10 nejchytřejších psích plemen na světě

04.12 2019|Zajímavosti
10 nejchytřejších psích plemen na světě

O tom, že jsou psi inteligentní zvířata, nelze pochybovat. Existují však i žebříčky, ze kterých se dozvíte, kteří psi jsou inteligentnější, než jiní. Ifenomén pro vás má seznam 10 nejchytřejších psích plemen na světě. Patří tam i ten váš?

1. Border kolie

Border kolie byla vyšlechtěna ve Velké Británii. Tradičně je považována za nejchytřejší psí plemeno na světě, což bylo potvrzeno i studií provedenou na Britské univerzitě v Kolumbii. Border kolie je energické, loajální a velmi chytré plemeno.

Border kolie


2. Labradorský retrívr

Labradorský retrívr je jedním z nejoblíbenějších psích plemen. Retrívr byl vyšlechtěn na ostrově Newfoundland v průběhu 19. století. Používal se jako pracovní pes, ale v současné době se využívá i jako lovec, průvodce nebo záchranář. Labradorský retrívr je ztělesněním klidu a laskavosti.

Labradorský retrívr


3. Pekingský palácový psík

Pekingští palácoví psíci se zřídka kdy dostanou do hodnotících žebříčků, z velké části je to kvůli nedbalému postoji vůči tomuto malému plemenu. Je to však škoda. Pekingští palácoví psíci jsou jedním z nejstarších plemen psů chovaných na dvoře čínských císařů. Tradice jejich chovu sahá do dob před 2000 lety. Pekingský palácový psík může být arogantní a přítulný zároveň.

Pekingský palácový psík


4. Irský vodní španěl

Irský vodní španěl je nejstarším plemenem španělů, ale také jedním z nejvzácnějších psů na světě. Kořeny tohoto plemene pochází ze Španělska. Irský vodní španěl je skvělý na cvičení, která vyžadují vysokou inteligenci. Plemeno je využíváno na lovení vodní zvěře. Miluje vodu, má vynikající čich a málokdy se unaví.

Irský vodní španěl


5. Bernardýn

Bernardýni jsou velcí pracovní psi, kteří pochází z kláštera svatého Bernarda ve švýcarských Alpách. Jsou to velmi příjemní a vstřícní psi, kteří jsou často používáni při záchranných operacích v horách. Jsou schopni vycítit člověka v tísni i pod tlustou vrstvou sněhu. Bernardýn má velmi přátelskou a vyrovnanou povahu, je extrémně chytrý a učenlivý. Miluje svou rodinu. K dětem je jemný a citlivý a uznává svého pána.

Bernardýn


6. Rotvajler

Rotvajleři si získali špatnou pověst jako útoční, bojoví psi, ale při normálním zacházení s ním nikdy nejsou žádné problémy. V současné době existují ve společnosti spolky snažící se zakázat tzv. bojová plemena, mezi které řadí i rotvajlery. Označení je zavádějící, jelikož pes nikdy nebyl šlechtěn pro boj a povahově se řadí mezi nejklidnější plemena. Dle německého řazení patří do 2. kategorie (1 - nebezpeční, 2 - zvláštní, 3 - přes 20kg nebo 40cm). Problém nastává, pokud majitel nezvládne psa vychovat a dostatečně socializovat. Útočící rotvajler díky své síle představuje výrazně větší nebezpečí než např. jezevčík, který se naopak řadí mezi nejagresivnější plemena. Rotvajleři mají nejen bystrou mysl a dobrou paměť, ale patří i k nejlepším plemenům. Rotvajler je skvělým hlídačem i rodinným společníkem, který má silnou a vyrovnanou povahu. Miluje děti, rád pracuje a je velmi oddaný a poslušný.

Rotvajler


7. Sheltie

Sheltie, je plemeno psa původně vyšlechtěné k hlídání a shánění stád ovcí. Toto plemeno se považuje za výsledek křížení dlouhosrstých kolií s domácími psy na Shetlandských ostrovech, ale zřejmě má více krve původních keltských ovčáků. Sheltie je známá už od 18. století. Sheltie je nenáročný, odolný a přátelský pes, v současnosti se chová také jako společník. O šeltiích se dá říci, že je to bezproblémové plemeno. Je velice inteligentní a vnímavá a právě pro tuto vlastnost se nehodí ke každému. Bude určitě špatně snášet nervózního člověka, jelikož je citově labilní a neunese hrubost a řev, v takovém případě vám vyhlásí stávku.[zdroj?] Je velice učenlivá a chápavá a proto jí výcvik nedělá velké problémy.

Sheltie


8. Sibiřský husky

Sibiřský husky byl vypěstován na Sibiři v průběhu 19. století, jako tažný pes. Dodnes je oblíbený v soutěžích. Husky je zdatný pomocník, velmi oddaný svému pánovi. Je spolehlivý a oblíbený ve studených oblastech.

Sibiřský husky


9. Výmarský ohař

Výmarský ohař je statný pes německého původu. Je dokonalé trénovatelný a dokáže vystopovat kořist jakékoliv velikosti. Ne nadarmo je považován za legendu mezi loveckými psy.
Má mimořádnou výdrž, je ochranářský, nebojácný a sebevědomý.

Výmarský ohař


10. Německý doga

Německá doga je německé národní plemeno. Doga má vynikající lovecké schopnosti. Je vysoce inteligentní, rychle se učí příkazy a je velmi přátelská. Dříve se německá doga používala jako válečný pes.

Německá dogaAutor: Jad

10 nejchytřejších psích plemen na světě. Ifenomen pro vás má seznam 10 nejchytřejších psích plemen na světě. Patří tam i ten váš? Nejchytřejší pes na světě
Zajímavosti a novinky

 568 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ