15 zajímavých faktů o čínském jídle, které pravděpodobně nevíte

13.01 2016|Zajímavosti
15 zajímavých faktů o čínském jídle, které pravděpodobně nevíte

Čínské jídlo je patrně nejpopulárnější na světě. Avšak autentické čínské jídlo a to, co se podává na západě, jsou dvě rozdílné věci. Ifenomén pro vás připravil 15 faktů, které jste o čínské kuchyni možná nevěděli.

1. Nejvíce různých příchutí na světě

Věděli jste, že čínské jídlo má 5 klíčových chutí, které musí být vyváženy podle tradiční čínské medicíny na sladké, kyselé, slané, hořké nebo pikantní? Chuťe se značně liší po celé Číně. Například kuchyně v Sichuanu je proslula svou ochromující kořenitostí. V Hong Kong vaří spíše sladké nebo slané. Severní kuchyně je vyloženě sladká a jižní, zase kyselá.

2. Rozdílné jídlo na severu a jihu

Čím více na sever, tím více místní lidé preferují produkci pšenice. Seveřané jedí knedlíky, pšeniční nudle, dušené a plněné buchty. Na jihu jedí Číňané zase misky rýže, rýžové nudle a občas si dopřejí něco pšeničného.

3. Číňané jedí téměř vše, co se hýbe

Cizinci jsou často šokování tím, co Číňané jedí. Z mnoha čínských jídel mají cizinci divný pocit nebo jsou rovnou znechuceni. Číňané jedí psy, kočky, hmyz, štíry, hady, potkany, prasečí uši, hlavy, nohy, srdce, plíce, játra, ledviny, střeva i vařenou krev.

4. Obrovské množství zeleniny

Číňané jedí mnohem více ovoce a zeleniny než všichni na západě. Mají dvojnásobný příjem vlákniny, což vede také k dvojnásobnému vyprazdňování.

5. Bláznivé odrudy

Čína se neomezuje jen na maso, jak jsme se dozvěděli. Doménou čínské kuchyně je zelenina a ovoce. Číňané vás překvapí ovocem a zeleninou, o které jste nikdy neslyšeli. Pěstují například hořké okurky, houbové stromy a mnoho další prapodivných rostlin.

6. Vše musí být čerstvé

Mokré trhy, kde je vše živé a čerstvé, jsou v Číně na rozloze téměř jedné čtvrti. Mnoho Číňanů je navštěvuje každý den. Ledničky a mrazničky jsou na maso, ale zelenina musí být čerstvá. Plechovkami Číňani opovrhují. Také podle čínské medicíny musí být potraviny konzumovány v sezóně, aby se bojovalo proti přílišnému jinu (chladné počasí) a jangu (teplé počasí), suchosti nebo vlhkosti. Například obrovské bílé ředkve s vysokým jangem, jsou velmi populární v zimě.

7. Číňané jedí kosti

Číňané nemají rádi odpad, takže často servírují celá zvířata. Například rybí filé se jen vykuchá a jinak se ji i s kostmi a hlavou. Některé kosti jsou dostatečně měkké, abyste je rozkousali v ústech. Některé musí být ještě naporcovány bokem. Číňané věří, že maso u kosti je nejlepší, a že kostní dřeň je velmi výživná, takže se kosti záměrně nasekají na třísky, aby se z nich při jídle lépe uvolnil morek. Vývar z kosti je také velmi populární.

8. Všechno jídlo je na malé kousky kvůli hůlkám

Číňané nejedí noži a vidličkami, protože tyto nástroje vidí tradičně jako násilné a barbarské. Jedí hůlkami. Kvůli hůlkám je přizpůsobeno všechno jídlo. Vše je velmi měkké a nařezané na malé kousky už před vařením.

9. Čína spotřebuje 45 miliard párů hůlek ročně

To jsou v průměru 2-3 páry hůlek za měsíc na osobu. Vláda zavedla speciální daň, jejiž cílem je snížit spotřebu hůlek. Většina jednorázových hůlek je z měkkého dřeva nebo bambusu. Ročně se spotřebuje asi 100 čtverečních mil bambusu nebo taky 50 000 tun.

10. Jedno jídlo může být uvařeno na tucet způsobů

V čínské kuchyni existuje mnoho způsobů přípravy jídla. Ryby mohou být například dušené, vařené, grilované, rychle smažené, dlouze smažené, pečené, marinované ve slaném nálevu, nakládané v octě, macerované v sóji nebo ve sladkokyselé omáčce.

11. Potravinové dekorace

Čínští kuchaři, zejména pak experti z Jiangsu, udělají pro krásnou prezentaci cokoliv. Věří, že "první kousnutí" je očima. Pokrmy jsou podávány v přesných vzorcích nebo realistických tvarech, prozářeny složitými řezbami ovoce a zeleniny a ozdobeny bylinkami.

12. Některé názvy jídel mohou být zavádějící

Číňané chtěli svým jídlům dát chytlavé názvy. Některá jména však nemají nic společného s ingrediencemi jídel. Například:
  • Husband Wife Lung Slices - nejedná se o kanibalismus, jedná se o plátky hovězích plic a jazyka
  • Ants climb trees - tohle jsou pikantní nudle s mletým vepřovým masem
  • Nezapomeňte, že field chicken - je ve skutečnosti žába

13. Jídlo a pověrčivost

Číňané přikládají zvláštní význam některým potravinám na základě tvarů, barev a legend. Pověry a tradice diktují, jak musí být některé potraviny konzumovány. Například, kulaté sušenky znamenají rodinná setkání v polovině podzimu.

14. Pokrmy se podávají ve společném nádobí

Tradiční čínské pokrmy se podávají ve sdílených nádobách. Pokrmy se servírují do středu tabule a lidé kolem nich sedí se svými rýžovými miskami a nabírají si. V restaurací, zejména u velkých stolů s kapacitou 10-12 osob, jsou obvyklé otočné pulty, které umožňují snadnější sdílení pokrmu s ostatními strávníky.

15. Host sedí u stolu v čele

Čestný host obvykle sedí nejdále od dveří s rybou, kuřetem nebo kachnou. Hlavy ukazují jeho cestu.

Autor: Liv

15 zajímavých faktů o čínském jídle, které pravděpodobně nevíte. Čínské jídlo je patrně nejpopulárnější na světě. Avšak autentické čínské jídlo a to, co se podává na západě, jsou dvě rozdílné věci.
Zajímavosti a novinky

 557 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ