30 úžasných faktů o lásce

10.12 2015|Zajímavosti
30 úžasných faktů o lásce

Láska je složitý a úžasný pocit, který všichni dobře známe. Jak ovšem probíhá na chemické úrovni? Ifenomén vám nabízí 30 faktů o chemii lásky.

1

Tělo produkuje zvýšené množství hormonu lásky dopaminu. Nicméně, tento hormon tělo nevylučuje jen během lásky, ale také při požití určitých léků, při hazardních hrách a v mnoha dalších situacích.

2

Za něžnost ve vztazích odpovídá hormon oxytocin. Ten je také nazýván hormonem rodičovské lásky.

3

Během zamilovaného období se ženám i mužům výrazně zvyšuje hladina testosteronu.

4

Motýli v žaludku nejsou fikcí. Pocit lechtání v žaludku způsobuje hormon noradrenalin. Je to stresový hormon.

5

Za pohlavní touhu odpovídá komplex genů, které jsou zodpovědné za molekuly, které tvoří povrch buňky.

6

Vědci stále nemohou zjistit, zda člověk produkuje feromony.

7

Americká profesorka antropologie Dr. Helen Fisherová tvrdí, že aktivní vytváření dopaminu může trvat déle než 30 měsíců. Tímto by bylo prokázané vědecké tvrzení, že láska existuje zhruba první tři roky.

8

Německý badatel Andreas Bartel tvrdí, že některé oblasti mozku jsou u milenců aktivní i během spánku a snění. Tyto oblasti jsou odpovědné za negativní emoce a racionální rozhodnutí.

9

To, že láska a deprese spolu úzce souvisí, je věděcky dokázáno. Po prudkém zvýšení dopaminu začíná jeho pokles. Prudký pokles dopaminu v těle způsobuje deprese.

10

Serotonin snižuje hladinu dopaminu v těle, což způsobuje úbytek lásky.

11

Tělo intenzivně produkuje dopamin i v případě nových zážitků. Z toho důvodu vzniká tak mnoho románků na dovolených.

12

U zamilovaných mužů se oblast, která odpovídá za vidění, stává aktivnější. To, že muži milují očima, je tedy vědecky dokázáno.

13

U zamilovaných žen je aktivnější oblast mozku spojená s pamětí, proto si ženy lépe pamatují všechny události a data během prvních měsíců vztahu.

14

Oxytocin působí u zamilovaných jako lék na utlumení bolesti. Oxytocin tělo produkuje nejen během času, který spolu partneři tráví, ale i při pohledu na partnerovu fotografii.

15

Během polibku se u zamilovaných trojnásobně zrychlí dech.

16

Doktorka Helen Fisherová z Rutgersovy univerzity v USA pojmenovala několik fází lásky - chtění, přitažlivost a přivázanost.

17

Neurotransmitery (fenylethylamin, norepinefrin a dopamin) patří ke stejné řadě jako amfetaminy. Zlepšují náladu a mohou vést až k rozrušení.

18

Čokolda stimuluje mozek zamilovaných. Kakao obsahuje fenylethylamin.

19

Vědci z Univerzity v Kalifornii provedli experiment, který souvisí s tlukotem srdce u zamilovaných. Zjistili, že párům, které se na sebe dívali alespoň 3 minuty, se zesynchronizoval tlukot srdce.

20

Na to, aby se do sebe dva zamilovali, stačí 4 minuty. Klíčovým faktorem atraktivity jsou signály těla a až po nich následuje tón a rychlost hlasu.

21

Zlomené srdce nejsou jen slova. Je to syndrom. Zlomené srdce je obzvláště těžká forma bolesti na hrudi, kterou doprovází nepravidelný srdeční tep a dušnost. Syndrom zlomeného srdce si lidé často pletou s infarktem.

22

Hypopituitarismus je stav, při kterém hypofýza není schopna produkovat určitý druh hormonu. Lidé trpící touto nemocí nejsou schopni prožít celou škálu pocitů spojených s láskou.

23

Oxytocin je schopný snížit náchylnost k partnerské nevěře. Čím vyšší procento oxytocinu je v krvi, tím horší jsou lidské reakce na signály od opačného pohlaví.

24

Příznaky lásky mohou být podobné jako příznaky obsesivně-kompulzivní poruchy. V obou případech se procento kortizolu zvyšuje a hladina serotoninu klesá.

25

Psycholog Arthur Aron tvrdí, že na to, aby se dva zamilovali, je třeba 36 otázek a 4 minuty pohledu do očí. Po experimentu se mezi úplně neznámými lidmi vyvinul úzký vztah a vznikly dvě manželství.

26

První teenagerská láska trvá mezi 1,5 až 4 měsíci.

27

Psychologové se domnívají, že vzpomínky na lásku stimulují části mozku, které jsou zodpovědné za kreativitu a abstraktní myšlení.

28

Jednou z častých příčin sebevražd bývá neopětovaná láska. Každý rok se na světě pokusí o sebevraždu z nešťastné lásky zhruba každý dvanáctý teenager ve věku 15 až 19.

29

Podle statistik se k lásce první přiznávají většinou muži.

30

Frustrace jednoho z partnerů způsobuje, že začíná cítit silnější city ke svému bývalému partnerovi než kdykoliv předtím.

Autor: Jad

30 úžasných faktů o lásce. Láska je složitý a úžasný pocit, který všichni dobře známe. Jak ovšem probíhá na chemické úrovni? Ifenomen vám nabízí 30 faktů o chemii lásky.
Zajímavosti a novinky

 503 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ