13 zajímavých faktů o "Osobnosti roku 2015" Angele Merkelové

14.12 2015|Zajímavosti
13 zajímavých faktů o "Osobnosti roku 2015" Angele Merkelové

Angela Merkelová byla jmenována Osobností roku 2015. Německá kancléřka je jedním z nejvlivnějších politiků na světě. Angela Merkelová rozhoduje o mnoha typech politiky, evropském hospodářství, řešení druhé světové války i krizi německých pracovníků. Ifenomén pro vás připravil 13 faktů, které vám pomohou "železnou" Angelu poznat lépe.

1. Fobie ze psů

Od doby, kdy Angelu Merkelovou chytl jeden pes za nohu, se bojí všech psů. Je známo, že před každým oficiálním zasedáním jsou její zaměstnanci upozorněni, že v okolí nesmí být ani jeden pes. Informace se dostala na veřejnost při návštěvě Merkelové v Rusku. Podle četných svědectví médií Putin využívá při zasedáních s Merkelovou svých psů, aby ji psychologicky postrašil. V roce 2007 pozval Angelu Merkelovou na zasedání na Krym, a když pózovali pro fotografy, vešla do místnosti obrovská labradorka Koni. Na Merkelové šlo vidět okamžité strnutí. Putin se prý sarkasticky zeptal: "Nebojíte se toho psa?". Proslýchá se také, že rok předtím ji věnoval vycpaného psa na vodítku.

2. Původní jméno Merkelové

Původní jméno Angely Merkelové za svobodna je Kasner. Rodina jejího otce je polského původu. Současné příjmení Merkelové pochází od jejího prvního manžela, kolegy fyzika, kterého si vzala v roce 1977 a o čtyři roky později se s ním rozvedla.

3. Dětství

Otec Angely Merkelové byl knězem v luteránské církvi. Brzy po narození Angely se přestěhoval se svou rodinou ze západního Německa do východního, které bylo pod kontrolou SSSR, a to navzdory skutečnosti, že tisíce Němců se stěhovali na opačnou stranu. Disciplinovaný a obezřetný přístup k politice u Angely Merkelové je často přisuzován důsledkům její výchovy.

4. Přezdívka

Němečtí fanoušci nazývají Angelu Merkelovou "Mutti", což se z němčiny překládá jako máma. Jako studentka pracovala Merkelová jako barmanka na studentské diskotéce.

5. Averze k riziku

Merkelová byla již od dětství velmi opatrná a dobře si rozmýšlela svá rozhodnutí. Zhruba v devíti letech měla při hodině tělocviku skočit do bazénu ze skokanské věže a předtím, než skočila, si to rozmýšlela celých 45 minut.

6. Oblíbený způsob komunikace

Angela Merkelová miluje textové zprávy, a to ať už prostřednictvím SMS nebo pomocí mobilního posla. Tímto způsobem komunikuje s kolegy a dává jim i rozkazy. Německá kancléřka považuje tento způsob komunikace za nejrychlejší, nejspolehlivější a za velmi efektivní.

7. Věděcké úspěchy

Angela Merkelová získala titul ve fyzice a má doktorát v oboru kvantové chemie. Někteří věří, že její úspěch v politice pochází z jejího vědecko-analytického přístupu k věcem. Merkelová byla jedinou ženou mezi výzkumníky v Ústavu teoretické chemie na Akademii věd ve východním Německu.

8. Chytrý tah

Ke konci roku 1970 se Merkelová dostala na pozici odborného asistenta na inženýrské škole a byla požádána, aby se připojila ke Stasi - tajné policii východního Německa. Merkelová říká, že to odmítla s tím, že je špatný špeh, protože není příliš hovorná. Práci tedy nepřijala. Kdyby se k nim připojila, její následná politická kariéra by nikdy nebyla možná. Někteří politici Německa byli po jakémkoliv kontaktu se Stasi považování za ostudné a mnozí byli nuceni odstoupit, když byly objeveny jejich minulé vazby na organizaci.

9. Osobní krize

Po svém rozvodu se svým prvním manželem žila Merkelová nelegálně v opuštěném bytě nedaleko vlakového nádraží Friedrichstraße v centru Berlína. Na její 30. narozeniny ji přišel navštívit otec a tenkrát ji řekl: "Příliš si ve svém životě nepokročila."

10. Disciplína

V noci, kdy v listopadu 1989 padla Berlínská zeď, zůstalo Německo vzhůru celou noc, aby to oslavilo. Tehdy 35-letá Merkelová se rozhodla jít místo holdování alkoholu do sauny, aby nebyla před následujícím pracovním dnem unavená. Později, když procházela podél zdi, vypila s cizími lidmi jednu skleničku a šla okamžitě domů.

11. Dobrá hospodyňka

Soudě podle mnoha názorů je Merkelová velmi dobrá kuchařka a ví, jak upéct naprosto ohromující dort s rozinkami. Jednoho dne byla spatřena, jak nakupuje potraviny v obyčejném supermarketu. Jednou se přiznala prezidentovi Nigérie Goodluckovi Jonathanovi, že každé ráno připravuje svému manželovi snídani.

12. Mlčenlivý manžel

Manžel Merkelové je Joachim Saur, který pracuje jako profesor na univerzitě v Berlíně. Její manžel nemá rád publicitu, proto se naukázal ani na inauguraci kancléřky v roce 2005. Je také známo, že cestuje nízkonákladovými leteckými společnostmi, i když je mu dovoleno cestovat s Merkelovou v soukromých letadlech. Pár spolu rád chodí na operu a mají rádi procházky. Vzhledem k nechuti Sauera k publicitě, jej německá média nazývají Fantomem Opery. Podle většiny si její manžel nikdy na nic nestěžuje.

13. Láska k fotbalu

Kritici kancléřky argumentují, že Merkelová začala milovat fotbal až ve službě, a to jen proto, že se to na vůdce země hodí. Nicméně, Angela tvrdí, že její láska k fotbalu začala již během studií, tedy dlouho před její kariérou. Merkelová často přichází do šatny německého národního fotbalového týmu, aby mu pogratulovala k vítězství. Jednou tam dokonce potkala nahou fotbalovou hvězdu Bastina Shvayntaygera.

Autor: Jad

13 zajímavých faktů o Osobnosti roku 2015 Angele Merkelové. Angela Merkelová byla jmenována Osobností roku 2015. Německá kancléřka je jedním z nejvlivnějších politiků na světě.
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ