12 úžasných faktů o hlubinách oceánu

26.03 2019|Zajímavosti
12 úžasných faktů o hlubinách oceánu

Ačkoliv jsme na přítomnost světových oceánů zvyklí, víme i nich velmi málo. To je důvodem, proč jsme se dnes v redakci iFenoménu rozhodli vytvořit článek, který by se zabýval zajímavými a málo známými fakty o tajemných hlubinách oceánu.

1. Měsíc navštívilo více lidí než nejhlubší místo oceánu

Víte, kolik lidí chodilo po povrchu Měsíce? 12. A víte, kolik lidí navštívilo nejhlubší podmořskou propast Challenger v Mariánském příkopu? Tři a jedním z nich byl filmový režisér a producent James Cameron.

2. Hloubka propasti Challenger je větší než výška Mount Everest

Dno propasti Challenger je vzdálené 11 kilometrů od hladiny oceánu. Jinými slovy, pokud bychom na dno této propasti umístili celou horu Mount Everest, chybělo by ji ještě několik kilometrů, než by dosáhla hladiny.

3. Většina mořských tvorů je neznáma

Nedávné odhady výzkumných pracovníků ukázaly, že v oceánu se nachází přes 700 000 druhů. Do současnosti vědci identifikovali ani ne třetinu.

4. Nesmrtelná medúza

V oceánu existuje druh medúzy, která se nazývá turritopsis dohrnii, a která je jako jediné z živočišné říše nesmrtelná. Turritopsis dohrnii, také známá jako medúza Benjamina Buttona, je medúza schopná převrátit svůj životní cyklus a vrátit se zpět do stádia polypu. A právě pro tuto svou schopnost je nazývána nesmrtelnou.

Rozmnožuje klasickým způsobem, kdy zachytí volně plovoucí sperma či vajíčka. Umírá normálním způsobem, ale v období hladovění či v době jiné krizové situace, místo jisté smrti, přemění všechny své buňky do mladšího stádia. Promění se v cystu ve tvaru kapky, která se vyvine v kolonii polypů, což je vlastně první fáze života medúzy. Buňky se většinou při procesu kompletně přemění. Svalové buňky se mohou stát nervovými nebo dokonce spermatickými buňkami. Díky nepohlavnímu rozmnožování je výsledná kolonie schopná vyprodukovat stovky geneticky identických medúz, jež jsou téměř perfektními kopiemi původního dospělce. Tento unikátní způsob vyhnutí se utrpení pomohl hejnům těchto tvorů rozšířit se po světových oceánech.

5. Víme více o povrchu Marsu a Měsíce než o dně oceánu

Vzhledem k četným vesmírným misím jsme v průběhu let zjistili mnoho o rudé planetě. Faktem zůstává, že o povrchu rudé planety nebo Měsíce toho víme mnohem více než o tajemném dně oceánu.

6. Příšery z oceánu

V oceánech žijí mikroskopické příšery zvané tardigrades nebo-li želvušky. Poprvé byly popsány v roce 1773. Želvušky jsou považovány za nejodolnějšího tvora planety Země. V nepříznivých podmínkách upadají do stavu, který se nazývá anabióza, ve kterém jsou nesmírně odolné vůči vnějším vlivům. Vydrží v něm sucho, osmihodinové ponoření do kapalného helia, var, škodlivé záření ianaerobní podmínky. Proto se vyskytují jak na ledovcích, v oceánech, tak na pouštích celého světa. Snesou též vakuum a tlak 6x vyšší než je na nejhlubším dně oceánu - až 75 000 atmosfér. Vědci dokonce želvušky poslali na 10 dnů do vesmíru, kde s přehledem přežily a vrátily se ve stejném stavu.

7. Vědci prostudovali méně než 5 % oceánu

Vědci zatím prostudovali pouhých 5 % oceánu. Jakkoliv to zní zvláštně, je to považováno dokonce za velký pokrok. Všechny studie se vztahují k uplynulému a současnému století.

8. Přibližně 80 % veškerého života na Zemi je v oceánech

Ano, 80 % živých tvorů na naší planetě se nachází v oceánech. Naše znalosti mořského života jsou i přesto zatím poměrně omezené, neúplné a nepřesné.

9. Oceán samotný můžeme nazvat živým

Mořské prostředí je v podstatě obří zpracovatelská továrna, ve které mohou být všechny součástky v systému používány pořád dokola. Oceán je odlišný od metabolismu zvířete, které vstřebává živiny a vylučuje odpad. Někteří z vědců, kteří se zabývají studiem oceánu, si všimli, že oceán získává dodatečné množství živin i externě. Jinými slovy, je oceán jedním velkým superorganismem.

10. V oceánu je spousta podivných zvuků

Je těžké to vysvětlit. Některé ze zvuků způsobují oceanografům noční můry. Jeden takový zvuk byl zaznamenán v roce 1977 dvěma hydrofony ve vzdálenosti
4800 kilometrů od sebe. Ten zvuk byl podobný zvuku mořských živočichů, ale jeho objem byl tak velký, že by ho musel vydávat nějaký obří mořský živočich.

11. Oceán je nejlepší muzeum na světě

Vraky, starobylý města, ztracená letadla. Pod hladinou oceánu existuje nespočet artefaktů lidské civilizace, které jsou staré tisíce let. Na mnohé z nich jsme zapomenuli, o mnohých z nich ani nevíme.

12. Nejdelší horské pásmo je v oceánu

Nejdelší horské pásmo na světě je pod vodou. Jmenuje se Mid-Oceanic Ridge. Tento řetězec hor se rozkládá středem Atlantského oceánu směrem do Indického a Tichého oceánu. Je více než 35 000 mil dlouhý a má více vyšších vrcholků než Alpy.

13. Padesát procent USA leží pod oceánem.



Autor: Liv

12 úžasných faktů o hlubinách oceánu. Ačkoliv jsme na přítomnost světových oceánů zvyklí, víme i nich velmi málo. Úžasná fakta o oceánu jsou
Zajímavosti a novinky

 562 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ