10 opuštěných atrakcí se strašnou minulostí

14.01 2016|Zajímavosti
10 opuštěných atrakcí se strašnou minulostí

Téměř v každém městě na světě se nacházejí nějaké opuštěné ruiny, na které už všichni skoro zapomněli, i když jejich siluety stále obklopují východy i západy slunce. Staré továrny, opuštěné stanice nebo celé ostrovy, které kdysi překypovaly životem, jsou nyní opuštěné a zapomenuté. Dnes pro vás máme 10 zapomenutých míst, ke kterým se vážou strašné příběhy.

1. Kolmanskop

Příběh města duchů Kolmanoskop začíná stejně jako mnoho dalších afrických tragédií s diamanty. V roce 1908 se snažili němečtí osadníci prosadit stavbu železnice Namib Desert, která by propojila pobřeží s městem Keetmanshoop. Jeden z dělníků, Zachary Levan, našel v písku surový diamant, který přinesl ukázat svému šéfovi.

Kolmanskop


Zprávy o tomto objevu se začaly prostřednictvím německých kolonií šířit rychle jako požár. Do poušti se začali hrnout diamantů chtiví dobrodruzi i těžaři z celého světa. Najít diamant na zemském povrchu je velmi vzácné. Legenda ovšem tvrdí, že v Kolmanskopu můžete jít v noci přes poušť a za svitu měsíce najít v písku diamanty. To vedlo k tomu, že se na návětrných písečných dunách postavilo město zvané Kolmanskop, které ve špičce diamantového boomu mělo více než 1200 obyvatel.

Kolmanskop 2


Nicméně, časy se mění a kvůli poklesu cen diamantů po první světové válce a objevu diamantových ložisek dál na jih, ztratil Kolmanskop svou popularitu. Těžaři i jejich rodiny opustili své domovy a vydali se hledat štěstí jinde. Méně než 50 let poté, co Zachary Levan našel v Kolmanskopu diamant, se z živého města stalo město duchů. Ale dřevěné domy v poušti nezhnily. Během několika desítek let začal písek pomalu pronikat přes otevřené dveře a okna do budov. Dnes se celý komplex stal oblíbenou turistickou atrakcí.




2. Špionážní stanice na Teufelsbergu

Teufelsberg nebo-li Čertová hora je kopec vyrobený z vybombardované suti z druhé světové války, na jehož vrcholu měla sídlo americko-britská odposlouchávací základna. Po pádu berlínské zdi v roce 1991, byla stanice opuštěna. V současnosti jsou budovy ve zchátralém stavu a od roku 2011 jsou dokonce přístupné veřejnosti.

Teufelsberg


Snad ještě zajímavější než samotná stanice, je kopec, na kterém stojí. Čertová hora, která je nejvyšším bodem v Berlíně. Hora vznikla ze sutin z druhé světové válce, které byly navezeny na nacistickou vojenskou školu, která se nachází neporušena někde pod tunami suti. Celkově bylo na školu navezeno 26 milionů metrů krychlových suti, což odpovídá přibližně třetině všech berlínských poválečných trosek.

Teufelsberg 2


Vzhledem k tomu, že byla stanice od roku 1991 uzavřena, měnila často majitele. Každý nový majitel začal s ambiciózními plány na výstavbu hotelu, muzea a podobných konstrukcí. Všechny plány však zatím ztroskotaly.



3. Bostonský Long Island

Long Island v Bostonu je téměř tříkilometrový ostrov z dob kolonizace v 17 století. Jeho skalnaté břehy a kopce chrání opuštěnou vojenskou pevnost, prázdné nemocnice, tajemné hrobky a dlouhý seznam údajných státních tajemství. Bouřlivá historie tohoto ostrova začala v roce 1675, kdy angličtí osadníci poslali na ostrov stovky Indů a nechali je tam uprostřed zimy mezi holými skalami, aby se o sebe postarali, jak uměli. Během jednoho roku většina z nich zemřela hlady.

Během druhé světové války byli na Long Island v rámci Operace Paperclip tajně převezeni němečtí vědci. Ostrov je považován za zdroj inspirace Liheyna Dennise při psaní románu Shutter Island. Donedávna se zde nacházel útulek pro bezdomovce z Bostonu, ale z neznámých důvodů byl v roce 2014 uzavřen. S odvoláním na bezpečnost nechal starosta Bostonu Martin J. Wlash uzavřít most vedoucí na Long Island a všechny obyvatele vystěhoval z ostrova duchů na pevninu.

Bostonský Long Island


4. Opuštěná železnice v Paříži

V roce 1841 v Paříži vznikla myšlenka vytvořit železniční dopravu. V Paříži byl v té době dokončen projekt velkého opevnění kolem města a armáda hledala způsoby, jak posílat vojáky a dodávky z centra města do opevnění. Vzhledem ke složité finanční situaci pomáhaly ve výstavbě železnice různé soukromé firmy, které brzy rozšířily železnici od středu města k okraji Paříže. Výsledkem byl ovšem nepořádek. Výstavba každé trati byla řízená jinou společnosti a tyto tratě se nikde neprotínali. Cestující z předměstí tak museli do centra Paříže přestupovat.

Část Petite ceinture


Z toho důvodu se v Paříži rozhodli vytvořit Petite ceinture, malý okruh. Tato linka tvořila okruh jen uvnitř opevněného obvodu města a byla připojena k ostatním tratím. Byl to velký úspěch a trať sloužila jako jeden z hlavních dopravních prostředků v Paříži téměř 100 let. Na počátku 20. století její využití začalo klesat a od roku 1934 zůstala prakticky opuštěna. Za ta léta zůstala Petite ceinture téměř nedotčena. Zarostla mechem a břečťanem. Téměř 32 kilometrů železnic, několik tunelů a mostů zůstalo ukryto uprostřed bujarého městského porostu.




5. Holandský ostrov

Holandský ostrov byl kdysi domovem téměř pro 400 lidí. Obyvatelé ostrova, většinou rybáři a jejich rodiny, si po staletí připravovali jídlo přímo z vod Chesapeake Bay. Moře jim ale nakonec přestalo dávat své dary. Břehovou linii začaly narušovat vlny a osmikilometrový ostrov se začal zmenšovat. Tak jako i mnoho dalších ostrovů v Chesapeake Bay, se i Holandský ostrov skládá převážně z bahna a jílu, místo skal, což z něj dělá snadnou kořist pro vítr a vlny.

Poslední dům


Poslední obyvatelé z ostrova uprchli v roce 1922. Opustili své domy i chrámy, které zůstaly jen památkou na lidi, kteří zde žili. Vše pomalu zatopilo moře, až na jediný dům. Poslední dům na Holandském ostrově, který přežil své "bratry", se dochoval na tenkém pásu země a každý příliv jej zcela zaléval vodou. Dům měl však pomocníka. Bývalý ministr v důchodu se snažil dům ochránit. Postavil kolem něj zeď z dřeva, kamene a písku v marné snaze zastavit moře. I přes veškeré úsilí to však dům vzdal a v roce 2010 spadl.



6. Teslovy věže v Rusku

Spolehlivých zdrojů o těchto podivných objektech, které stojí uprostřed lesa nedaleko Moskvy, je velmi málo. Na většině míst, kde se objevují, tyto objekty nazývají Teslovy věže. Ve skutečnosti jsou tyto věže obřím generátorem Marxe, který testoval vliv blesků na letící letadla. Tedy, alespoň oficiálně. Podle neoficiálních zdrojů měly Teslovy věže sloužit za éry Sovětů k využití síly elektrických pulsů ve zbraních nové generace. Věže měly také testovat účinky nukleárních explozí na vozidla a elektroniku.




Záhadná stavba nedaleko Moskvy má jeden z nejsilnějších generátorů blesků světa, který je schopný vytvořit až 150 metrů dlouhé výboje, přičemž v tomto jediném okamžiku má během pouhých 100 milisekund stejný výkon jako všechny ruské elektrárny, včetně těch atomových, dohromady. Dlouhá léta byly Teslovy věže opuštěny. Nedávno se tam však vrátili ruští vědci a testují například nejnovější ruské dopravní letadlo Suchoj Superjet a jeho schopnost odolávat bleskům.



7. Skleněná pláž v Kalifornii

Nedaleko Fort Bragg v Kalifornii se nachází uprostřed samoty pláž, která je plná pestrých smaragdů, rubínu, tyrkysů a diamantů. Nejsou to ovšem drahokamy, jak by se mohlo zdát. Tyto naleštěné kousky vytvořily za sto let mořské vlny ze skladky opadu. Asi od roku 1906 na tuto pláž vyhazovali odpadky obyvatelé z Fort Bragg a okolních měst. Zatímco papír se rozmočil a plast odplaval, sklo zůstalo.

V roce 1967 bylo zakázáno zde vyhazovat odpadky a od té doby začalo moře pracovat na své nové pláži. Kromě skla zde můžete najít také skutečné historické památky. Po druhé světové válce nedaleko vyráběla automobilová společnost koncová světla a začala místo skla používat plast. Na pláži tak můžete najít také podivné skleněné oblázky rubínové barvy ze starých světlometů. Ty jsou mimochodem mezi sběrateli vzácným kouskem.

Glass Beach


8. Město duchů v Angole

Několik mil od hlavního města Angoly se nachází vysoce moderní město duchů. Cidade de Kilamba se může pochlubit 750 obytnými budovami a 2800 byty. Město bylo postaveno pro půl milionů lidí a má dokonce své vlastní školy a komerční prostory. Je však skoro prázdné. Miniaturní město financované čínskou stavební společností bylo dokončeno za méne než tři roky. Ale místo přílivu obyvatel zde bydlí jen několik čínských dělníků a mnoho dezorientovaných zvířat. Podle BBC problém spočívá v tom, že třídní struktura v Angole se skládá z velmi chudých a velmi bohatých, takže kupci na byty za 200 tisíc USD prostě nejsou.

Město Kilamba


9. Maunsell Forts

Vodní pevnosti Maunsell Forst v blízkosti Britských ostrovů jsou sice opuštěné, ale dodnes fascinující. Svého času hrály významnou roli v Britské vojenské historii. Maunsell Forts se nacházejí při ústí řeky Temže a Mersey. Vznikly během druhé světové války a sloužily jako ochrana před německými loděmi a letadly při vstupu do Británie. Na konci 50. let byly pevnosti opuštěny a od té doby chátrají. Na konci šedesátých let se v nich ještě na chvíli usadili vlastníci a provozovatelé pirátských hudebních rádií a pak už zůstaly zcela opuštěné.




10. Loď SS Ayrfield

Vydáte-li se kolem mangrovníků v Homebush Bay v Sydney a budete se dívat na severozápad, můžete uvidět něco zcela neuvěřitelného - zrezivělé trosky 100 let staré lodi, zarostlé lesem. Loď SS Ayrfield byla postavena v roce 1911 a byla používaná k přepravě uhlí. Během druhé světové války zabavil Ayrfield Commonwealth jako nákladní loď, aby mohl dodávat dodávky spojeneckým silám v Pacifiku. Po válce se loď vrátila ke své práci u lodní společnosti Miller a v roce 1972 byla rozebrána a poslána na smrt do Homebush Bay.

Ayrfield



Autor: Jad, Ari

10 opuštěných atrakcí se strašnou minulostí. Dnes pro vás máme 10 zapomenutých míst, ke kterým se vážou strašné příběhy. Města duchů, opuštěné špionážní stanice
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ