiment v Německu: 1000 euro měsíčně bez práce. V roce 2014 se 26 lidí v Německu zúčastnilo zajímavého sociálního experimentu. Plat 1000 eur měsíčně
Zajímavosti a novinky

 560 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ