8 faktů, které vás přesvědčí nečíst zprávy

17.12 2015|Zajímavosti
8 faktů, které vás přesvědčí nečíst zprávy

Denně nás zaplavují desítky mnohdy i stovky negativních zpráv z celého světa. Spousta z nich se nás ani netýká a přesto nám zůstávají uloženy hluboko v podvědomí a páchají neplechu. Ifenomen pro vás sestavil seznam 8 faktů o tom, proč jsou pro nás zprávy škodlivé.

1. Zprávy škodí zdraví

Sledování zpráv vede ke strachu a agresi, brání v tvořivosti a zbavuje nás schopnosti hluboce přemýšlet. Příjem zpráv je pro tělo stejný jako příjem cukru. Zprávy jsou lehce stravitelné, avšak škodlivé. Média nás krmí malými kousky triviálních faktů, které se nás opravdu netýkají a nezaslouží si pozornost. To je důvod, proč jsme při "konzumaci" zpráv nikdy nezažili pocit sytosti. Na rozdíl od čtení knih a dlouhých odborných článků v časopisech (při kterých je nutné myslet) můžeme zkonzumovat velké množství prázdných zpráv.

2. Většina zpráv je nepodstatných

Za posledních 12 měsíců jste si přečetli průměrně 10 000 zpráv. Vzpomeňte si alespoň na jednu, která vám pomohla udělat ve vašem životě lepší rozhodnutí, nebo ovlivnila vaši kariéru, osobní život nebo podnikání. S velkou pravděpodobností si na žádnou takovou nevzpomenete.
Případně je spočítáte na prstech jedné ruky. Čtení zpráv s vámi nemá co do činění. Ve skutečnosti je čtení zpráv konkurenční nevýhodou. Čím méně zpráv budete číst, tím lépe vám bude.

3. Zprávy jsou pro naše tělo toxické

Zprávy neustále působí na limbický systém. Hrůzné zprávy stimulují tvorbu glukokortikoidů (kortizolu). To má za následek nepořádek v našem imunitním systému. Naše tělo se dostává do stavu chronického stresu. To vyvolává další možné nežádoucí účinky, jako strach, agresi nebo ztrátu citlivosti.

4. Zprávy často zkreslují skutečná fakta

Průtok zpráv je často příčinou kognitivních chyb. Stáváme se sebejistí, riskujeme a podceňujeme své možnosti. Náš mozek je hladový po příbězích, které mají "smysl", i když neodpovídají realitě. A novináři to ví. Vědí, jak vytvořit z ničeho působivý příběh, který vás vezme za srdce a bude vám ležet v žaludku další týden.

5. Zprávy blokují myšlení

Myšlení vyžaduje koncentraci. Koncentrace vyžaduje vždy čas. Zprávy jsou navrženy speciálně tak, aby nás rušily. Jsou podobné virům, které kradou vaší pozornost pro své vlastní účely. Zprávy snižují kapacitu myšlení a vážně ovlivňují vaši paměť. Zprávy narušují naši koncentraci, což vede k horšímu pochopení.

6. Zprávy fungují jako droga

Když se dozvíme nějakou špatnou zprávu, obvykle chceme vědět, jak to skončí. Čím více příběhů z novin si pamatujeme, tím těžší pro nás je uhlídat jejich konce. Vědci si nejdříve mysleli, že těsné spojení 100 miliard neuronů v našich hlavách se vyvinulo v době, kdy jsme dosáhli
dospělosti. Dnes však víme, že to není pravda. Nervové buňky běžně rozbíjejí stará spojení a vytvářejí nová. Čím více zpráv konzumujeme, tím více trénujeme naše nervové obvody, aby si pamatovaly povrchně co nejvíce věcí, a díky tomu ignorujeme ty obvody, které jsou odpovědné za soustředění a hloubkové myšlení. Většina čtenářů zpráv, i kdyby byli zároveň vášnivými čtenáři knih, ztratili schopnost číst dlouhé články. Po čtyřech nebo pěti stránkách se unaví a jejich koncentrace zmizí.

7. Zprávy nás dělají pasivními

Drtivá většina zpráv mluví o věcech, které nemůžeme ovlivnit. Denně nám opakují, že jsme bezmocní, abychom se stali pasivními. Vnucují nám to tak dlouho, dokud se nestaneme pesimistickými, necitlivými, sarkastickými a nerezignujeme. Pro tento stav existuje odborný termín - naučená bezmocnost.

8. Zprávy zabíjejí tvořivost

Zprávy ničí naší kreativitu. To je jedním z důvodů, proč matematici, spisovatelé, skladatelé i podnikatelé často produkují svá nejlepší tvůrčí díla ve svém mládí. Jejich mozek měl v tomto období mnoho místa, které jim umožňovalo realizovat nové nápady. Nevím o žádné skutečné tvůrčí osobnosti, která má vášeň pro zpravodajství a je zároveň spisovatelem, skladatelem, matematikem, lékařem, vědcem, hudebníkem, designérem, architektem nebo umělcem. Na druhou stranu znám mnoho zlých lidí, kteří zprávy konzumují jako drogy. Chcete-li si ponechat staré myšlenky, čtěte dál noviny. Chcete-li přijít s něčím novým a kreativním, tak na noviny na chvíli zapomeňte.

Autor: Liv

8 faktů, které vás přesvědčí nečíst zprávy. Ifenomen pro vás sestavil seznam 8 faktů o tom, proč jsou pro nás zprávy škodlivé. Čtení a sledování zpráv je
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Filip|11.03 2021 08:28
Souhlasim. Jen k poslednimu bodu bych poznamenal, ze jste opomenuli Karla Capka
Odpovědět
 1