10 tipů a triků, jak přežít leteckou havárii

06.01 2016|Zajímavosti
10 tipů a triků, jak přežít leteckou havárii

Strach ze smrti při letecké havárii trápí ve skutečnosti mnoho lidí. Někteří kvůli tomu dokonce nikdy do letadla nenastoupili. I přesto, že letadla havarují, je tam menší pravděpodobnost nehody než například u aut. Ifenomén pro vás připravil několik tipů, jak přežít leteckou havárii.

1. Uvědomte si, že máte 90 sekund

Jakmile letadlo havaruje, budete mít 90 sekund na to, abyste se z něj dostali živí. Většina lidí, kteří přežijí leteckou havárii, jsou ohromeni, že přeželi a usnou na vavřínech. To je špatně! Trvá to asi jen 90 sekund, než v letadle propukne požár, který zachvátí celý vnitřek a později i venek.

2. Pamatujte si pravidlo +3 a - 8
Pravidlo + 3/ - 8 odkazuje na první tři minuty poté, co letadlo vzlétne a posledních 8 minut před přistáním. To jsou časy, ve kterých dochází k téměř 80 % všech leteckých nehod. Pro vás je tedy důležité, abyste v těchto časech zůstali ostražití.

3. Létání ve velkých letadlech

Když havaruje větší letadlo, smrtící síla je vzhledem k velikosti stroje menší. Dopad menšího letadla je mnohem nebezpečnější. Navíc, piloti větších letadel jsou obvykle zkušenější.

4. Zapamatujte si pravidlo pěti řad

Studie ukazují, že je nejlepší, když se usadíte do pěti řad kolem nouzového východu. Čím dál od těchto deseti řad jste, tím menší šanci na přežití máte. Rovněž je lepší, když máte sedadlo u uličky, protože je jednodušší uniknout.

Pravidlo pěti řad


5. Buďte v kondici

V případě letecké havárie je třeba být v kondici, protože studie ukazují, že největší šanci přežít leteckou havárii mají mladí muži v dobré kondici. Nejmenší šanci na přežití pak mají starší ženy s nadváhou. Být štíhlý a v kondici usnadňuje průchod letadlem a překonání případných blokád.

6. Přečtěte si bezpečnostní pokyny

Bezpečnostní pokyny nejsou v letadle pro srandu králíkům. Je velmi důležité vědět, kde přesně jsou východy, jak si nasadit kyslíkovou masku, či v které části letadla se nachází plovací vesty. Takže poslouchejte letušky a čtěte bezpečnostní pokyny.

7. Naučte se zaujmout správnou polohu při havárii

Může se to zdát hloupé, ale v případě havárie letadla výztuha sedadla před vámi dramaticky snižuje pravděpodobnost, že vaše hlava narazí do čehokoliv nebo si zraníte končetiny. Zároveň nezapomínejte na zapnuté bezpečnostní pásy, které dokáží odolat neuvěřitelné síle, díky čemuž vám mohou zachránit život.

Správná pozice při nehodě


8. Nebuďte líní a přijďte s plánem

Ukázalo se, že naše mozky jsou navrženy tak, aby si myslely, že všechno je normální a předvídatelné. Když se to náhodou nestane a přijde něco neočekávaného, chvíli jim to trvá, než začnou přemýšlet. K překonání této fáze je dobré si formulovat plán útěku pokaždé, když letíte. Kolik řad vám chybí od vchodu, jak se v případě nouze dostanete k východu, jaké potenciální zátarasy vám mohou překážet a podobně.

9. Dejte si kyslíkovou masku okamžitě

Jakmile přijde na věc, okamžitě si nasaďte kyslíkovou nasku. Letadla jsou při normálním provozu pod tlakem, takže můžete normálně dýchat i vysoko na obloze. Jakmile ovšem letadlo tlak ztratí, ztratíme i schopnost dýchat. Jen pár minut bez kyslíku může způsobit duševní poruchu.

10. Zapomeňte na své osobní věci

To byste se divili, kolik lidí se při leteckém neštěstí schání po svých zavazadlech před tím, než začnou prchat. Zapomeňte na zavazadla. Můžete si ty věci koupit nové, když zůstanete naživu. Máte jen pár vteřin na to, abyste se dostali ven z letadla, případně pomohli svým dětem nebo blízkým, proto neplýtvejte časem na věci, které se dají nahradit.

Autor: Jad

10 tipů a triků, jak přežít leteckou havárii. Strach ze smrti při letecké havárii trápí ve skutečnosti mnoho lidí. Jak se zachovat při letecké havárii, abyste přežili?
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ