Evropští úhoři mají vážný problém. Kokain

08.07 2018|Příroda
Evropští úhoři mají vážný problém. Kokain

Kokain je nejoblíbenější drogou v západní Evropě. Starý kontinent denně spotřebuje 365 kilogramů kokainu, což představuje asi 10 až 15 procent světového ilegálního obchodu s touto drogou. To, že droga škodí uživatelům, se ví. Nyní se ale zjistilo, že ohrožuje také život živočichů ve vodních systémech a oceánech.

Kokain ohrožuje schopnost úhořů množit se

National Geographic informoval o tom, že kontaminace světových oceánů kokainem způsobuje vážné problémy kriticky ohroženým evropským úhořům. Aby vědci pochopili, jak tyto léky ovlivňují evropské úhoře, umístili je vědci do vod znečištěných kokainem na 50 dní a sledovali, co se bude dít. Zjistili, že kokain působí v různých částech jejich těla. Úhoři jsou po požití kokainu hyperaktivní, navíc trpí úbytkem svalů, poškozením žáber a hormonálními změnami. To zabraňuje jejich schopnosti migrovat a reprodukovat se.

Následky drogy jsou trvalé

Po skončení studie byli uhoře přemístěni z kontaminované vody do normální. Poškozené svaly a zvýšená hladina kortizolu ale nezmizela. Kortizol je stresový hormon a může způsobovat úbytek tuku, ovšem úhoř říční potřebuje tukové rezervy, aby zvládl úspěšně migraci do Sargasového moře v západním Atlantiku, kde se úhoři třou. To, že účinky drog přetrvaly znamená, že kokain a další drogy mohou mít trvalý účinek, který evropské úhoře poškodí již navždy.

Autor: Liv

Evropští úhoři mají vážná problém. Kokain. Ten patří k nejoblíbenějším drogám v západní Evropě. Droga se bohužel dostává do oceánů
Zajímavosti a novinky

 269 
  Komentáře ( 2 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Alex|24.11 2018 15:26
:-
Odpovědět
 5 
Alex|24.11 2018 15:27
:-]
Odpovědět
 3